PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

SUSTENTO: var samazināties cilvēku skaits, kas saņems kompensējamās zāles

Doctus
SUSTENTO: var samazināties cilvēku skaits, kas saņems kompensējamās zāles
Neraugoties uz lieliem nevalstisko organizāciju iebildumiem, tomēr ir pieņemti MK noteikumu grozījumi, kas nosaka par pienākumu ārstam pirmreizējam pacientam izrakstīt lētāko no līdzvērtīgas efektivitātes kompensējamām zālēm. Cilvēku ar īpašām vajadzībām organizācijas SUSTENTO politikas koordinatore IVETA NEIMANE uzskata, ka tie ir meli, ka šie grozījumi būtu pacientu interesēs.

IVETA NEIMANE IVETA NEIMANE
IVETA NEIMANE

Bija sagatavots arī veselības ministra Jura Bārzdiņa demisijas pieprasījums, taču veselības aprūpes nozares nevalstiskās organizācijas demisiju tomēr nepieprasīja. "Nevis tāpēc, ka kāds to negribētu, bet tāpēc, ka valdība tik un tā tūlīt beigtu darboties, tāpēc vairāk spēkus veltījām, lai vērstu uzmanību uz MK noteikumu labojumiem. Taču tie tik un tā tika pieņemti," saka Iveta Neimane. "Kampaņa, kas izglītoja, ka var nopirkt lētākas zāles, bija ļoti laba, bet ne šādi piespiedu mehānismi."

"Mūsu organizācijas skatījumā, šie noteikumi vērsti tikai uz vienu lietu – samazināt cilvēku skaitu, kas saņem kompensējamos medikamentus. Ja cilvēks nebūs ar mieru lietot lētāko, bet ērtāko vai ierasto, nāksies pirkt bez kompensācijas. Otra lieta, ja kompensē tikai vienu medikamentu, aizvien vairāk zāles no šī tirgus ies prom, vai paliks brīvajā tirgū un valsts cenas vairs nevarēs ietekmēt, tās augs. Pats apgalvojums, ka šis ir pacienta interesēs, lai pacienti maksātu mazāk – ir meli. Meli.

Pierādījumu man nav, vai tās ir kādas biznesa vai perasonīgās interese, vai vienkārši ministra spītīgums uz beigām - „es jums parādīšu un dabūšu cauri”.  Lai psihologi un psihoterapeiti par to runā, bet skaidrs, ka tur ir problēmas, ja reiz ministrs redz, ka visi, kas veselības aprūpes jomā strādā – pacientu organizācijas, ārsti, farmaceiti, farmācijas kompānijas – ir tikai korumpanti, tad vai nu apakšā ir ļoti skaidras biznesa intereses, kuru dēļ gribas pagrūst visus malā, vai arī tur ir tīri psiholoģiskas problēmas."

I. Neimane nākamajai veselības ministra amata kandidātei Ingrīdai Circenei vēl ieklausīties visās pusēs un neredzēt nevienā pusē ienaidnieku, "jo visi jau strādājam šajā laukā."

 

Plašāku interviju ar SUSTENTO politikas koordinatori Ivetu Neimani - arī par aktuāliem mediķu un pacientu sadarbības jautājumiem - varēsiet lasīt Doctus novembra numurā.

Foto: Inese Austruma