PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pankrealipāzes terapijas efektivitāte eksokrīnas aizkuņģa dziedzera nepietiekamības gadījumā

Doctus
Pankrealipāzes terapijas efektivitāte eksokrīnas aizkuņģa dziedzera nepietiekamības gadījumā
Pixabay.com
Eksokrīnā aizkuņģa dziedzera nepietiekamība pacientiem ar hronisku pankreatītu (HP) ir iemesls daudziem dzīves kvalitāti ietekmējošiem simptomiem. HP pacientiem bieži novēro dažādus gremošanas traucējumus (caureja, diskomforts vai sāpes vēderā, meteorisms, biežāka vēdera izeja, utt.), uzturvielu, mikroelementu deficītu (piemēram, taukos šķīstošu vitamīnu). Šo simptomu kopums ne tikai traucē ikdienā, bet ir iemesls paaugstinātiem mirstības un nāves riskiem.

Aizkuņģa dziedzera enzīmu aizstājterapija (EA) kopā ar uztura korekciju ir stūrakmens HP ārstēšanā. Aizstājterapijas mēŗkis ir atvieglot gremošanas traucējumu izraisītos simptomus un uzlabot dzīves kvalitāti. Tāpat vairāki pētījumi rāda, ka aizkuņģa dziedzera EA uzlabo HP pacientu izdzīvotības rādītājus.

Šā pētījuma mērķis bija novērtēt, vai aizkuņģa dziedzera EA mediēti klīniskie uzlabojumi, mērīti pēc izmaiņām tauku absorbcijas koeficientā (TAK), korelē ar objektīviem uzlabojumiem pacienta pašsajūtā, novērtējot tādus HP pacientu simptomus kā vēdera izejas biežums, konsistence, sāpes vēderā, meteorisms.

Pētījuma dati tika ņemti no diviem nejaušinātiem, divkārtnepārredzamiem pētījumiem, kur analizēts pankrealipāzes efekts pēc nedēļas lietošanas (n=59) versus placebo (n=57). Viens no šiem analizētajiem pētījumiem iekļāva 51 nedēļu atvērta tipa pankrealipāzes ārstēšanas periodu 34 pacientiem.

Pētījuma dalībnieki bija pārsvarā vīrieši (74 %), vidējais vecums 47 gadi. Salīdzinot ar placebo, ievērojami vairāk pacientu, kas saņēma pankrealipāzi, ziņoja par retākām vēdera izejām pēc 1 nedēļas medikamenta lietošanas (72 % versus 38 %; p < 0,001). Kaut arī 30 % no pacientiem, kas lietoja pankrealipāzi un 20 %, kas lietoja placebo, ziņoja par izmaiņām vēdera izejas konsistencē, šīs izmaiņas nebija statistiski nozīmīgas, salīdzinot starp grupām, tāpat kā izmaiņas vēdera sāpju biežumā vai meteorismā. Vidējais TAK no izejas rādītājiem bija ievērojami lielāks pankrealipāzes grpā (24,7 % versus 6,4 %, p < 0,001). Uzlabojumi vēdera izejas konsistencē un biežumā korelēja ar TAK uzlabošanos. Visi analizēti simptomi mazinājās pēc ilgāka novērošanas un ārstēšanas perioda – 52 nedēļām.

Avots: Barkin JA, Barkin JS. Effect of Pancrelipase Therapy on Exocrine Pancreatic Insufficiency Symptoms and Coefficient of Fat Absorption Associated With Chronic Pancreatitis. Pancreas. 2021 Feb 1;50(2):176-182. doi: 10.1097/MPA.0000000000001733. PMID: 33560089.