PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Septiņi veselīga dzīvesveida ieradumi, kas var samazināt demences risku cilvēkiem ar cukura diabētu

Doctus
Septiņi veselīga dzīvesveida ieradumi, kas var samazināt demences risku cilvēkiem ar cukura diabētu
Freepik.com
Ar zemāku demences risku cilvēkiem ar 2. tipa cukura diabētu saistīta septiņu veselīga dzīvesveida paradumu kombinācija (gulēšana 7—9 h diennaktī, regulāras fiziskās aktivitātes, bieža sociālā saskarsme u.c.).

2. tipa cukura diabēts un dzīvesveida faktori ir saistīti ar demences risku, taču veselīga dzīvesveida ietekme uz demenci, kas saistīta ar diabētu, lielākoties nav zināma. Pētījuma mērķis bija izpētīt, vai paaugstinātu demences risku cilvēkiem ar cukura diabētu var kompensēt plaša veselīga dzīvesveida faktoru kombinācija.

Perspektīvā pētījumā tika izmantoti dati no britu Biobankas kohortas. Tika izveidots kopējais dzīvesveida rādītājs no 0 līdz 7 ar 1 punktu par katru no septiņiem veselīga dzīvesveida faktoriem: pašreizējais smēķēšanas statuss, mērens alkohola patēriņš, regulāras fiziskās aktivitātes, veselīgs uzturs, pietiekams miega ilgums, mazāk mazkustīguma un bieža sabiedriska aktivitāte. Demences fakts tika iegūts, izmantojot sasaisti ar elektroniskajiem veselības ierakstiem. Lai pārbaudītu saistību starp cukura diabētu, veselīga dzīvesveida rādītājiem un demences sastopamību, tika izmantots Cox proporcionālo draudu modelis.

Pētījumā iekļāva 167 946 dalībniekus vecumā no 60 gadiem bez demences pētījuma sākumā (vidējais vecums 64,1 [SN 2,8] gadi, 51,7 % sieviešu). Vidēji 12,3 novērošanos gados demence attīstījās 4351 dalībniekam. Lielāks demences risks bija dalībniekiem ar cukura diabētu, bet ne tiem, kuriem prediabēts. Salīdzinot ar dalībniekiem bez cukura diabēta, kuriem dzīvesveida rādītājs 7, demences HR=4,01 (95 % TI [3,06—5,25]) tiem, kuriem ir cukura diabēts un dzīvesveida rādītājs 0—2, savukārt ar cukura diabētu, bet rādītāju 7 HR=1,74 (95 % TI [1,11—2,72]). Dalībniekiem ar cukura diabētu un dzīvesveida rādītāju 7, salīdzinot ar tiem, kuru rādītājs 0—2 punkti, HR=0,46 (95 % TI [0,28—0,75]). Šis atklājums atbilda desmit gadu absolūtā demences riska samazinājumam no 5,22 % (95 % TI [3,94—6,73 %]) līdz 1,72 % (95 % TI [0,92—2,97 %]). Apgrieztā saistība starp veselīga dzīvesveida rādītāju un demences risku nebija atkarīga no glikēmijas kontroles un diabēta medikamentiem.

Plaša veselīga dzīvesveida faktoru ievērošana saistīta ar ievērojami zemāku risku demences attīstībai cukura diabēta pacientiem. Dzīvesveida izmaiņām jābūt prioritātei demences profilaksē pacientiem ar cukura diabētu.

AVOTS: Wang B, Sun Y, Tan X, et al. Association of Combined Healthy Lifestyle Factors With Incident Dementia in Patients With Type 2 Diabetes. Neurology, 2022