PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Jūnijs 2014

BAIBA TRĪNĪTE, medicīnas doktore, Liepājas Universitātes docente, Liepājas Reģionālās slimnīcas logopēde

PAR JŪNIJA NUMURU

Vasaras saulgriežos debesis un zeme gavilē. Neprātīgi smaržo vīgriezes un madaras, rīta agrumā pār upi ceļas trausli miglas vāli, un tu saproti, ka griežas ne tikai kosmoss, kas tev apkārt, bet arī tu pats. Savā dzīvē. Tu griezies, un centrtieces spēks savāc un notur visas labās lietas.

Griežoties instinktīvi aizgriezies prom no ļaunām mēlēm un domām. Griezienā ir sākuma punkts un tālāk jau tikai bezgalīga enerģija. Grieziens - kustība, rezonanse, dinamika. Saulgriežu dinamika. Nebeidzu brīnīties, cik sarežģīta "ierīce" ir cilvēks! Cilvēka anatomija, slimības, fizioloģisko un psiholoģisko procesu norise pētīta kopš Senās Ēģiptes laikiem, taču vēl joprojām mēs pētām cilvēku. Šajā žurnāla numurā prof. Ivars Siliņš dalās pārdomās par diagnozi. Kāds īsti ir ārsts - mūžīgais izzinātājs dullais Dauka vai sakārtots perfekcionists? Par to lasiet psihoterapeites D. Lapsas rakstā "Teicamnieka sindroms".

Es dzirdu tavu balsi un iesaku apmeklēt gastroenterologu. Jā, jā, balss aizsmakumu un ne tikai to var izraisīt gastroezofageālā refluksa slimība. Plašāk par GERS - A. Derova, J. Pavlovas, J. Derovas un J. Pokrotnieka rakstā "Ar skābi saistītas slimības".

Dzīvē mūs iegriež ģimene, bet būtisku paātrinājumu iedod studiju laiks, nosakot virzības trajektoriju. Šajā žurnāla numurā aizrautīgi un interesanti RSU Iekšķīgo slimību katedras asociētās profesores Mārītes Antras Ozoliņas un Pediatrijas fakultātes 1982. gada izlaiduma absolventu atmiņu stāstījumi. Līgo! Līgo!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Ar skābi saistītas slimības

Viena no unikālajām visu zīdītāju kuņģa īpatnībām ir spēja producēt daudz sālsskābes. Šis process ir viens no posmiem komplicētā sistēmā, kas regulē uztura uzņemšanu. Kuņģa skābes sekrēcija ir dažādu regulatoru signālu rezultāts. Sekrēcija var sākties vairāku faktoru dēļ, kas saistīti ar uztura uzņemšanu un indivīda kaloriju statusu.

J. Derova, J. Pavlova, J. Pokrotnieks

Cukura diabēts un sirds mazspēja

Sirds mazspēja un cukura diabēts ir slimības, kas bieži norit blakus. Sirds mazspējas riska faktoru izplatība ir nozīmīga arī cukura diabēta pacientiem, piemēram, koronāro artēriju slimība un hipertensija. Turklāt disglikēmija negatīvi iedarbojas uz miokardu un tālāk var attīstīties par cukura diabēta kardiomiopātiju. Tāpēc ļoti būtiski ir pārzināt to pacientu ārstēšanu, kam ir abas šīs slimības.

G. Kamzola, S. Pildava

Hronisks C vīrushepatīts ģimenes ārsta praksē

C vīrushepatīts izplatības un klīniskās norises dēļ kļuvis par vienu no aktuālākajām infekcijas slimībām pasaulē. C hepatīta vīruss izplatās galvenokārt ar asinīm. Patlaban inficēto skaits pasaulē ir aptuveni 170 miljoni, bet Eiropā pārsniedz 9 miljonus. Pēc 2008. gada epidemioloģiskā pētījuma datiem Latvijā ir ap 40 tūkstošiem hroniska C hepatīta pacientu, HCV–RNS (C hepatīta vīrusa RNS) sastopamība Latvijā ir 1,7 procenti.

I. Tolmane

Teicamnieka sindroms

Nesen kādā sarīkojumā sarunājos ar sievieti vidējos gados, kas izteica visai kategorisku un savā ziņā negaidītu spriedumu par ārstiem: «Viņi visi ir apsēsti ar narcisisma kompleksu! Tas sākas jau ģimenē un skolā — ar izredzētības iepotēšanu, ar teicamnieka sindromu!»

D. Lapsa

Brūču, rētu un apdegumu kopšana

Analizējot literatūru par brūču un rētu kopšanu, var atrast ļoti daudz rakstu, bet tajos pārsvarā atspoguļoti pētījumi par specifisku brūču veidu ārstēšanu ar ļoti konkrētiem līdzekļiem, bieži vien šādu pētījumu rezultātus grūti tieši attiecināt uz ikdienas ārsta praksi.

L. Logina

Vēdergraizes bērniem: klīnika, patoģenēze, ārstēšana

Tulkojums no lietuviešu valodas. Vēdergraizes bērniem ir vissenākā zināmā, visbiežākā un vienkāršāk saprotamā parādība pediatrijā. Tas ir stāvoklis, kad bērns skaļi, nerimstoši raud vismaz trīs stundas dienā, vismaz trīs dienas nedēļā, vismaz trīs nedēļas pēc kārtas. [1; 3] Šādi simptomi atbilst M. A. Wessel noteiktajiem vēdergraižu diagnostikas kritērijiem.

R. Macjulevičiene

Pēctraumas stresa traucējumi

Cilvēka reakcijas uz krīzes situācijām un ārkārtējām nelaimēm vienmēr izraisījušas zinātnieku interesi gan psiholoģijas, gan medicīnas laukā. Ir ļoti senas vēstures liecības par centieniem tās aprakstīt, piemēram, 5. gs. p.m.ē. Hērodots aprakstījis karavīru psihotraumas pēc Maratonas kaujas. [1]

J. Harlamova, I. Albrekte

Mezotelioma

Klīniskā gadījuma demonstrācijas mērķis ir uzsvērt pacienta subjektīvā vērtējuma nozīmi par slimības izcelsmi tālākajā diagnostikas procesā, aktualizēt pleiras slimību diferenciāldiagnostiku un ar to saistītās grūtības, kā arī uzsvērt ķirurģisko metožu (VATS/torakotomija) nozīmi pleiras slimību diferenciāldiagnostikā.

Z. Kravale, A. Buls, G. Sardiko, A. Stāka

Pārdomas par diagnozi

Profesora K. Rudzīša interpretācijā* diagnosticēt nozīmē iepazīt slimību caur un cauri pēc termina “diagnosis” tulkojuma no grieķu valodas (dia — cauri, gnosco — zinu). Šis grāmatas ievada postulāts ir kā pamatojums detalizētajai informācijai par metodēm un iespējām slimību iepazīt, slimnieku rūpīgi izmeklējot — profesora vārdiem runājot — no galvas līdz papēžiem.

I. Siliņš

Kursabiedru gars. Kolokviji, ģitāra un smiekli līdz saullēktam

Viņi ir Rīgas Medicīnas institūta Pediatrijas fakultātes 1982. gada izlaiduma absolventi. Paši saka: esot bijis lielisks kurss un sirsnīga grupa. Desmit cilvēki, kas joprojām turas kopā. Satiekas ik gadu pie kāda no savējiem ar otrajām pusītēm — goda biedriem, kā paši dēvē dzīvesbiedrus. Situms, sirsnība, uzticēšanās — ļoti īpašā kursabiedru gaisotne.

I. Brikere