PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Anoreksija var aizkavēt jaunu sieviešu augšanu. Pētījums uzsver agrīnas diagnostikas un ārstēšanas nozīmi

Doctus
Meitenēm ar anorexia nervosa var būt traucēta augšana un tās var nesasniegt pilnā auguma potenciālu, liecina jauna pētījuma rezultāti, kas publicēti žurnālā Clinical Endocrinology & Metabolism.

Anorexia nervosa ir stāvoklis, kad cilvēks mērķtiecīgi zaudē svaru, ievērojot diētu, dažreiz kopā ar pārmērīgu fizisko slodzi, pārēšanos un/vai attīrīšanos. Cilvēkiem ar anorexia nervosa ir izteiktas bailes no svara pieauguma un traucēta ķermeņa tēla uztvere (piemēram, domājot, ka viņi ir resni pat tad, ja viņiem ir ļoti mazs svars).

"Mūsu atklājumi uzsver agrīnas un intensīvas iejaukšanās nozīmi, kas vērsta uz ķermeņa svara normalizēšanu, kas var uzlabot augšanu un ļaut pacientiem sasniegt visu auguma potenciālo," sacīja pētījuma vadošā pētniece Dalita Modana-Moza. "Mēs esam novērojuši, ka aizture augšanā ir marķieris citām anorexia nervosa komplikācijām, kas ietekmē personas vispārējo veselības stāvokli: kaulu veselību, izziņas funkcijas, kā arī fertilitātes problēmas vēlākos gados. Agrīna diagnostika un ārstēšana varētu novērst vai mazināt šo komplikāciju risku. "

Pētnieki pētīja 255 apmēram 15 gadus vecas meitenes, kuras tika hospitalizētas anorexia nervosa dēļ. Viņi izmērīja viņu augumu slimnīcā uzņemšanas laikā un vēlāk pieaugušā vecumā un secināja, ka tas ir zemāks nekā gaidīts. Pieaugušo vecumā augums bija ievērojami īsāks, nekā gaidīts, salīdzinot ar ģenētisko potenciālu pēc pacientes mātes un tēva vidējā auguma.

 

AVOTS: The Endocrine Society. Anorexia may stunt young women's growth: Study highlights the importance of early diagnosis and treatment. ScienceDaily, 20 August 2020.

 

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus