PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Jūnijs 2011

ANŽELA PAVLOVIČA, psihoterapeite, Gremošanas slimību centra GASTRO valdes locekle un direktore

PAR JŪNIJA NUMURU

Burvīgs un reibinošs jasmīnu aromāts, pasakaini sulīgu zemeņu garša, dzīvīga ziedu ballīte apkārt, silts vējš samīļo matus... un brīnišķīga doma, ka vasara ir tikai sākusies.

Tāds arī Doctus jūnijā – iedvesmojošs, jaunu atziņu pilns, par nākotni domāt rosinošs.

Ar patiesu lepnumu lasīju rakstu par bērnu kardioloģijas un kardioķirurģijas sasniegumiem Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā. Daudzsološi, ka bērnu kardioloģija aktīvi attīstās invazīvajā un ķirurģiskajā virzienā. Saprotama un pamatota tēze, ka riska faktoru koriģēšana efektīvāka ir bērnībā, un tas var ietekmēt slimību izpausmes pieaugušo vecumā. Arī no psihoterapijas teoriju viedokļa bērnības pieredze ir viens no pieaugušā personības attīstības stūrakmeņiem.

Aizrautīgi iesaistījos virtuālā diskusijā par nākotnes medicīnu. Domāju, fantazēju, sapņoju kopā ar diskusijas dalībniekiem – par personalizētu medicīnu, ētiku, tehnoloģijām, medikamentiem, ār­sta nozīmi nākotnē... Dzīve ir kustībā!

Doctus piedāvā arī ļoti praktiskas un priekšstatus papildinošas atziņas. Pacienti ar halitozi nereti palīdzību meklē pie gastroenterologa, tāpēc rakstu par šo tēmu īpaši iesaku izlasīt saviem GASTRO kolēģiem. Un vēl izbrīnīja radoša pieeja alternatīvu meklējumos terapeitiskajai endoskopijai – kolas dzērienu izmantošana fitobezoāru šķīdināšanai.

Jūnijā liekas – līdz rudenim tālu... un, iespējams, manas paaudzes kolēģiem (līdzīgi kā man) šķiet, ka profesionālās dzīves “rudens” vēl tālu. Taču viss ir relatīvs. Noteikti iesaku izlasīt aizkustinošo un eksistenciālas pārdomas rosinošo rakstu par ārstiem pensijā! Iedvesmo dāmu enerģija, spēja atrast iekšējo līdzsvaru un piepildījumu. Dziļi sarūgtināja, ka ārsti pensijā mūsu valstī jūtas finansiāli ierobežoti. Atcerējos Marka Tvena teikto: “Plānojiet savu nākotni, jo tieši tur jūs pavadīsiet visu savu atlikušo dzīvi!” Lai īstenojas plāni un piepildās sapņi!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Sirds patoloģijas bērniem

Bērnu kardioloģija un kardioķirurģija līdz XX gadsimta vidum bija tabu tēma – nebija iespēju laikus diagnosticēt sirds patoloģijas, jo tā laika medicīniskās aparatūras tehniskās iespējas mūsu valstī bija ierobežotas, tāpēc daudzi  pacienti gāja bojā, nesaņemot savlaicīgu un adekvātu ārstniecisko palīdzību. Šajā laikposmā bērnu kardiologa specialitātes mūsdienu izpratnē pat nebija. Rūpes par pacientiem ar kardioloģiskām problēmām tika deleģētas reimokardiologiem, jo bija reimatisma “ziedu laiki”, apvienojot kā iegūtas, tā iedzimtas sirdskaites ar sistēmiskām saslimšanām.

A. Lācis, I. Lāce

Kolas dzērieni: spožums un posts

Plašsaziņas līdzekļos un sabiedrībā aktualizējies jautājums par saldinātajiem dzērieniem un to ietekmi uz veselību. Veselības ministrs Juris Bārzdiņš norādījis, ka viens no pasākumiem, lai īstenotu topošajās sabiedrības veselības pamatnostādnēs 2011.-2017. gadam noteiktos mērķus, varētu būt neveselīgu produktu, to skaitā saldināto dzērienu, reklāmas ierobežojums. Tāpēc šķita aktuāli apkopot pasaulē pieejamo zinātnisko informāciju par saldinātajiem dzērieniem. Tekstā ar vārdu "kola" jāsaprot jebkurš gāzētais dzēriens, kas saldināts ar fruktozes sīrupu, kā krāsvielu izmantojot karameli, bet skābuma regulēšanai - fosforskābi.

