PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Cinka ietekme uz iekaisuma marķieriem ar HIV inficētiem pacientiem

Doctus
Šķērsgriezuma pētījumā, kas veikts Masačūsetsas Universitātē (ASV), noskaidrots, ka cinka deficīts ar HIV inficētiem pacientiem veicina hroniska iekaisuma attīstību.

Pierādīts, ka cinka koncentrācijai asins serumā ir saistība ar C reaktīvā olbaltuma (CRO) koncentrāciju ar HIV inficētiem pacientiem: augstāka cinka koncentrācija novērota pacientiem ar zemāku CRO līmeni.

CRO ir iekaisuma biomarķieris; ir pierādīta tā saistība ar vairākiem HIV slimības progresēšanas parametriem, kā arī tas ir neatkarīgs izdzīvotības prognozes marķieris. Savukārt cinkam ir pretiekaisuma īpašības un tā trūkumu bieži novēro ar HIV inficētiem pacientiem.

Lai pierādītu cinka un CRO līmeņu saistību, zinātnieki pētījumam atlasīja 311 HIV inficētus pacientus – 177 vīriešus un 134 sievietes vecumā no 18 līdz 60 gadiem. Šiem pacientiem, izmantojot standartmetodes, noteica cinka un CRO līmeni asinīs, kā arī veica anketēšanu, aptaujāšanu, novērtēja ēšanas paradumus un aptuveno ar ēdienu uzņemto cinka apjomu. Veicot iegūto datu apstrādi un pielāgojot datus pēc demogrāfiskiem, dzīvesveida un ar HIV infekciju saistītiem klīniskajiem faktoriem, novērots, ka vidējais CRO līmenis bija ievērojami samazināts tiem pacientiem, kuriem bija augstāka cinka koncentrācija asinīs.

Pētījuma autori atzīst, ka nepieciešams veikt plašākus novērojuma pētījumus, lai pierādītu, ka cinka līmenis ietekmē iekaisuma aktivitāti nevis otrādi.

AVOTS: Krishna C. Poudel, et al. Serum Zinc Concentration and C-Reactive Protein in Individuals with Human Immunodeficiency Virus Infection: the Positive Living with HIV (POLH) Study. Biological Trace Element Research, 2015; 171 (1): 63.