PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Kā klimata izmaiņas ir saistītas ar veselību?

Doctus
Plašas temperatūras svārstības vasarā var būt cēlonis 10 000 nāves gadījumiem ASV katru gadu. Pat nelielas temperatūras svārstības vecākiem cilvēkiem ar hroniskām slimībām, piemēram, cukura diabētu, sirds mazspēju vai plaušu slimībām, paaugstina nāves risku, ziņo pētījuma rezultāti.

Hārvardas Sabiedrības veselības skolas zinātnieki atklāja, ka temperatūras svārstības, kuras izraisa klimata izmaiņas, var prasīt tūkstošiem dzīvību katru gadu.

Eksperti prognozē, ka klimata izmaiņas paaugstinās vasaras temperatūras atšķirības, it īpaši vidus Atlantijas štatos un daļā Eiropas valstu, piemēram, Francijā, Spānijā un Itālijā. Šajos reģionos būtu jāpievērš īpaša uzmanība vecākiem cilvēkiem, jo šīs temperatūras svārstības var radīt nopietnus draudus veselībai.

Pētnieki uzsver, ka pagaidām temperatūras efekti uz ilgtermiņa mirstību nav skaidri, tomēr ir atklāts, ka neatkarīgi no karstuma viļņiem, augstas temperatūras atšķirības dienu no dienas ir saistītas ar saīsinātu dzīves ilgumu.

Izmantojot Medicare datus par laika periodu 1985. – 2006.gads, pētnieki analizēja ilgtermiņā veselības datus par 3,7 miljoniem hroniski slimu pacientu vecumā virs 65 gadiem no 135 ASV pilsētām. Analizējot katra pacienta individuālos riska faktorus, tika novērtēts arī, vai cilvēks nomira vasaras temperatūra svārstību laikā. Tika secināts, ka gados, kad ir bijušas lielākas vasaras temperatūras svārstības ir bijuši arī augstāki mirstības rādītāji, salīdzinot ar vasarām bez lielām temperatūras svārstībām. Šāda saistība tika novērota visās aplūkotajās pilsētās.

Pētnieki arī aprēķināja, ka vasaras temperatūras paaugstināšanās par 1 grādu pēc Celsija (apmēram 1,8 grādiem pēc Fārenheita), paaugstina gados vecu cilvēku ar hroniskām slimībām mirstību par 2,8 – 4%. Mirstības risks pacientiem ar cukura diabētu palielinājās par 4%, pacientiem ar sirds infarktu anamnēzē par 3,8%, ar hronisku plaušu slimību par 3,7% un ar sirds mazspēju par 2,8%.

Ar temperatūru saistītas nāves risks bija par 1 – 2% augstāks melnās rases pārstāvjiem, kā arī cilvēkiem, kuri dzīvoja nabadzīgos apstākļos. Nāves risks bija arī augstāks tiem, kuri dzīvoja karstākos apgabalos.

Pamatojoties uz šiem atklājumiem, pētnieki aprēķināja, ka lielas vasaras temperatūras svārstības var rezultēties ar vairāk nekā 10 000 nāves gadījumiem katru gadu.

Pētnieki uzsver, ka cilvēki labi adaptējas pierastai temperatūrai, tāpēc netiek sagaidīts, ka Miami būs augstāki mirstības rādītāji nekā Mineapolisē, neskatoties uz to, ka šajās pilsētās būs augstas temperatūras. Problēma ir ar lielām temperatūras svārstībām, cilvēki nevar ātri pie tām adoptēties. Šis aspekts kopā ar populācijas novecošanos, pieaugošu hronisku slimību izplatību un iespējamu temperatūras svārstību pieaugumu, sakarā ar klimata izmaiņām, var kļūt par nozīmīgu sabiedrības veselības problēmu.