E. Krustiņš

Rozācija – nav izārstējama, bet tikai koriģējama

Rozācija (rosacea - latīniski: sārts) ir bieži sastopama hroniska, recidivējoša dermatoze ar raksturīgām klīniskām izpausmēm sejas centrālajā daļā, kas sākas kā pārejoša, vēlāk stabila eritēma, uz kuras fona attīstās teleangiektāzes, pāpulas, pustulas, tauku dziedzeru un saistaudu hiperplāzija. Šiem simptomiem raksturīga pakāpeniska progresēšana. [1] Rozācijai raksturīgās pārmaiņas sejas ādā (izteikta, bieža sarkšana, sarkana seja, palielināts deguns) rada psihosociāla rakstura problēmas.  

K. Rozniece

Tabu tēma – halitoze

Halitoze jeb slikta elpa (sin. ozostomia, stomatodysodia, foetor ex ore, angļu val. - breath malodor, bad breath, oral malodor, vācu val. - Mundgeruch) ir plaši izplatīta: 8-50% cilvēku kādā no dzīves posmiem cieš no sliktas elpas. Tā var parādīties kā vecam, tā jaunam, kā vīrietim, tā sievietei. Jau Senajā Ēģiptē pirmo stundu pēc pamošanās sauca par sliktās elpas stundu. Šajā rakstā kliedēsim mītus par halitozi, izskaidrosim tās iespējamos cēloņus un ārstēšanas iespējas.    

A. Brinkmane, A. Bitnere, A. Vidžis

Negatīvā spiediena terapijas izmantojums abdominālajā ķirurģijā

Akūtu ķirurģisku pacientu skaita īpatsvars pēdējos gados Latvijā ir strauji audzis. Īpaši palielinājies ir smagas sepses, komplicētas intraabdominālas infekcijas un onkoloģisko pacientu skaits. Viens no iemesliem ir plānveida ķirurģisko operāciju īpatsvara krass samazinājums. Šajā rakstā vēlamies uzsvērt V.A.C. terapijas principus, izmantošanas indikācijas un priekšrocības pār citām tradicionālām terapijas metodēm, kā arī informēt par pirmo ārstēšanas pieredzi.

H. Plaudis, L. Melberga, G. Pupelis

Biežākās traumas vasaras periodā

Vasara ir gadalaiks, kad cilvēki vairāk laika pavada ārā, pievēršas dažādām aktivitātēm, līdz ar to pieaug iespēja, ka būs traumas. Pēc Veselības ekonomikas centra datiem, 2009. gadā no visiem reģistrētajiem ievainojumu veidiem visbiežāk reģistrēti lūzumi – 26,4% gadījumu, 18,8% gadījumu – sasitumi, zilumi un 15,9% gadījumu – vaļējas brūces. Visbiežāk traumas tiek gūtas mājās – 36,5% gadījumu, tad seko transporta zona – 20,5% gadījumu un vienādās proporcijās ir reģistrēta brīva daba un sporta zona – katrā 4,8% gadījumu. Šajā rakstā apkopotas biežākās traumas un to ārstēšanas principi.

S. Pildava, S. Dūze

Viegli kognitīvi traucējumi – multidisciplinārs ieskats problēmā

Atmiņas traucējumu aktualitāte pieaug – tie parādās arī jauniem cilvēkiem. Iemesli dažādi: sociāli ekonomiskā situācija, informācijas plūsma, dzīves temps. Šodien cilvēkiem smadzenes strādā “kaujas režīmā” un tāpēc pieprasa lielāku atbildību no katra indivīda. Šis raksts ir mēģinājums aplūkot šo problēmu no diviem savstarpēji papildinošiem skatpunktiem, proti, neirologa un psihologa, un parādīt, cik svarīga ir daudzdisciplināra pieeja.

