PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Fitoterapija. Ja mērķtiecīga, tad ļoti noderīga

S. Paudere–Logina
Fitoterapija. Ja mērķtiecīga, tad ļoti noderīga
Pixabay
Augu izmantošana medicīnā ir tikpat sena kā cilvēce kopumā. Grūti iedomāties gadījumus, kad fitoterapija netiek rekomendēta. Taču, lai mācētu strādāt ar augiem un to aktīvajām vielām, jāmācās daudz. Tā ir atsevišķa zinātne, kuru tikai lietpratējs gudri izmanto praksē.

Kāpēc vecāki izvēlas fitoterapiju?

PVO dati liecina, ka apmēram 80 % pasaules iedzīvotāju izmanto ģimenes ārsta jeb primārās veselības aprūpes speciālista pakalpojumus un 80—85 % no tiem terapijā labprāt izmanto fitoterapiju. Bērnu vecāki iegūtās zināšanas nodod no paaudzes paaudzē, respektīvi, zināšanas par fitoterapijas lietderību tiek pārmantotas. Galvenie iemesli, kāpēc vecāki izmanto fitoterapiju: viegla resursu pieejamība, dārga konvencionālā medicīna, grūtības dažādu iemeslu dēļ saņemt medicīnisko palīdzību, ticība augu spēkam. Daudzi vecāki atzīst, ka bērna piedzimšana ir brīdis viņu dzīvē, kad zināšanas par augu valsts līdzekļiem tiek atjaunotas.

Biežāk izmantotie augu līdzekļi, ko atzīmējuši kāda brazīliešu pētījuma dalībnieki, ir fenhelis, boldo (Peumus boldus), piparmētra, ananass, citronella, ķiploks, citronzāle, rozā pipari un ingvers. [1]

Kāda ir fitoterapijas loma labdabīgas prostatas hiperplāzijas ārstēšanā?

Jaunam vīrietim prostata ir apmēram valrieksta lielumā un sver 20 gramus. Tās pamatfunkcija ir sekrēta producēšana, kas ir 14—30 % no spermas sastāva. Prostata ir pakļauta būtiskiem funkciju ierobežojošiem faktoriem: infekcijai, pieaugšanai izmēros, labdabīgiem un ļaundabīgiem audzējiem. Prostatas palielināšanās izmēros parasti novērojama vīriešiem pēc 40—45 gadu sliekšņa, sākotnējās izmaiņas ir tik mikroskopiskas, ka nerada nekādus simptomus. Taču, ja simptomi ir, tos grūti nepamanīt: nepieciešamība biežāk urinēt, īpaši naktī, neatliekamības sajūta, urīna strūklas izmaiņas, nespēja pilnībā iztukšot urīnpūsli. Šobrīd ir daudz medikamentu labdabīgas prostatas hiperplāzijas (LPH) ārstēšanai: alfa blokatori, selektīvie alfa blokatori un 5–alfa reduktāzes inhibitori.

Jāatzīmē, ka Itālijā apmēram puse no LPH medikamentiem ir fitopreparāti! Citās Eiropas valstīs (Vācijā, Austrijā) fitoterapija ir pirmās līnijas terapija vieglu un vidēji smagu apakšējo urīnceļu simptomu mazināšanai un LPH gadījumā tiek izrakstīta 90 % gadījumu! [2]

Ko spēj rozmarīns?

Rosmarinus officinalis L., proti, rozmarīns, ir no Vidusjūras reģiona nācis Lamiaceae dzimtas augs, ko plaši izmanto kulinārijā gan kā garšvielu, gan kā dekoratīvu elementu, taču tā terapeitiskās īpašības noder arī medicīnā. Rozmarīnam ir pretiekaisuma, antioksidanta, pretmikrobu, antiproliferatīvas, pretvēža īpašības. Vairākos pētījumos in vivo un in vitro pierādīta rozmarīna pozitīvā loma sirds—asinsvadu sistēmas slimību profilaksē un terapijā, svara kontroles uzlabošanā, kā arī neiroprotektīvā efekta nodrošināšanā pēc cerebrālas išēmijas. Tāpat atrasts antinociceptīvs rozmarīna efekts, darbojoties līdzīgi NSPL.

Aktīvi tiek pētītas arī aknas un nieres aizsargājošās īpašības, kā arī mikrobu biofilmas mazināšana ar rozmarīna fitokomponentiem. [3]

Lakrica grūtniecei — vai vajag?

Līdz ar bērna ienākšanu ģimenē atdzimst arī zināšanas par fitoterapiju, biežs palīgs jaunajās ģimenēs ir internets, lai noskaidrotu, kādus augu preparātus lietot. Arī grūtniecēm. Šobrīd starptautiskais viedoklis par fitoterapiju kopumā atbalsta hipotēzi, ka grūtniecības laikā fitoterapija pārsvarā ir nekaitīga. Turklāt kāda cita pētījuma autori ziņo, ka grūtniecēm kontrindicētos augu preparātus bieži vien dažādu iemeslu dēļ rekomendē tieši veselības aprūpes speciālists! Taču ir problēma — tā kā fitoterapijas līdzekļiem nav nepieciešama ārsta recepte, tos bieži lieto nekontrolēti un grūtniecību uzraugošais ārsts tā arī var neuzzināt par lietotajiem līdzekļiem.

