PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Dzelzs deficīta anēmija un hroniskas ikdienas galvassāpes: gadījumu kontroles pētījums

Doctus
Dzelzs deficīta anēmija un hroniskas ikdienas galvassāpes: gadījumu kontroles pētījums
Pixabay.com
Ar galvassapēm dzīves laikā sastopas aptuveni 95 % populācijas. Ir novērots, ka apmeŗam 40 % pacientu, kas vēršas pēc palīdzības pie neirologa, atbilst hronisku galvassāpju kritērijiem, un 80 % no šiem pacientiem ir sievietes. Arī anēmija ir viens no sekundāriem hronisku galvassāpju iemesliem, turklāt sievietes ir visievainojamākā pacientu grupa. Šā pētījuma mērķis bija noskaidrot dzelzs deficīta anēmijas saistību ar hroniskām ikdienas galvassāpēm.

Gadījumu kontroles pētījums norisinājās terciārā aprūpes centra, kur iekļauti simts pacienti ar hroniskām galvassāpēm pēc nejaušības principa, atbilstīgi piemeklējot identisku kontroles grupas dalībnieku skaitu. Hronisku galvassāpju diagnoze tika noteikta pēc ICDH 3.izdevuma kritērijiem. Visiem dalībniekiem tika noteikts dzelzs deficīta statuss.

Vidējais pacientu vecums bija 51,1 ± 22,1 gads. Vīriešu:sieviešu attiecība bija 1:1,08. Hroniska migrēna bija 62 (62 %), saspringuma tipa galvassāpes 23 (23 %) un nediferencētas ikdienas galvassāpes bija 15 (15 %) dalībnieku. Pārsvarā (95 %) gadījumu pacienti savas galvassāpes raksturoja kā vieglas līdz vidēji smagas. Sešdesmit četriem (64 %) pacientu bija anēmija, no šiem pacientiem 51 bija dzelzs deficīta anēmija; 62 % dzelzs deficīta pacientu bija veģetārieši. Dzelzs deficīta anēmijas klātbūtne norādīja uz statistiski nozīmīgu saistību ar hroniskām galvassāpēm (p < 0,001), bet ne ar specifisku galvassāpju tipu, apakštipu vai ilgumu. Smaga dzelzs deficīta anēmija (Hb < 80 g/l) bija nozīmīgi saistīta ar hronisku galvassāpju smaguma pakāpi (p = 0,021). Seruma dzelzs, feritīna, kopējās dzelzs saistīšanās spējas un transferīna saturācijas rādītājiem arī bija noteikta nozīmīga saistība ar hroniskām galvassāpēm (p < 0,05 katram), bet ne ar galvassāpju tipu, apakšstipu vai  smaguma pakāpi. Loģistiskās regresijas analīze uzrādīja, ka dzelzs deficīta anēmijai, kopējai dzelzs saistīšanās spējai un transferīna saturācijai ir neatkarīga ietekme uz hronisku galvassāpju attīstību (p < 0,05 katram).

Dzelzs deficīta anēmijai ir pierādīta neatkarīga ietekme uz hronisku galvassāpju attīstību, attiecīgi smaga dzelzs deficīta anēmija saistīta ar smagāku hronisko galvassāpju gaitu, ne obligāti kauzāla. Attiecīgi tiek sniegta rekomendācija veikt hronisku galvassāpju pacientu skrīnēšanu un nepieciešamība gadījumā nodrošināt dzelzs deficīta terapiju. Publikācijas autori aicina turpināt daudzcentru pētījumus ar lielāku dalībnieku skaitu, lai nostiprinātu šā pētījuma rezultātu ticamību.

Avots: Singh, R. K., Kaushik, R. M., Goel, D., & Kaushik, R. (2023). Association between iron deficiency anemia and chronic daily headache: A case-control study. Cephalalgia : an international journal of headache, 43(2), 3331024221143540. https://doi.org/10.1177/03331024221143540