I. Paegle, J. Harlamova, I. Krone, M. Brice

Neiroendokrīnu tumoru diagnostikas un terapijas iespējas

Neiroendokrīnie audzēji, šķiet, būs tēma, par ko runāsim arvien vairāk. Vajadzētu atcerēties, ka ir īpašs audzēju veids ar zemu ļaundabīguma potenciālu, tomēr tam ir ļaundabīgs raksturs: agrāk tos sauca par karcinoīdiem, tagad – par neiroendokrīnajiem tumoriem. Tiem ir specifiska ārstēšana, kas krasi uzlabo un maina pacienta prognozi. Vienmēr, kad diagnosticējat tumoru, padomājiet, vai tas nav neiroendokrīns audzējs, kas jāārstē citādi nekā parasts ļaundabīgs audzējs.

L. Zariņa, I. Lase

Homeopātija

Marsels Prusts teicis, ka īstais atklājumu ceļš ir nevis kaut kā jauna meklēšana, bet gan skatīšanās uz veco ar jaunām acīm. Tieši šāds ir mana raksta mērķis – pastāstīt par homeopātiju, izmantojot sen zināmas patiesības, ko man izdevies izprast un izmantot 20 gadu ilgajā ārsta homeopāta praksē. Homeopātija kā zinātniska farmakoterapijas metode, ko balsta noteikti likumi un eksperimentālā bāze, ir cieši saistīta ar vācu zinātnieka, ārsta, ķīmiķa, matemātiķa un filozofa Samuela Hānemaņa (Christian Friedrich Samuel Hahneman; 1755-1843) vārdu.

I. Vecvagare

Dzelžu vīrs - traumatologs AIVARS BAUROVSKIS

Par fonu fotogrāfijai ārsts Aivars Baurovskis izvēlējās “dzelzīti” – dzelzs tiltu pāri Gaujai. Tāda izvēle vairāku iemeslu dēļ – vārdiski tilta nosaukums sasaucas ar daktera ikdienas darba instrumentiem, “dzelzītis” simbolizē Valmieru, kuru par savējo jau 25 gadus sauc Baurovsku ģimene. 

B. Brila

Veselības aprūpes nākotnes izaicinājumi. Kā mainīsies ārstēšanas pieeja?

Daudzas publikācijas ar nākotnes medicīnas ainiņām līdzinās zinātniskajai fantastikai. Daudz kas no tā jau notiek pētnieku laboratorijās. Piemēram, implantējama aptieciņa, kuras iekšpusē ir 100 mazītiņu rezervuāru (katra tilpums ir mililitra 3000. daļa), kas var uzglabāt un pēc elektroniskas komandas izsniegt zāles. Pētnieki strādā pie DNS atšifrēšanas tehnoloģijām, kas pašlaik lielākoties līdzinās datoriem to ēras sākumā, taču parādās arī kompakti skārienjutīgi aparāti.

D. Ričika

Dakteris pensijā

Latvijas vidējais ārsts ir sieviete visnotaļ cienījamos gados. 2009. gadā no aktīvi strādājošiem ārstiem 25% bija pensijas vecumā, lielākā ārstu grupa (30,5%) ir vecumā no 50 līdz 59 gadiem – ārsti, kas desmit gadu laikā sasniegs pensijas vecumu. Vecumā līdz 50 gadiem ir tikai 46% ārstu. Šie ir cipari no Veselības ministrijas Informatīvā ziņojuma*, bet kādi dzīvesstāsti un izšķiršanās stāv aiz šiem skaitļiem?

M. Zvaigzne, V. Madalāne, D. Ričika, I. Vainovska

Pasniedz stipendiju “Sievietēm zinātnē”

Pasaulei nepieciešama zinātne, un zinātnei nepieciešamas sievietes – šī pārliecība kopš 1998. gada vieno L`ORÉAL un UNESCO kopīgā programmā “Sievietēm zinātnē”, atbalstot izcilas zinātnieces un daudzsološas jaunās pētnieces visā pasaulē.

Doctus

Bērnu slimnīca sumina izcilākās, iejūtīgākās māsiņas

Atzinības balva “Bērnu slimnīcas lepnums” kļuvusi par sirsnīgu tradīciju (jau piektais gads!), ko pasaulē slavenās māsas Florensas Naitingeilas dzimšanas dienā Bērnu klīniskā universitātes slimnīca sadarbībā ar Rietumu Bankas labdarības fonda atbalstu pasniedz savām izcilākajām māsiņām.

Doctus

Eiromelanomas diena

Cilvēka ādas apskatei vidēji nepieciešamas tikai 70 sekundes, kas cilvēku iespējami šķir no fatālām briesmām.