Dānijā ļoti populāri lietot lakricas un ingvera saknes produktus, lai mazinātu grūtniecības toksikozi. Vairāk nekā trešdaļa grūtnieču lakricu lieto katru dienu! Un — lakricas lietotājām bieži vien konstatē augstāku asinsspiedienu... [4]

Kādi augi der cukura diabēta slimniekam?

Starptautiskā Diabēta asociācija un PVO metabolisko sindromu nosauc starp nopietniem kardiovaskulāro slimību riska faktoriem. Aptaukošanās, hipertensija, dislipidēmija un paaugstināta glikēmija ir būtiskākie raksturlielumi, kad varam runāt par metabolisko sindromu.

Līdz šim bijuši daudzi mēģinājumi izmantot fitoterapiju diabēta un metaboliskā sindroma ārstēšanā. Arvien vairāk zinātnisku publikāciju vēsta par fitoterapijas pozitīvo efektu 2. tipa cukura diabēta pārvaldībā.

PVO monogrāfijās var atrast sarakstu ar augiem, kuru indikācija ir cukura diabēts. Ocimum tenuiflorum L. (tulsi jeb svētā bazilika) lapu un Trigonella foenum–graecum L.  (grieķu trigonellas) sēklu efektivitāte pierādīta klīniskos pētījumos.

Farmakopejās un tradicionālās ķīniešu medicīnas ietvaros aprakstīts Allium cepa L. (dārza sīpola) galviņas, Azadirachta indica AJuss. (nīma) lapu, Momordica charantia L. (rūgtās melones) augļu, Panax ginseng (baltā žeņšeņa) saknes, Panax quinquefolius L. (Amerikas žeņšeņa) saknes, Rehmannia glutinosa DC. (rehmānijas) saknes pozitīvais pretdiabēta efekts. [5]

Kādu efektu sagaidīt no fitoterapijas, ja ārstējam akūtu vīrusinfekciju?

Pareizi izvēlēti augu preparāti var dot pretmikrobu, pretsēnīšu, imunitāti stimulējošu, pretvīrusu, antipirētisku, mukolītisku, pretklepus, bronhus paplašinošu, gļotas izvadošu, elpošanas centrus stimulējošu, gļotādas tūsku mazinošu efektu.

Mukolītisku efektu var sagaidīt no žeņšeņa saknes, parastās prīmulas ziediem, verbēnām, plūškoka ziediem, skābenēm. Pretiekaisuma efekts ir parastajām prīmulām, verbēnām un plūškokam augstās flavonoīdu koncentrācijas dēļ, skābenēm, kokveida alvejai, kosām, altejai (arī pretsāpju efekts), pelašķim (arī antibakteriāls efekts).

Pretvīrusu īpašības jāatzīmē prīmulai, verbēnai, alvejai, altejai, bet imūnstimulējošs efekts — skābenēm, alvejai un pelašķim. [6]

Kumelītes un kalmes — vai saimniecībā noderēs?

Fitoterapija ir nozīmīga izvēle funkcionālu kuņģa—zarnu trakta slimību (FKZTS) ārstēšanā. Izsekojot vēsturiskai FKZTS izcelsmei, varam spriest, ka tās bijusi problēma jau kopš sensenām dienām, kad fitoterapija kā ārstniecības metode aprakstīta gan ēģiptiešu Ebers papirusā, gan ķīniešu medicīniskajos rakstos (Shennong Bencaao Jing).

Ārstnieciskā kumelīte ir viens no augiem, kam piemīt spazmolītisks efekts, tāpēc tā var noderēt akūtu KZT slimību gadījumos. To izmanto ne tikai KZT spazmu kupēšanai, bet arī akūta gastrīta, čūlu un dispepsijas mazināšanai.

Parastā kalme satur 2—6 % ēterisko eļļu, kam ir rūgta, pat karsta garša. Kalmes saknes satur asaronu, akorīnu un tanīnus, kuru bioķīmiskās īpašības noder hroniskas dispepsijas, hipoacīdu kuņģa slimību un meteorisma ārstēšanā. [7]

Kā mazināt dismenoreju?

Primāra dismenoreja ir cikliski un sāpīgi krampji mēnešreižu laikā, kas pieaug ikdienas aktivitāšu laikā. No dismenorejas radītā diskomforta cieš 91 % sieviešu reproduktīvā vecumā.

