PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Visā pasaulē pieaugs saslimstība ar urīnceļu saslimšanām

Doctus
2018.gadā gandrīz pusei no visiem pieaugušajiem pēc 20 gadu vecuma būs bijusi vismaz viena apakšējo urīnceļu simptomi epizode – aprēķināts, ka tie būs 2,3 miljardi cilvēku visā pasaulē un izplatība ar šiem simptomiem pieaugs par 18% vienas dekādes laikā, ziņo Britu Uroloģijas žurnālā (British Journal of Urology) publicēta pētījuma rezultāti.

Saslimstība ar citām uroloģiskām saslimšanām arī pieaugs, piemēram, inkontinenci, kas ir izskaidrojams ar to, ka sabiedrība noveco. Vadošā pētniece Debra E Irwin no Ziemeļkarolīnas universitātes Epidemioloģijas departamenta uzsver, ka: ”mūsu pētījums apliecina, ka urīnceļu un urīnpūšļa simptomi jau šobrīd ir plaši izplatīti visā pasaulē un šie rādītāji nozīmīgi turpinās palielināties saistībā ar populācijas novecošanos. Šie atklājumi prasa steidzamu ārstu un sabiedrības veselības speciālistu rīcību, lai novērstu un pārvaldītu šos stāvokļus.”

Pētnieku komanda aprēķināja indivīdu vecāku par 20 gadiem skaitu, kuri 2008.gadā slimoja ar urīnceļu saslimšanām. Un tālāk šos datus izmantoja, lai prognozētu saslimstību ar apakšējo urīnceļu simptomiem, pāraktivētu urīnpūsli, urīna inkontinenci un apakšējo urīnceļu simptomiem, kas saistīti ar urīnpūšļa atveres aizsprostojumu, 2013. un 2018.gadā.

Pētnieki norāda, ka ir zināms, ka cilvēki ne vienmēr vēršas pēc medicīniskās palīdzības ar urīnceļu problēmām, tādēļ prognozējot saslimstību 2013. un 2018.gadam tika izmantoti arī pētījuma dati, kurā pacienti paši novērtēja attiecīgos simptomus.

Galvenie pētījuma atklājumi:

  • visā pasaulē pieaugs apakšējo urīnceļu simptomu izplatība, sasniedzot gandrīz 46% 2018.gadā, tie skars 47% sieviešu un 45% vīriešu;
  • laika periodā starp 2008. un 2018.gadu par 18% pieaugs pieaugušo cilvēku skaits, kuriem būs bijusi vismaz viena apakšējo urīnceļu simptomu epizode, sasniedzot 2,3 miljardus cilvēku visā pasaulē. Vislielākais izplatības pieaugums tiek prognozēts Āfrikā (30%), Dienvidamerikā (20,5%), Āzijā (20%), Ziemeļamerikā (16%) un Eiropā (2,5%);
  • pāraktivēta urīnpūšļa izplatība laika periodā 2008. – 2018.gads pieaugs par 20%, sasniedzot 546 miljonus cilvēku, kas cieš no šīs saslimšanas. Lielākais pieaugums tiks novērots Āfrikā (31%), Dienvidamerikā (22%), Āzijā (22%), Ziemeļamerikā (18%) un Eiropā (4%);
  • urīna inkontinences izplatība palielināsies par 22%, sasniedzot 423 miljonus cilvēku, ar lielāko izplatības pieaugumu Āfrikā (31%), Dienvidamerikā (25%), Āzijā (24%), Ziemeļamerikā (18%) un Eiropā (5%);
  • apakšējo urīnceļu simptomi, kas saistīti ar urīnpūšļa atveres aizsprostojumu, pieaugs par 18,5% , skarot 1,1 miljardu cilvēku, ar lielāko pieaugumu Āfrikā (30%), Dienvidamerikā (21%), Āzijā (20%), Ziemēlamerikā (16%) un Eiropā (3%).

Pētnieki cer, ka viņu aprēķini veselības politikas plānotājiem ir skaidri un ka viņi saprot, cik būtiski ir nekavējoties uzsākt darbu pie šo stāvokļu profilakse, diagnostikas un pārvaldības. Ir nepieciešamas starptautiskas un nacionālas programmas, kas paaugstinātu sabiedrības un ārstu zināšanas par šiem stāvokļiem, kā arī, kas palīdzētu mazināt sabiedrībā pastāvošo stigmu par apakšējo urīnceļu simptomiem.