PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Hronisku sāpju gadījumā pieaug antidepresantu lietošana, bet vai tie ir efektīvi?

Doctus
Hronisku sāpju gadījumā pieaug antidepresantu lietošana, bet vai tie ir efektīvi?
Freepik.com
Jaunos pētījumos atklāts, ka daži antidepresanti var būt efektīvi atsevišķu hronisku sāpju slimību ārstēšanā, bet citiem trūkst pārliecinošu pierādījumu par to efektivitāti.

Daudzi cilvēki nezina, ka daži antidepresanti (zāles, ko lieto depresijas slimnieku ārstēšanai) tiek parakstīti arī atsevišķu hronisku sāpju slimību ārstēšanai.

Hroniskas sāpes skar ⅓—½ Lielbritānijas iedzīvotāju. Hronisku sāpju ārstēšana bieži vien nav optimāla, turklāt lietotajām zālēm ir ierobežotas vai nezināmas priekšrocības un dažreiz kaitīgas blakusparādības. Antidepresanti tiek izrakstīti, lai palīdzētu pārvaldīt hroniskas sāpes, pat ja cilvēkam nav garastāvokļa traucējumu, piemēram, depresijas. To izmantošana laika gaitā ir pieaugusi.

Starptautiska pētnieku komanda atklājusi, ka dažas antidepresantu klases ir efektīvas atsevišķu sāpju slimību ārstēšanā pieaugušajiem, bet citas nav efektīvas vai arī efektivitāte nav zināma. Pētījumā, kas publicēts BMJ, aplūkots antidepresantu drošums un efektivitāte hronisku sāpju ārstēšanā, pirmo reizi vienā dokumentā apkopojot visus līdzšinējos pierādījumus.

Pārskatā tika iekļauti 26 sistemātiski pārskati no 2012. līdz 2022. gadam, kuros piedalījās vairāk nekā 25 000 dalībnieku. Tas ietvēra datus par astoņām antidepresantu klasēm un 22 sāpju stāvokļiem: muguras sāpēm, fibromialģiju, galvassāpēm, pēcoperācijas sāpēm, kairinātu zarnu sindromu utt. Konstatēts, ka serotonīna—norepinefrīna atpakaļsaistes inhibitori (SNAI), piemēram, duloksetīns, ir efektīvi pret lielāko daļu sāpju stāvokļu, piemēram, muguras sāpēm, ceļa osteoartrītu, pēcoperācijas sāpēm, fibromialģiju un neiropātiskām sāpēm. Tricikliskie antidepresanti, piemēram, amitriptilīns, ir visbiežāk lietotie antidepresanti, lai ārstētu sāpes klīniskajā praksē, taču pārskats rāda, ka nav skaidrs, cik tie ir efektīvi un vai vispār mazina hroniskas sāpes.

Antidepresantu lietošana sāpju mazināšanai pēdējā laikā pieaugusi visā pasaulē. NICE publicētajās 2021. gada vadlīnijās par hronisku primāro sāpju ārstēšanu ieteikts nelietot pretsāpju līdzekļus, izņemot antidepresantus. Pieaugušajiem ar hroniskām primārām sāpēm vadlīnijās ieteikti dažādu veidu antidepresanti: amitriptilīns, citaloprāms, duloksetīns, fluoksetīns, paroksetīns vai sertralīns.

Pētījuma rezultāti liecina, ka klīnicistiem vispirms jāapsver visi pierādījumi, tikai tad var pieņemt lēmumu par antidepresantu izrakstīšanu hronisku sāpju ārstēšanai. Jāatceras, ka ne visi antidepresanti ir vienādi efektīvi un ka ne visi antidepresanti ir iedarbīgi visiem sāpju stāvokļiem.

Lielākā daļa antidepresantu sāpju terapijā tiek lietoti ārpus indikācijām to lietošanas instrukcijā, kas nozīmē, ka tie nav apstiprināti lietošanai pret sāpēm. Tiek uzskatīts, ka daudzi antidepresanti palīdz pret sāpēm, jo iedarbojas uz ķimikālijām smadzenēs, kas palīdz mazināt sāpes, piemēram, serotonīnu. Tomēr nav precīzi zināms, kāpēc daži antidepresanti mazina sāpes, bet citi ne.

Antidepresantu lietošana 2000.—2015. gadā ESAO valstīs ir divkāršojusies, un tiek uzskatīts, ka šo pieaugumu veicinājusi tieši antidepresantu lietošana pret sāpēm. Dati no Kanādas, ASV, Lielbritānijas un Taivānas liecina, ka visizplatītākais stāvoklis, kura dēļ gados vecākiem cilvēkiem izrakstīti antidepresanti, bijušas hroniskas sāpes, — pat vairāk nekā depresijas gadījumos.

AVOTS: Ferreira GE, Abdel-Shaheed C, Underwood M, et al. Efficacy, safety, and tolerability of antidepressants for pain in adults: overview of systematic reviews. BMJ, 2023; e072415