Šā iemesla dēļ, piemēram, ASV katru gadu tiek zaudēti aptuveni seši miljardi darba stundu, kas naudas izteiksmē veido zaudējumus apmēram 200 miljonu ASV dolāru apmērā.

NSPL ir pirmās izvēles līdzekļi dismenorejas ārstēšanā, taču, ilgtermiņā lietojot, jāņem vērā tādas nevēlamas blakusparādības kā nefrotoksiska un hepatotoksiska iedarbība, bronhospazmas, tūskas, simptomi kuņģa—zarnu traktā. Hormonālā kontracepcija ir otrs variants, taču šai terapijai ir daudz ierobežojumu un kontrindikāciju.

Kā palīdzēt? Ar kanēli! Divkārt maskētā klīniskā pētījumā ar dalībnieču iedalījumu pēc nejaušības principa konstatēja ievērojamu sāpju mazināšanos, trīsreiz dienā lietojot 1 g kanēļa kapsulu pirmajās 72 h kopš mēnešreižu sākšanās. [8]

Fitoterapija dermatoloģijā — atpakaļ nākotnē?

Kumelīšu pretiekaisuma efekts ekzēmas ārstēšanā, ehinācijas izobutilamīdu veicinātais makrofāgus stimulējošā pretiekaisuma efekts, kā arī parastās zirgkastaņas saponīnu inhibētā elastāze hroniskas vēnu slimības ārstēšanā ir tikai daļa no fitoterapijas iespējām ar ādu saistītu slimību pārvaldībā.

Augu vērtīgās īpašības aprakstītas tādu slimību ārstēšanā kā vitiligo, ekzēma, rozācija, vēnu mazspējas izraisītas ādas izpausmes. Kaut arī lielākajā daļā gadījumā par šiem augiem nebūs ne divkārt maskētu pētījumu, ne ar pierādījumiem pamatotu meta–analīžu vai III fāzes pētījumu kā ķīmiskām zālēm, tomēr būtu vērts izvairīties no tik bieži izmantotās frāzes “pētījumi par šo vielu jāturpina”, jo būsim reālistiski — ekonomiskais produkta potenciāls lielākoties neeksistē.

Taču, ja vienā svaru kausā ir nedarīt neko, bet otrā — izvēlēties cita veida terapiju, tad nereti jānosveras par labu otrajam variantam, jo zināšanas par augu bioķīmiskajām īpašībām praksē var lieti noderēt. [9]

Kuros augos atrodami fitoestrogēni?

Lai mazinātu menopauzes radītos simptomus, papildterapijas metodes rietumvalstīs izmanto 40—50 % sieviešu. Visbiežāk terapiju ar fitoestrogēniem izvēlas nolūkā mazināt karstuma viļņus, sausuma sajūtu makstī, svīšanu naktī.

Biežāk pētītie augu līdzekļi menopauzes simptomātikas novēršanai ir soja, sarkanais āboliņš, ķekarainā sudrabsvece, prīmula, linsēklas, divšķautņu asinszāle. [10]

 

Literatūra

  1. de Jesus Freire C, et al. Phytotherapy in pediatrics: the production of knowledge and practices in Primary Care. Revista Brasileira de Enfermagem, 2018; 71: 637–645.
  2. Pagano E, et al. Phytotherapy of benign prostatic hyperplasia. A minireview. Phytotherapy Research, 2014; 28(7): 949–955.
  3. de Oliveira JR, Camargo SEA, de Oliveira LD. Rosmarinus officinalis L. (rosemary) as therapeutic and prophylactic agent. Journal Of Biomedical Science, 2019; 26(1): 5.
  4. Volqvartz T, et al. Use of alternative medicine, ginger and licorice among Danish pregnant women—a prospective cohort study. BMC Complementary And Alternative Medicine, 2019; 19(1): 5.
  5. Governa P, et al. Phytotherapy in the Management of Diabetes: A Review. Molecules (Basel, Switzerland), 2018; 23(1).
  6. Pietruszewska W, Barańska M, Wielgat J. Place of phytotherapy in the treatment of acute infections of upper respiratory tract and upper gastrointestinal tract. Otolaryngologia Polska = The Polish Otolaryngology, 2018; 72(4): 42–50.
  7. Kelber O, Bauer R, Kubelka W. Phytotherapy in Functional Gastrointestinal Disorders. Digestive Diseases (Basel, Switzerland), 2017; 35 Suppl 1: 36–42.
  8. Jahangirifar M, Taebi M, Dolatian M. The effect of Cinnamon on primary dysmenorrhea: A randomized, double-blind clinical trial. Complementary Therapies In Clinical Practice, 2018; 33: 56–60.
  9. Dattner AM. From medical herbalism to phytotherapy in dermatology: back to the future. Dermatologic Therapy, 2003; 16(2): 106–113.
  10. Franco OH, et al. Use of Plant-Based Therapies and Menopausal Symptoms: A Systematic Review and Meta-analysis. JAMA, 2016; 315(23): 2554–2563.