PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Meklēs biomarķierus urīnpūšļa vēža diagnostikas un terapijas izstrādei

Doctus
Meklēs biomarķierus urīnpūšļa vēža diagnostikas un terapijas izstrādei
Latvijas Universitāte
Latvijas universitātes zinātnieki darbu sākuši 2021. gada maijā un plāno to noslēgt divu gadu laikā.

"Līdz šim izstrādātie diagnostikas testi nav pietiekami efektīvi, tādēļ uroloģijā šobrīd ir akūta nepieciešamība pēc inovatīva marķiera, kas varētu kalpot gan kā diagnostisks, gan prognostisks tests," skaidro projekta vadītāja LU MF pētniece Līga Kunrade.


Pētnieku mērķis ir atrast urīnpūšļa audzēja biomarķierus jaunu diagnostikas un terapijas līdzekļu izstrādei, izmantojot inovatīvu aptamēru atlases tehnoloģiju. Izmantojot aptamēru atlasi LU zinātnieki plāno atrast tos proteīnus, kuri ir specifiski vēža audiem un tādējādi varētu kalpot kā potenciāli biomarķieri urīnpūšļa audzēja diagnostikā un terapijā. "Jaunu biomarķieru identificēšana veicinās jaunu mērķēto terapiju izstrādi un nodrošinās sabiedrības veselīgo dzīves gadu pieaugumu," pārliecināta L. Kunrade.

Urīnpūšļa vēzis ir vienpadsmitais biežāk diagnosticētais audzējs pasaulē, turklāt ar ļoti augstu atkārtošanās risku. Ņemot vērā ilgtermiņa dzīvildzi, biežos recidīvus un dārgo izmeklēšanu novērošanas laikā, urīnpūšļa vēzim ir visaugstākās izmaksas mūža laikā, salīdzinot ar citiem audzējiem.

LU sniegtā informācija liecina, ka pētījuma projektā “Urīnpūšļa audzēja terapeitisko un diagnostisko biomarķieru atlase ar inovatīvu aptamēru selekcijas metodi” iesaistīta LU MF farmācijas docētāju un pētnieku grupa: profesore Una Riekstiņa, vadošais pētnieks Vadims Parfejevs, pētnieks Kārlis Pleiko, pētnieks Kaspars Jēkabsons, laborante Karīna Goluba. Grupas darbu vadīs pētniece Līga Kunrade. Pētījuma realizācijā būtiska būs sadarbība ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas centra speciālistiem - centra vadītāju LU MF asociēto profesoru Dr. Egilu Vjateru un urologu Dr. Kārli Mičuli.

Pētījums finasiāli atbalsta SIA “Mikrotīkls”. L. Kunrades vadītā pētnieku grupa saņems atbalstu 22 000 EUR apmērā, bet kopumā SIA “Mikrotīkls” nolēmis ar 170119,81 EUR ziedojumu atbalstīt deviņus zinātniskus projektus dabaszinātnēs un medicīnā.