PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vaginālais riņķis samazina HIV inficēšanās risku

Doctus
Āfrikā veiktā ASPIRE pētījumā noskaidrots, ka antiretrovirālu medikamentu dapivirīnu saturošs vaginālais riņķis aizsargā pret HIV.

Plaša mēroga daudzcentru klīniskā pētījumā Āfrikā (Malāvijā, Dienvidāfrikā, Ugandā un Zimbabvē) piedalījās 2 629 HIV negatīvas sievietes vecumā no 18-45 gadiem, kuras lietoja dapivirīnu saturošu vaginālu riņķi vienu mēnesi.

Pētījumā, kas norisinājās no 2012. līdz 2015.gadam, noskaidrots, ka dapivirīns samazina HIV infekcijas risku par 27 % - ar HIV inficējās par 27% mazāk sieviešu grupā, kurā lietoja šo riņķi nekā tajā sieviešu grupā, kuras lietoja placebo. HIV inficēšanās risks ievērojami samazinājās vecākām sievietēm, kuras lietoja riņķi regulāri. Sievietēm, kuras lietoja dapivirīnu saturošo riņķi un bija vismaz 25 gadus vecas, bija par 61 % mazāks HIV inficēšanās risks nekā sievietes tajā pašā vecuma grupā, kuras saņēma placebo.

Sievietes pētījumā piedalījās vidēji 18 mēnešus (ilgākais – 34 mēnešus). Sievietes ik mēnesi saņēma jaunu vaginālo riņķi, prezervatīvus un tām skaidroja HIV profilakses nozīmi. Tās instruēja par pareizu riņķa ievietošanu un izņemšanu, kā arī novēroja pētījuma laikā.

Lai noskaidrotu, vai dapivirīna riņķis ir efektīvs HIV profilaksē, tika analizēti iegūtie dati. Pētījuma laikā ar HIV inficējās 168 sievietes – no tām 97 sievietes, kuras saņēma placebo un 71 – dapivirīnu. Veicot papildus datu analīzi, sadalot sievietes vairākās vecuma grupās, sievietēm, kas vecākas par 21, risks inficēties ar HIV, lietojot dapivirīna riņķi, bija par 50% mazāks. Pētījumos iegūtie dati liecina, ka dapivirīna lietošana ir droša.

ASPIRE pētījumam sekojošā pētījumā "The Ring Study", kurā piedalījās 1 959 sievietes no Dienvidāfrikas un Ugandas, HIV inficēšanās risku izdevās samazināt par 31 % kopumā un par 37 % sievietēm, kas vecākas par 21 gadu. Šis pētījums vēl nav noslēgts un to plānots turpināt.

Āfrikā ap 60 % ar HIV inficēto ir sievietes – inficēšanās visbiežāk notiek neaizsargāta dzimumakta ceļā. Iepriekš veiktos pētījumos izmantoti antiretrovirāli medikamenti vagināla gela un tabletes veidā un nav pierādījušies efektīvi.

Vaginālus riņķus plaši izmanto kontraceptīvos nolūkos – tos ievietojot makstī, no tiem pakāpeniski izdalās ārstnieciskā viela. Dapivirīna riņķis no kontraceptīvā vaginālā riņķa atšķiras tikai ar to, ka piesūcināts ar citu vielu, tāpēc aizsardzība pret HIV ir ilgāka.

Dapivirīns (TMC-120) ir antiretrovirāls medikaments, kas pieder ne-nukleozīdu reversās transkriptāzes inhibitoru (NNRTI) grupai.

AVOTS: Jared M. Baeten, et al. Use of a Vaginal Ring Containing Dapivirine for HIV-1 Prevention in Women. New England Journal of Medicine, 2016.