← Atpakaļ

Cilvēka papilomas vīrusa izraisīts dzemdes kakla vēzis

Eiropas Savienībā dzemdes kakla vēzis pēc krūts vēža ir otrais biežāk satopamais audzējs, kas skar sievietes 15-44 gadu vecumā. Galvenais dzemdes kakla vēža cēlonis ir cilvēka papilomas vīruss (HPV), konkrētāk, augsta riska HPV tipi (onkogēnie tipi), kas izraisa persistējošu infekciju dzimumorgānos. [1] Infekcijas slimībām svarīga ne tikai precīza diagnostika un efektīva ārstēšana, bet arī skrīninga programmas, uzraudzība un kontrole. Jautājums ir visai sarežģīts, jo nepieciešama dažādu specialitāšu pārstāvju sadarbība. Rakstā sniegsim ieskatu šajos jautājumos.  


Cilvēka papilomas vīruss

Cilvēka papilomas vīruss (HPV) ir visvairāk izplatītais seksuāli transmisīvais vīruss. Ir aprēķināts, ka 80% no seksuāli aktīviem pieaugušajiem dzīves laikā ir tikuši inficēti ar kādu no ģenitālā HPV veidiem. [2] Pēc DNS sekvences līdzības klasificēts vairāk nekā 200 HPV veidu. 85 HPV genotipi ir nozīmīgi cilvēka veselībai. HPV klasificē arī atbilstīgi tam, vai tiem ir vai nav paaugstināts onkoloģisks risks. Par paaugstināta riska HPV uzskata šādus serotipus: 16., 18., 31., 33., 34., 35., 39., 45., 51., 52., 56., 58., 59., 66. un 68. [3; 4]

HPV infekcija var noritēt ar vai bez klīniskiem simptomiem. Klīniskās…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti