PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Kongresā Rīgā aktualizēs nevienlīdzību vēža ārstēšanā Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs

Doctus
Kongresā Rīgā aktualizēs nevienlīdzību vēža ārstēšanā Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs
Freepik
20. maijā Rīgā, Latvijas Republikas Saeimā, notiks Eiropas pacientu organizāciju 2. kongress “Vienlīdzība, pieejamība un inovācijas vēža ārstēšanā ES”. Kongresa galvenais mērķis ir aktualizēt jautājumu par pastāvošo nevienlīdzību vēža ārstēšanā CAE valstīs, kā arī apspriest to ar pacientu organizācijām, veselības aprūpes speciālistiem un politiķiem.

Mērķis - lai inovācijas ātrāk nonāk līdz vēža pacientiem

Vērienīgo starptautisko pasākumu organizē Latvijas Republikas Saeima un Latvijas Onkoloģijas pacientu organizāciju apvienība "Onkoalianse".

Kongresā piedalīsies aptuveni 30 ietekmīgas pacientu organizācijas no 20 Eiropas valstīm, īpaši Centrāleiropas un Austrumeiropas (CAE) – Polijas, Čehijas, Bulgārijas, Rumānijas, Serbijas, Ziemeļmaķedonijas, Igaunijas, Lietuvas u.c.

Kā uzsver Olga Valciņa, “Onkoalianses” valdes locekle, pirms trīs gadiem pirmajā Eiropas vēža pacientu kongresā Rīgā tika apzināti nevienlīdzības iemesli vēža aprūpē un pacienti aicināja CAE reģiona valstu politikas veidotājus tos novērst.

“Trīs gadu laikā, protams, nevar atrisināt visas Eiropas vēža pacientu problēmas, taču svarīgākais, ka pacientu balss ir sadzirdēta un onkoloģija Eiropā ir kļuvusi par politikas prioritāti. Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, ko gribam panākt - lai daudzsološās inovācijas kā zāles un citas tehnoloģijas ātrāk nonāk līdz vēža pacientiem. Nav noslēpums, ka tieši Centrālās un Austrumeiropas reģionā ir būtiskas problēmas inovāciju iedzīvināšanā, piemēram, paiet ļoti ilgs laiks, līdz jaunās, apstiprinātās zāles nonāk līdz pacientiem. Tas nozīmē, ka mēs ik gadu neizglābjam jeb ļaujam nomirt vairākiem tūkstošiem pacientu, kuri birokrātisku un finansiālu  iemeslu dēļ būtu varējuši dzīvot.” 

“Onkoloģisko slimību ārstēšanā Eiropā un arī Latvijā pēdējos gados ir panākts būtisks progress, un pozitīvi, ka vēzi arvien biežāk varam saukt par hronisku slimību ar garu dzīvildzi. Taču pie sasniegtā nedrīkstam apstāties, tāpēc Latvijas Republikas Saeima ar vislielāko atbildību seko pieņemto likumu iedzīvināšanai onkoloģijas jomā, lai vēža aprūpe kļūst efektīvāka, taisnīgāka un pieejamāka ikvienam vēža pacientam. Mums ir liels gods un atbildība kopā ar “Onkoaliansi” organizēt šo nozīmīgo pacientu formu, kas būs jaudīgs impulss labākas onkoloģijas politikas veidošanai visā Eiropā,” norāda Ingrīda Circene, Saeimas deputāte, Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāju biedre.

Vēža nevienlīdzības piemēri Eiropā

  • ES valstīs joprojām būtiski atšķiras laiks, kādā vēža pacienti saņem jaunos onkoloģijas medikamentus. Vācijā gaidīšanas laiks uz jaunām reģistrētām onkoloģijas zālēm ir 93 dienas, Dānijā – 134 dienas, savukārt Rumānijā, Latvijā un Lietuvā cilvēki gaida vidēji 828, 858 un 926 dienas. EU Country Cancer Profiles Synthesis Report 2025
  • Izdevumu līmenis uz vienu iedzīvotāju vēža aprūpei ES dramatiski atšķiras — no € 50–100 Bulgārijā, Horvātijā, Igaunijā, Latvijā, Polijā un Rumānijā līdz € 250 – 300 Austrijā, Beniluksa valstīs, Francijā un Vācijā. IHE Report 2024:1
  • Mirstības rādītāji no vēža ir zemāki valstīs ar augstākiem ienākumiem. Vidējais vecuma standartizētais mirstības rādītājs no vēža ES svārstās no aptuveni 200 uz 100 000 iedzīvotāju Maltā un Luksemburgā līdz aptuveni 310 uz 100 000 iedzīvotāju Ungārijā un Horvātijā. EU Country Cancer Profiles Synthesis Report 2025
  • ES pastāv ievērojamas atšķirības vēža izdzīvošanas rādītājos. Resnās zarnas vēža gadījumā piecu gadu izdzīvošanas rādītāji svārstās no 50 % valstīs ar sliktākajiem rādītājiem (Horvātija, Slovākija, Rumānija, Bulgārija, Polija) līdz 70 % valstīs ar labākajiem rādītājiem (Dānija, Somija, Zviedrija, Beļģija, Kipra). IHE Report 2024:1