Doctus

Runās par slimnīcu jauno lomu veselības aprūpē

Veselības ministrija sadarbībā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas Reģionālo biroju 10. jūnijā plkst. 11:00 P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā rīko semināru, kura mērķis ir dalīties pieredzē par lokālo slimnīcu un ambulatoro iestāžu attīstības tālākajām attīstības iespējām.

Veselības ministrija

Pasaules leģendas kardioloģijā tiekas Latvijā

No 16. līdz 18. jūnijam Rīgā pirmo reizi Baltijas valstīs notiks Ziemeļvalstu-Baltijas valstu kardioloģijas kongress "XXIII Nordic-Baltic Congress of Cardiology". Kongresa programma akreditēta ar 16 CMI punktiem un par kuru priecājas nevien Baltijā, bet arī Skandināvijā un Eiropā. Kongresu apmeklēs 800 kardiologu un kardioloģijas māsu.  

I. Bajāre

Stradiņa slimnīca uzņēmumu reputācijas topā

Pirmo reizi Stradiņa slimnīca iekļūst Uzņēmumu reputācijas topā starp 150 atzītākajiem uzņēmumiem Latvijā un iegūst 1. vietu par labāko reputāciju sabiedrisko un individuālo pakalpojumu nozarē, kā arī kopvērtējumā starp visu nozaru uzņēmumiem ierindojas ļoti augstajā 19. vietā.

I. Stibe

Izraudzīti jauni slimnīcu valdes priekšsēdētāji

Veselības ministrijas atlases komisija, kura izvērtēja  kandidātus Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas un Nacionālā Rehabilitācijas centra (NRC) „Vaivari" valdes priekšsēdētāja amatiem ir pieņēmusi lēmumu un  par valdes priekšsēdētāju Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā virza dr. Andu Čakšu, savukārt par valdes priekšsēdētāju Nacionālajā Rehabilitācijas centrā (NRC) „Vaivari" - dr. Andu Nulli.

Veselības ministrija

Atzīmē Pasaules asins donoru dienu

14. jūnijā visas dienas garumā Valsts asinsdonoru centrs (VADC) atzīmē Pasaules asins donoru dienu Eiropas Savienības mājā, Aspazijas bulvārī 28. Pasaules asins donoru dienu par godu Karla Landšteinera dzimšanas dienai jau kopš 2004. gada atzīmē apmēram 70 valstīs.

Valsts asinsdonoru centrs

Valsts kontrolei iebildumi par darba samaksas aprēķiniem un uzskaiti NMPD

Valsts kontrole izplatījusi informāciju par pieļautajiem grāmatvedības pārkāpumiem Veselības ministrijas (VM) padotības iestādē - Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD). Pieļautās kļūdas pamatā saistītas ar neprecīzu normatīvo aktu traktēšanu un piemērošanu. Visbūtiskākie iebildumi saistīti darba samaksas aprēķinu un uzskaiti NMPD, kas neatbilst šobrīd spēkā esošajiem normatīviem par atalgojumu ārstniecības personām.

Veselības ministrija, Neatliekamās Medicīniskās palīdzības dienests

AS "Grindeks" atklāj aktīvās farmaceitiskās vielas UDHS ražotni

16. jūnijā atklātā aktīvās farmaceitiskās vielas ursodeoksiholskābes (UDHS) ražotne ar pilnu jaudu sāks darboties pēc trim mēnešiem. "Esam disversificējuši biznesu un nu uzņēmuma portfelī ir arī gastroenteroloģisks produkts. Esam ambiciozi - 2014. gadā plānojam iekarot aptuveni 15% no UDHS aktīvās farmaceitiskās vielas pasaules tirgus," ražotnes svinīgajā atklāšanā teica Andris Jegorovs, "Grindeks" Aktīvo farmaceitisko vielu biznesa struktūras direktors.

Doctus

Bažas par ārstniecības personāla pārslodzi - pamatotas

1. julijā Veselības ministrs izplatījis informāciju, kurā norāda, ka bažas par ārstniecības personāla pārslodzi ir pamatotas, bet neuzskata, ka objektīvā inforācija apliecinātu, ka pacientu mirstības palielināšanās slimnīcās būtu personāla pārslodzes sekas.  

Doctus

Kāds ir informācijas tehnoloģiju līmenis ārstu praksēs ASV?

