PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Smaganu slimības iespējams saistītas ar psoriāzes attīstību

Doctus
Cilvēkiem ar hroniskām smaganu saslimšanām, ir lielāka iespējamība, ka attīstīsies ādas saslimšana – psoriāze, atklāts nesen veiktā pētījumā.

 

Pētījumā, kurā piedalījās 230 000 cilvēku, secināja, ka tiem, kuriem bija smaganu saslimšanas, bija lielāks risks, ka piecu gadu laikā attīstīsies psoriāze.

Psoriāzes attīstība, iespējams, saistīta ar smaganu veselību Psoriāzes attīstība, iespējams, saistīta ar smaganu veselību
Psoriāzes attīstība, iespējams, saistīta ar smaganu veselību

Šis nav pirmais pētījums, kurā psoriāzi saista ar citām veselības problēmām. Nesen veiktā pētījumā tika konstatēts, ka 84% psoriāzes pacientu ir koronārā sirds slimība, salīdzinot ar 75% pacienu bez šī ādas stāvokļa.

Mutes dobuma veselība arī ir saistīta ar citiem stāvokļiem, divos pētījumos šajā gadā ir atklāta saistība starp mutes veselību un sirds slimībām un demenci.

Jaunākā pētījuma rezultāti ir publicēti žurnālā the British Journal of Dermatology. Pētnieki atlasīja 115 365 cilvēkus ar smaganu saslimšanām un pēc tam piemeklēja tādus pašus cilvēkus tikai bez smaganu saslimšanām. Grupā, kurā bija cilvēki ar smaganu saslimšanām, tika novēroti 1082 psoriāzes gadījumi, salīdzinājumā ar 706 gadījumiem kontroles grupā. Psoriāzes incidence piecos novērošanas gados bija 1,88 (95% TI [1,77 – 1,99]) uz 1000 personām ar smaganu saslimšanām un 1,22 (95% TI [1,14 – 1,32]) uz 1000 personām bez smaganu saslimšanām. Pēc samērošanas pēc ikmēneša ienākumiem un ģeogrāfiskā reģiona, salīdzinot ar kontroles grupas personām, psoriāzes attīstības draudu attiecība (HR) pacientiem ar smaganu salsimšanām bija 1,52 (95% TI [1,38 – 1,70]).

Pētnieki uzsver, ka šī saistība nebūt nenozīmē, ka smaganu slimība ir cēlonis psoriāzei. Viens no pētījuma trūkumiem bija tas, ka pētnieki nevarēja kontrolēt citus faktorus, kas varētu ietekmēt psoriāzes attīstību, piemēram, smēķēšanu. Šobrīd nav daudz zināms par psoriāzes riska faktoriem. Šis pētījums, iespējams, iezīmē jaunus aspektus potenciālajos riska faktoros, tomēr šī atklātā saistība ir jāapstiprina nopietnākos, kontrolētos pētījumos.

 

Pirmavots British Journal of Dermatology, online September 27, 2012.