PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Eiromelanomas diena

Doctus
Eiromelanomas diena
Šodien 31 Eiropas valstī, tai skaitā Latvijā tiek atzīmēta Eiromelanomas diena. Lai aicinātu sabiedrību pievērst uzmanību ādas veselībai un veikt dzimumzīmju un ādas jaunveidojumu diagnostiku, Eiropā un arī Latvijā dermatologi ik gadu organizē šo īpašo Eiromelanomas akciju ādas vēža agrīnai diagnostikai un profilaksei.  

Kustība dibināta 1999. gadā Beļģijā, pateicoties neatkarīgu dermatologu iniciatīvai. Kopš kustības aizsākumiem visā Eiropā 31 valstī ādas veidojumus bez maksas pārbaudījuši jau 300 000 cilvēku. 

Eiromelanomas dienas 2012.gada logo - banāns Eiromelanomas dienas 2012.gada logo - banāns
Eiromelanomas dienas 2012.gada logo - banāns

 EuroMelanomas akcija ir visas Eiropas ādas vēža profilakses kampaņa, ko rīko dermatologi. Pasākums notiek katru gadu, ar publiskiem ziņojumiem masu mēdijos, iedzīvotāji tiek aicināti uz bezmaksas ādas izmeklēšanu, apvienojot ar izglītojošu darbu par slimības attīstības pazīmēm, bīstamām melanomas un ādas vēža (ne-melanomu) pazīmēm, ultravioleto staru kaitīgumu un optimāliem risinājumiem foto aizsardzībai.      Kampaņas mērķis ir veicināt melanomu (ādas vēža) novēršanu Eiropas ietvaros. Galvenais akcijas mērķis ir samazināt melanomas (ādas vēža) incedenci un mirstību.      Valstu skaits, kas piedalās Euromelnoma kampaņā, ir ievērojami audzis no pirmā akcijas gada. Euromelanomas skrīninga diena pirmo reizi notika Beļģijā 1999.gadā to organizēja Dr.Thomas Maselis, Dianne Roseeuw, Veronique del Marmol un beļģu kolēģi. 2000.gadā akcijā piedalījās jau 13 valstis (Čehija, Dānija, Francija, Somija, Grieķija, Islande, Itālija, Luksemburga, Malta, Portugāle, Spānija, Zviedrija, Apvienotā Karaliste). Bulgārija, Polija, Slovākija pievienojās dalībnieku sarakstam 2004.gadā. Šveice (2006.g.), Vācija un Kipra (2007.g.) par Euromelanomas skrīninga grupas dalībvalstīm kļuva samērā nesen. Kopš 2008.gada EuroMelanomas kampaņā piedalās Latvija un Lietuva. 2009.gadā prognozēta vēl 3 valstu dalība akcijā (Krievija, Ukraina, Baltkrievija), 2011.gadā akcijai pievienojās Igaunija.

Eiromelanomas diena Latvijā norisinās jau piekto gadu un šīs akcijas organizētāji ir biedrība “Dermatologi pret ādas vēzi”. Jau daudzus gadus akcijā piedalās Rīgas, Jūrmalas, Jelgavas, Dobeles, Ventspils, Daugavpils, Cēsu, Valmieras, Balvu un Rēzeknes ārsti. Šajā dienā iedzīvotājiem ir iespēja bez maksas konsultēties par ādas veselību un saņemt rekomendācijas par saules aizsarglīdzekļu lietošanu. Latvijā skrīninga aptvere šajā dienā ir 0,7%, kas ir ļoti daudz, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm. 

Īpaši uzmanīgiem pret ādas veidojumiem jābūt cilvēkiem: 

  • ar gaišu ādu, blondiem matiem, zilām vai zaļām acīm - tā saucamais I un II fototips, kam slikti veidojas iedegums, bet kas ātri apdeg saulē; 
  • pusmūžā no 40 gadiem, jo dzīves laikā uzkrātais ultravioletais starojums summējas, piemēram, melanomu visbiežāk konstatē 40 līdz 60 gadus veciem cilvēkiem;
  • kuriem dzīves laikā bijuši saules apdegumi, īpaši bērnībā un pusaudžu vecumā (īpaši smagas formas ar pūšļiem); 
  • kuriem ir liels ādas pigmentēto veidojumu skaits kopš bērnības;
  • kuri daudz sauļojas saulē vai bieži apmeklē solāriju (vairākas reizes mēnesī); 
  • kuri strādā saulē, piemēram, celtnieki, dārznieki, lauku darbu strādnieki, sētnieki; 
  • kuri strādā iekštelpās, bet brīvo laiku pavada saulē – piemājas dārzā vai sportojot, piemēram, spēlē golfu, sērfo;
  • kuriem jau bijušas ādas audzēju ļaundabīgās formas; 
  • kuru tuvākiem radiniekiem (tēvam, mātei, brālim, māsai) atklāti ādas vēža gadījumi; 
  • kuriem veikta audu vai orgānu transplantācija, HIV pacienti.

Laikā no 8.līdz 11.maijam daudzas klīnikas piedāvās konsultāciju un izmeklēšanu par samazinātu maksu. Lūdzam interesēties konkrētās klīnikās par akcijas nosacījumiem.