PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Kāpēc astma bieži atkārtojas — pat lietojot spēcīgas zāles?

Doctus
Kāpēc astma bieži atkārtojas — pat lietojot spēcīgas zāles?
Freepik.com
Bioloģiskās zāles ir uzlabojušas daudzu cilvēku ar smagu astmu dzīvi. Tomēr jaunā pētījumā, ko veikusi Karolinskas institūta (Karolinska Institutet) pētnieku komanda Zviedrijā, atklāts, ka dažas imūnšūnas ar augstu iekaisuma potenciālu pēc ārstēšanas netiek pilnībā iznīcinātas.

Bioloģiskās zāles ir kļuvušas par nozīmīgu instrumentu smagas astmas ārstēšanā.

„Tās palīdz lielākajai daļai pacientu kontrolēt simptomus, taču līdz šim nav bijis skaidrs, kā tieši šīs zāles ietekmē imūnsistēmu,” saka Valentīna Jasinska (Valentyna Yasinska), pneimonoloģijas konsultante Karolinskas Universitātes slimnīcā un doktorante Karolinskas institūta Medicīnas departamentā Hudingē (Huddinge).

Jaunā pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā Allergy, Karolinskas institūta pētnieki pētījuši, kas notiek ar pacientu imūnšūnām bioloģisko zāļu ārstēšanas laikā. Analizējot asins paraugus no 40 pacientiem pirms un ārstēšanas laikā, viņi konstatēja, ka noteikta veida imūnšūnas, kuras būtiski piedalās astmas iekaisuma procesos, nevis izzūd ārstēšanas laikā, bet patiesībā palielinās.

„Tas liecina, ka bioloģiskās zāles, iespējams, neskars pašus slimības cēloņus, pat ja tās ļoti palīdz astmas pacientiem ārstēšanas laikā,” saka Dženija Mjēzberga (Jenny Mjösberg), audu imunoloģijas profesore Karolinskas institūta Medicīnas departamentā Hudingē. „Lai slimību turpinātu kontrolēt, var būt nepieciešama ilgstoša ārstēšana.”

Pētījums balstās uz datiem no pacientiem ar smagu astmu, kas iegūti BIOCROSS pētījumā. Pētnieki izmantoja modernus paņēmienus, piemēram, plūsmas citometriju un vienas šūnas sekvenēšanu, lai noteiktu imūnšūnu īpašības un funkciju.

„Mēs bijām pārsteigti, atklājot, ka iekaisuma šūnu līmenis asinīs pieauga, nevis samazinājās,” saka Lorencs Vīrts (Lorenz Wirth), doktorants tajā pašā Karolinskas institūta departamentā. „Tas varētu izskaidrot, kāpēc iekaisums elpceļos bieži atgriežas, kad ārstēšanu samazina vai pārtrauc. Ir svarīgi saprast šo zāļu ilgtermiņa imunoloģisko ietekmi.”

Par bioloģisko zāļu, piemēram, mepolizumaba un dupilumaba, ilgtermiņa ietekmi joprojām ir zināms maz, jo tās ir salīdzinoši jaunas un astmas pacientiem tiek nozīmētas mazāk nekā desmit gadus.

Nākamais pētījuma posms būs analizēt paraugus no pacientiem ar ilgstošu ārstēšanas vēsturi un pētīt plaušu audus, lai redzētu, kā imūnšūnas tiek ietekmētas elpceļos.

AVOTS: Wirth L, Weigel W, Stamper CT, et al. High-Dimensional Analysis of Type 2 Lymphocyte Dynamics During Mepolizumab or Dupilumab Treatment in Severe Asthma. Allergy, 2025