PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Centrāls un perifērs ar vecumu saistīts dzirdes zudums un dažādi trausluma fenotipi senioriem

Doctus
Lai noskaidrotu, vai perifērs VSDZ un ar vecumu saistīti centrālās dzirdes funkcijas traucējumi (CDFT) ir neatkarīgi asociēti ar fizisku vai kognitīvu trauslumu (frailty) senioru vidū, tika veikts šķērsgriezuma pētījums Itālijas dienvidos.

Tajā analizēja datus no 2014.gada 31.decembra par 1929 senioriem (≥ 65 gadi), izvērtējot tos pēc audioloģiskiem, fizikāliem un neiropsiholoģiskiem datiem. Perifēra VSDZ izplatība senioru vidū ar fizisku un/vai kognitīvu trauslumu vai bez tā tika novērtēta ar Fried kritērijiem un Mini–Mental State Examination skalas palīdzību. Lai konstatētu audioloģisko rezultātu saistību ar trausluma fenotipu, analīzē tika izmantota daudzfaktoru loģistiskā regresijas analīze.

Pētījumā analizēti 1929 seniori (vidējais vecums [SD] 73,6 [6,3] gadi, 974 vīrieši (50,5 %)). Perifēra VSDZ izplatība bija augstāka fiziskā trausluma grupā (96 [26,6 %]), salīdzinot ar ne-trausluma grupu (329 [21,0 %]) (atšķirība 5,61 procentu punkti; 95 % TI, 0,63–10,59 procentu punkti). VSDZ izplatība augstāka bija arī kognitīvā trausluma grupā (40 [38,8 %]) kā ne–trausluma grupā (385 [21,1 %]) (atšķirība 17,75 procentu punkti; 95 % TI, 8,2–27,3 procentu punkti).

Ar vecumu saistīti CDFT bija biežāk izplatīti fiziskā trausluma grupā (62 [17,2 %]) nekā ne–trausluma grupā (219 [14,0 %]) (atšķirība 3,21 procentu punkti; 95 % TI, –1,04–7,46 procentu punkti), tieši tāpat kā salīdzinot kognitīvā trausluma grupu (28 [27,2 %]) ar ne-trausluma grupu (253 [13,9 %]) (atšķirība 13,33 procentu punkti; 95 % TI, 4,10–22,21 procentu punkti).

Daudzfaktoru loģistiskā regresijas analīzē ar vecumu saistīti CDFT tika saistīti ar kognitīvu trauslumu pēc pilnībā koriģētas izredžu attiecības (izredžu attiecība [OR], 1,889; 95 % TI, 1,094–3,311), perifēra VSDZ saistība ar kognitīvu trauslumu tika pierādīta pēc daļēji koriģētas izredžu attiecības (OR, 1,725; 95 % TI, 1,008–2,937).

Šajā šķērsgriezuma pētījumā tika pierādīta ar vecumu saistīta CDFT neatkarīga asociācija ar kognitīvu trauslumu.

Avots: Sardone R, Castellana F, Bortone I, et al. Association Between Central and Peripheral Age-Related Hearing Loss and Different Frailty Phenotypes in an Older Population in Southern Italy. JAMA Otolaryngol Head Neck Surg. Published online February 11, 2021. doi:10.1001/jamaoto.2020.5334

Lasītākais Doctus.lv
Psihiskās veselības ietekme uz psoriāzes pacienta izpratni par slimības smaguma pakāpi

Lai veiksmīgi ārstētu psoriāzi, nepieciešams rūpīgi uzraudzīt slimības gaitu un atbildreakciju uz ārstēšanu. Dermatologu ikdienas praksē lietotie slimības smaguma pakāpi novērtējošie rīki neuzrāda to, kā pacients uztver savu slimību. Veiktie pētījumi uzrāda, ka ir vērā ņemama atšķirība starp psoriāzes smaguma pakāpes novērtējumu pacienta un ārsta skatījumā. Izprotot faktorus, kas ietekmē pacienta pašnovērtējumu, ir iespējams uzlabot terapeitisko iznākumu un pacienta apmierinātību ar ārstēšanu.

Doctus
Izgulējumi. Profilakses nozīme

Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte.

A. Kušpelo
Xerosis cutis jeb sausa āda Gandrīz 100 % astoņdesmitgadnieku

Sausums, zvīņošanās, plaisas, raupja tekstūra un nieze — tā ir daļa no tipiskajiem xerosis cutis jeb sausas ādas simptomiem. Tās iemesli ir traucēta ādas aizsargbarjeras funkcija un nepietiekams mitruma līmenis ādā. Biežāk kserozi novērojam senioriem, bet tā var būt pavadonis daudzām blakusslimībām un izpausties arī jauniem cilvēkiem, ja netiek ievēroti standarta profilaktiskie pasākumi ādas veselības uzturēšanai.

S. Paudere–Logina, A. Zavorins
Ārsts ar cīnītāja garu. Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS

Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS viens no pirmajiem Latvijā izveidoja savu ārsta praksi. Dr. Baumanis ne vien rūpējas par savu pacientu veselību, bet arī aktīvi iestājas par to, lai valstī būtu sakārtota veselības aprūpes sistēma. Vēršoties pret dažādām birokrātijas nejēdzībām, cenšas sakārtot darba vidi sev un kolēģiem, nebaidoties izsaukt uguni uz sevi.

M. Lapsa
Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija multidisciplināras komandas skatījumā

Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija (UCI) visbiežāk ir jaunām, seksuāli aktīvām sievietēm, un lielāko šo infekciju daļu pārstāv cistīts. Pētījumi Eiropā un ASV liecina, ka viena no piecām pieaugušām sievietēm kādā savas dzīves posmā piedzīvo vismaz vienu UCI epizodi, kas pierāda, ka tā ir bieža slimība visā pasaulē. [1]

V. Plūme, H. Čerņevskis, E. Brūklene, I. Tikmere
Pacients pēc akūta koronārā sindroma. Mūsdienīga aprūpe un kardioloģiskā rehabilitācija

Aprūpe un kardioloģiskā rehabilitācija pēc akūta koronārā sindroma (AKS) ir ilgstoša un nepārtraukta, piesaista vairāku medicīnas profilu speciālistus, prasa no pacienta un viņa tuviniekiem motivāciju un līdzestību visa mūža garumā. Kardioloģiskā rehabilitācija ir pasākumu kopums, kurā visa sekundārā profilakse ir vērsta uz kardioloģiska pacienta dzīvesveida maiņu un motivēšanu, līdzestību medikamentozai terapijai, veselības pratību un uzvedību. [23]

S. Hansone, I. Svikliņa, D. Rjutkinena