PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Rieksti ikdienas uzturā palīdz kontrolēt 2.tipa cukura diabētu

Doctus
Riekstu ēšana katru dienu var palīdzēt kontrolēt 2.tipa cukura diabētu un izvairīties no tā radītajām komplikācijām, tas tika pierādīts jaunākajā pētījumā, kas tika veikts Svētā Mihaela slimnīcā (St.Michael’s Hospital) un Toronto universitātē.

 

Pētījums, kas publicēts žurnāla Diabetes Care mājaslapā (š.g. 29.jūnijā), pētnieku komanda, ko vadīja Dr. Deivids Dženkins (Dr. David Jenkins) (Toronto universitātes Uztura zinātnes departaments; Svētā Mihaela slimnīcas Riska faktoru izmaiņu centrs) ziņo, ka 2.tipa cukura diabēta pacienti, kuri aizvietoja ogļhidrātus ar 2 uncēm (aptuveni 73 g) riekstu dienā, uzrādīja labāku glikēmijas un asins lipīdu kontroli nekā tie, kuri nelietoja uzturā riekstus.

”Jaukti, nesālīti, nepastrādāti vai sausi grauzdēti rieksti palīdz kontrolēt gan glikozes, gan lipīdu līmeni asinīs, un tie var tikt izmantoti, kā daļa no ārstēšanas stratēģijas, lai uzlabotu cukura diabēta kontroli bez svara pieauguma”, saka Dr.Dženkins

Dženkins ar kolēģiem 2.tipa cukura diabēta pacientus sadalīja 3 grupās, un katrai grupai esošo diētas plānu papildināja ar atsevišķiem produktiem. Viena grupa papildus saņēma smalkmaizītes, otra grupa saņēma riekstu maisījumu, kas sastāvēja no neapstrādātām mandelēm, pistācijām, valriekstiem, pekanriekstiem, lazdu riekstiem un makadamas riekstiem, savukārt trešā grupa saņēma gan smalkmaizīti, gan riekstus.

Otrā grupa, kuri saņēma tikai riekstus uzrādīja labāku asins glikozes kontroles uzlabošanos, novērtēšanai tika izmantots glikolizētā hemoglobīna (HbA1c) tests. Riekstus saņēmusī grupa uzrādīja arī zema blīvuma lipoproteīnu līmeņa samazināšanos asinīs. Abas pārējās grupas (saņēma smalkmaizītes vai smalkmaizītes un riekstus) neuzrādīja statistiski ticamu glikēmijas kontroles uzlabošanos, bet tajā grupā, kurā tika papildus dota smalkmaizīte un rieksti, tika novērots zema blīvuma lipīdu līmeņa samazināšanās.

Tie pacienti, kuri saņēma pilnu riekstu devu, samazināja savu HbA1c rādītāju par divām trešdaļām no tā līmeņa, ko ASV Pārtikas un Zāļu administrācija uzskata par klīniski nozīmīgu.

Ne šajā pētījumā, ne arī iepriekš veiktajos pētījumos neapstiprinājās, ka rieksti veicinātu svara pieaugumu, drīzāk tie ir piemēroti kā produkts diētām svara samazināšanai.

Pētījuma rezultāti apliecina, ka riekstus var noteikt kā īpašu pārtiku 2.tipa cukura diabēta pacientiem, kuri vēlas samazināt uzņemto ogļhidrātu daudzumu.