Periodontīts, zobu aplikums un priekškambaru mirdzēšana
Šajā šķērsgriezuma Hamburgas Pilsētas veselības pētījuma (Hamburg City Health Study) analīzē iekļāva 5 634 pacientus ar pilnīgiem datiem par viņu PM un PD statusu. PM tika noteikti vai nu ar pašapliecinājumu aptaujas anketas veidā vai veicot 12 novadījumu standarta miera EKG. Mutes dobuma veselību izvērtējot, tika noteikti šādi lielumi kā zobu aplikuma indekss, klīniskā piestiprinājuma jeb kaula zuduma (CAL) rādītājs sešās zoba zonās, asiņošana un zondēšana (BOP), kā arī kariozo, bojāto, trūkstošo un laboto zobu (DMTF) indekss. Aprakstošā analīze tika veikta starp visiem stratificētajiem mainīgajiem pēc PD statusa. Lai noskaidrotu asociāciju starp PD un PM, izmantoja multivariablus loģistikas regresijs modeļus. Mediācijas analīzi izmantoja, lai testētu, vai Il–6 un/vai CRO ietekmē saistību starp PD un PM.
Priekškambaru mirdzēšana (izplatība 5,6 %) un periodontīta smaguma pakāpe (izplatība: vidēji smagam 57,7 %, smagam 18,9 %) sastopamības ziņā pieauga līdz ar vecumu gan vīriešu, gan sieviešu grupās. Prevalējoša smagas gaitas PD (CAL ≥ 3, zobu aplikuma indekss un BOP) saistījās ar prevalentu PM nepielāgotā regresijas analīzē. Tomēr, tāda saistība netika atrasta (izņemot pēc zobu aplikuma indeksa, iespēju attiecība 1,22, 95 % TI 1,1–1,35, p < 0,001), pielāgojot pēc pacienta vecuma, dzimuma, augsta jutīguma CRO, Il–6 līmeņa serumā, ĶMI, diabēta statusa, smēķēšanas statusa vai izglītības līmeņa. Pacienti, kas mazgāja zobus divas reizes dienā bija ar zemāku PM izplatības rādītāju, salīdzinot ar tiem, kas zobus tīrīja vienu reizi dienā. Augsta jutīguma CRO, Il–6 un PM iespējamība pieauga līdz ar PD smaguma pakāpēm nesalāgotā statistiskajā analīzē. Tomēr, ne DMTF indekss, ne IL–6 vai CRO nesaistījās ar PM pēc datu pielāgošanas pēc vecuma un dzimuma. Mediācijas analīze neatbalstīja hipotēzi, ka IL–6 vai CRO strādā kā mediators starp prevalentu periodontītu un priekškambaru mirdzēšanu.
Pētnieki secina, ka nepieciešami turpmāki pētījumi, lai noskaidrotu mehānismus, kas saistīti ar sliktu mutes dobuma higiēnu un priekškambaru mirdzēšanu, kā arī uzlabotas mutes dobuma higiēnas ietekmi uz PM sākumu.
Avots: Struppek J, Schnabel RB, Walther C, Heydecke G, Seedorf U, Lamprecht R, Smeets R, Borof K, Zeller T, Beikler T, Börschel CS, Karakas M, Gosau M, Aarabi G. Periodontitis, dental plaque, and atrial fibrillation in the Hamburg City Health Study. PLoS One. 2021 Nov 22;16(11):e0259652. doi: 10.1371/journal.pone.0259652. PMID: 34807935.