PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Ieguvumi un draudi no uztura bagātinātāju lietošanas

Doctus
No multivitamīniem līdz uztura bagātinātājiem, kas palīdz pret visām kaitēm, sākot no depresijas līdz atlēta pēdas ārstēšanai. Pie tik liela piedāvājuma klāsta pacientiem ir viegli apjukt un ir nepieciešama ārstu palīdzība.

Šobrīd vairāk nekā jebkad agrāk pacientiem un ārstiem ir jāsadarbojas, lai izvēlētos piemērotākos uztura bagātinātājus, jo daļa var būt vērtīgi, bet citi var būt kaitīgi, īpaši, kad tie mijiedarbojas ar citiem lietotajiem medikamentiem. Piemēram, daudzi cilvēki nezina, ka kalcija papildus uzņemšana, kavē vairogdziedzera medikamentu uzsūkšanos. Ja pacients lieto medikamentus vairogdziedzerim, kalcija papildus lietošana var izraisīt blakusparādības.

Tikai sadarbībā pacients - ārsts var piemeklēt atbilstošākos un nepieciešamākos uztura bagātinātājus.

Cits bieži lietots uztura bagātinātājs ir C vitamīns, kuru bieži cilvēki lieto nepareizu iemeslu dēļ. Ģimenes ārsts Aaron Michelfelder uzsver, ka nav pierādīts, ka C vitamīns palīdzētu novērst saaukstēšanos, savukārt ir pierādīts, ka tas palīdz uzsūkties dzelzim, kas ir ļoti svarīgi anēmijas gadījumos. Tomēr viņš atgādina, ka nevajadzētu lietot vairāk nekā 2000 mg C vitamīna dienā, jo tas var veicināt nieru problēmu attīstību, tāpat C vitamīns ir ļoti skābs, līdz ar to tā ir slikta izvēle cilvēkiem ar kuņģa problēmām. Viņš iesaka uztura bagātinātājus izrakstīt tikai tiem pacientiem, kuriem ir uzturvielu deficīts vai ārsts kopā ar pacientu jūt, ka uztura bagātinātāju lietošana ir nepieciešama.

Tāpat viņš atzīst, ka pacientiem ar mēreni augstu asinsspiedienu viņš sākotnēji 6 mēnešus rekomendē lietot uztura bagātinātājus un veikt dzīvesveida izmaiņas un tikai tad, ja netiek panākta uzlabošanās, viņš nozīmē medikamentus. Arī pie miega problēmām, viņš iesaka vispirms nozīmēt uztura bagātinātājus un tikai tad, ja tie nepalīdz, nozīmēt medikamentus.

Grūtniecēm gan viņš neiesaka lietot uztura bagātinātājus, jo nav pietiekamas informācijas par to ietekmi uz augli, izņēmums ir grūtnieču vitamīni.

Tā kā par uztura bagātinātājiem nav pietiekamas zinātniskos pierādījumos pamatotas informācijas, katrs gadījums ir jāizvērtē individuāli, ņemot vērā iespējamos ieguvumus un draudus.

 

Pirmavots: Loyola University Health System. The benefits and dangers of supplements. ScienceDaily. ScienceDaily, 16 September 2014.