PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Krūts vēža risks mazinās, lietojot estrogēnu saturošu hormonaizvietojošo terapiju (HAT)

Doctus
Jaunā ilgtermiņa novērojumā atklāts, ka sievietēm, kuras pēc menopauzes periodā lietoja estrogēnu saturošu HAT, bija zemāka krūts vēža incidence, savukārt progesteronu saturoša HAT paaugstināja šo risku.

Līdz šim veiktajos pētījumos bija iegūti atšķirīgi rezultāti par HAT lietošanu un krūts vēža risku.  Tādēļ tika veikti jauni pētījumi, tajos iekļāva sievietes vecumā no 50 līdz 79 gadiem, kurām sākotnēji nebija krūts vēža. Vienā pētījumā sievietes ar neskartu dzemdi terapijā saņēma, vai nu estrogēna (0,625 mg/ dienā) un progesterona (2,5 mg/ dienā) kombināciju (n=8506) vai estrogēnu monoterapijā (n=8102), mediānais terapijas laiks bija 5,6 gadi. Otrā pētījumā sievietes, kurām bija veikta histerektomija saņēma, vai nu estrogēna monoterapiju (n=5310) vai placebo (n=5429), mediānais terapijas laiks bija 7,2 gadi.

Pēc kumulatīvā 16,1 novērošanas perioda, estrogēna monoterapijas grupā novēroja 520 krūts vēža gadījumus, salīdzinot ar placebo grupu tas bija par 23 % zemāks krūts vēža risks (HR=0,77; 95 % TI [0,65 – 0,92]; p<0,005) un par 44 % zemāka iespējamība nomirt no krūts vēža.

Pēc kumulatīvā 18,3 gadu novērošanas perioda sievietēm, kuras lietoja kombinēto terapiju, novēroja 1003 jaunus krūts vēža gadījumus, salīdzinot ar placebo grupu, kombinētā terapija paaugstināja krūts vēža risku par 29 % (HR=1,29; 95 % TI [1,14 – 1,47]; p<0,001). Kombinētās terapijas grupā novēroja arī augstākus mirstības rādītājus no krūts vēža, salīdzinot ar placebo; tomēr risks nesasniedza statistisko ticamību.

Pētnieki secināja, ka estrogēnu saturoša HAT mazina krūts vēža risku sievietēm pēc menopauzes periodā, savukārt progesteronu saturoša HAT paaugstina krūts vēža risku.

AVOTS: Presentation title: Long-Term Influence of Estrogen Plus Progestin and Estrogen Alone Use on Breast Cancer Incidence: the Women’s Health Initiative Randomized Trials. Abstract GS5-00