Lai arī lielākoties domājam, ka ASV medicīnas jomā ir ļoti moderna un tehnoloģiska zeme, izrādās tikai pusei (48.7%) neatkarīgo ārstu prakšu ir ieviesta elektronisko veselības ierakstu (EHS - electronical health records) sistēma. Tā liecina 6. jūlijā portāla physicianspractice.com publicētās aptaujas dati.

Doctus

Karstākais šīs vasaras jautājums - trans-taukskābes

7. jūlijā Veselības ministrijā notika 12. Uztura padomes sēde. Tajā bija paredzēts virzīt apspriešanai divus priekšlikumus veselīga uztura ražošanas veicināšanai un patērētāju informēšanai par pārtikas produktu sastāvu.

Doctus

Ārstniecības iestādes nepamatoti uzrādījušas veselības aprūpes pakalpojumus 232 tūkstošu latu apmērā

11. jūlijā Veselības inspekcija izplatījusi informāciju, ka 2010. gadā un 2011. gada 1. ceturksnī pēc veiktajām pārbaudēm ārstniecības iestādēs, kuras sniedz valsts budžeta apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, ir konstatēti pārkāpumi 232 tūkstošu latu apmērā. Saskaņā ar pārkāpumu, vainīgajām veselības aprūpes iestādēm nepamatoti iekasētās summas jāatgriež veselības aprūpes budžetā vai pacientiem.

Veselības Inspekcija

Vai ārsti ir labāki slimnīcu vadītāji?

Sociālo zinātņu un medicīnas žurnālā (Social Science and Medicine) publicētajā rakstā (š.g. 6.jūlijā) ir aprakstīta interesanta saistība starp slimnīcu reitingu un slimnīcas vadītāja profesiju. Saskaņā ar pētījuma rezultātiem, ir cieša saikne starp slimnīcas reitingu un to, ka slimnīcu vada ārsts.  

Doctus

Kafijas un tējas dzeršana samazina MRSA nēsāšanas risku

Zinātnieki atklājuši, ka cilvēki, kas dzer karstu tēju vai kafiju, retāk ir meticilīna rezistentā Staphyloccoccus aureus (MRSA) nēsātāji. Dzerot vienu no dzērieniem, izredzes būt par MRSA nēsātāju degunā samazinās par 50%, bet, dzerot abus dzērienus, samazinājums ir 67%.  

Doctus

Veselības inspekcija pārrunā aptieku pieejamības jautājumus

14.07.2011. Veselības inspekcija organizēja tikšanos ar invalīdu un viņu draugu apvienības „Apeirons” pārstāvjiem, piedaloties Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniekam Jurim Bundulim. Šajā tikšanās reizē galvenais sarunu temats bija aptieku pieejamības nodrošināšana cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās iespējām. 

Veselības Inspekcija

Stradiņa slimnīca arvien bez vadītāja: konkursa noslēgums nesekmīgs (papildināts)

Kā 15.jūlijā ziņoja portāls la.lv, lai arī pretendentu atlases uz Stradiņa slimnīcas vadītāja vietu, kas sākās 2010. gada novembrī, ir noslēgusies un ir ticis noteikts labākais pretendents, tomēr izraudzītā slimnīcas valdes priekšsēdētāja no amata ir atteikusies. Līdz ar to slimnīcas vadītāja vieta arvien ir tukša. Šo informāiju pirmdien, 18. jūlijā, apstiprinājusi arī Veselības ministrija.

Doctus

Atbalsta papildu finansējuma piešķiršanu veselības nozarei

19. jūlijā Ministru kabineta sēdē atbalstīts Veselības ministrijas izstrādātais rīkojuma projekts par papildu 6,6 miljonu latu piešķiršanu veselības aprūpes nozarei, lai norēķinātos ar ārstniecības iestādēm par sniegto veselības aprūpi un apmaksātu izdevumus par kompensējamajiem medikamentiem un medicīnas precēm.

Veselības ministrija

Iepērkot pneimokoku vakcīnas, galvenajam kritērijam jābūt bērnu veselībai

20.07.2011. Latvijas Pediatru Asociācija, Latvijas specializēto pediatru biedrība, Latvijas lauku ģimenes ārstu asociācija un Latvijas Bērnu infektologu biedrība nosūtīja vēstuli LR Veselības ministrijas Valsts sekretāram R.Muciņam un Veselības ekonomikas centram, norādot, ka Latvijas bērnu vakcinācijai ir nepieciešams izvēlēties nevis lētāko pneimokoku vakcīnu, bet lietderīgāko (plašākā serotipu un indikāciju spektra pneimokoku vakcīnu), informē Latvijas Bērnu infektologu biedrības prezidente docente Ilze Grope. 

