PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Anoreksija var aizkavēt jaunu sieviešu augšanu. Pētījums uzsver agrīnas diagnostikas un ārstēšanas nozīmi

Doctus
Meitenēm ar anorexia nervosa var būt traucēta augšana un tās var nesasniegt pilnā auguma potenciālu, liecina jauna pētījuma rezultāti, kas publicēti žurnālā Clinical Endocrinology & Metabolism.

Anorexia nervosa ir stāvoklis, kad cilvēks mērķtiecīgi zaudē svaru, ievērojot diētu, dažreiz kopā ar pārmērīgu fizisko slodzi, pārēšanos un/vai attīrīšanos. Cilvēkiem ar anorexia nervosa ir izteiktas bailes no svara pieauguma un traucēta ķermeņa tēla uztvere (piemēram, domājot, ka viņi ir resni pat tad, ja viņiem ir ļoti mazs svars).

"Mūsu atklājumi uzsver agrīnas un intensīvas iejaukšanās nozīmi, kas vērsta uz ķermeņa svara normalizēšanu, kas var uzlabot augšanu un ļaut pacientiem sasniegt visu auguma potenciālo," sacīja pētījuma vadošā pētniece Dalita Modana-Moza. "Mēs esam novērojuši, ka aizture augšanā ir marķieris citām anorexia nervosa komplikācijām, kas ietekmē personas vispārējo veselības stāvokli: kaulu veselību, izziņas funkcijas, kā arī fertilitātes problēmas vēlākos gados. Agrīna diagnostika un ārstēšana varētu novērst vai mazināt šo komplikāciju risku. "

Pētnieki pētīja 255 apmēram 15 gadus vecas meitenes, kuras tika hospitalizētas anorexia nervosa dēļ. Viņi izmērīja viņu augumu slimnīcā uzņemšanas laikā un vēlāk pieaugušā vecumā un secināja, ka tas ir zemāks nekā gaidīts. Pieaugušo vecumā augums bija ievērojami īsāks, nekā gaidīts, salīdzinot ar ģenētisko potenciālu pēc pacientes mātes un tēva vidējā auguma.

 

AVOTS: The Endocrine Society. Anorexia may stunt young women's growth: Study highlights the importance of early diagnosis and treatment. ScienceDaily, 20 August 2020.