Doctus

Ārste Benita Zeltiņa – Gada valmieriete

Vidzemes slimnīcas ārstei neiroloģei Benitai Zeltiņai piešķirts Valmieras pilsētas apbalvojums „Gada valmierietis" - par ieguldījumu veselības aprūpes attīstīšanā Valmieras un reģiona iedzīvotāju labā. Ārste B. Zeltiņa Vidzemes slimnīcā strādā 38 gadus. 27 gadus no tiem viņa pildīja arī slimnīcas izpilddirektores pienākumus un organizēja veselības aprūpes pasākumus Valmieras rajonā un pilsētā.  

B. Brila

Rosina pārmaiņas rezidentūras organizēšanā

21.jūlijā valsts sekretāru sanāksmē tālākai apstiprināšanai Ministru kabinetā virzīts Veselības ministrijas izstrādātais jaunais rezidentūras sadales un rezidentūras finansēšanas noteikumu projekts. Tas paredz vairākus jauninājumus gan rezidentu, gan apmācīttiesīgo ārstu, gan slimnīcu un universitāšu dzīvē.

Doctus

Rīgas Stradiņa universitātē rekordliels studētgribētāju skaits

Otro gadu pēc kārtas Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) ir pieteicies rekordliels studētgribētāju skaits. Apkopojot informāciju par uzņemšanas rezultātiem uz budžeta vietām un RSU finansētajām studiju vietām, pieteikumus studijām RSU ir iesnieguši 3197 cilvēki, kas ir par 8% vairāk nekā 2010. gadā. Savukārt pērn studētgribētāju skaits RSU pieauga par 35% attiecībā pret 2009. gadu.

Rīgas Stradiņa universitāte

Aprēķināta kopējā depresijas izplatība pasaulē

Ar depresiju slimo 121 miljons cilvēku visā pasaulē. Tā var ietekmēt cilvēka darba spējas, attiecības un dzīves kvalitāti. Depresijas smagākās formas var novest līdz pašnāvībai, katru gadu no pašnāvībām priekšlaicīgi tiek zaudēti 850 000 cilvēki, vēsta jaunākā pētījuma dati, kurā apkopota informācija no 18 valstīm visā pasaulē. 

Doctus

Kuri ir labākie vingrinājumi sirds veselībai?

Spēka vingrinājumi kombinācijā ar aerobajiem vingrinājumiem, iespējams, ir labākā izvēle cilvēkiem ar lieko svaru, kuriem ir arī cukura diabēta un sirds slimību riska faktori, ziņo jaunākā pētījuma rezultāti. 

Doctus

Grib noteikt par pienākumu izrakstīt izmaksu efektīvākās kompensējamās zāles

Pērn Latvijas iedzīvotāji pie references medikamentiem piemaksājuši 9 184 407 latus (par pusotru miljonu vairāk nekā 2009. gadā un teju par trim miljoniem latu vairāk nekā 2008. gadā) - liecina Veselības norēķinu centra dati. Lai šādu situāciju turpmāk nepieļautu, Veselības ministrija apstiprināšanai Ministru kabinetā virza grozījumu projektu, kas paredz, ka ārstam, pirmo reizi pacientam izrakstot valsts kompensētos A sarakstā iekļautos medikamentus un medicīniskās ierīces, kurām ir pieejamas līdzvērtīgas efektivitātes zāles un ierīces, ir pienākums norādīt lētākās jeb references zāles vai ierīces.

Doctus

Amerikāņi arvien biežāk izvēlas alternatīvās terapijas metodes

Daudzi amerikāņi uzskata, ka ķīmiskie medikamenti ir visefektīvākais ārstēšanas veids daudzu slimību gadījumos, tāpēc pārsteidzoši ir jaunākās aptaujas rezultāti, kurā aptaujājot 45 000 cilvēku, atklājās, ka trīs ceturtdaļas aptaujāto ir izmēģinājuši alternatīvās medicīnas metodes, piemēram, jogu un akupunktūru. 

Doctus