PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pirmo reizi Latvijā endoskopiska vairogdziedzera operācija

Doctus
Pirmo reizi Latvijā endoskopiska vairogdziedzera operācija
FOTO: Rīgas 1. slimnīca
Rīgas 1. slimnīcas ķirurģi Sergejs Kļimčuks un Irīna Liepiņa, kopā ar ķirurgu, viesprofesoru Albertas Daukša no Kauņas klīnikas, pirmo reizi Latvijā veica divas endoskopiskas vairogdziedzera operācijas caur padusi.

Operētās pacientes bija sievietes vecumā grupā no 30 līdz 40 gadiem. Vienai pacientei vairogdziedzera mezgls auga uz priekšpusi un radīja diskomfortu. Vairogdziedzera operāciju caur padusi deva iespēju tikt vaļā no vizuāla defekta un dzīvot bez rētas uz kakla.

Kauņas klīnika ir vienīga vieta Baltijā, kur operē, izmantojot pieeju vairogdziedzerim caur padusi. Rīgas 1. slimnīcas ķirurgi pirms gada stažējās Kauņas klīnikā, kur apguva šo endoskopisko vairogdziedzera operācijas metodi – ar 3-4 cm garu griezienu padusē vairogdziedzera vienas daivas izņemšanai.

Dr. Sergejs Kļimčuks, Dr. med. Albertas Daukša, dr. Irīna Liepiņa Dr. Sergejs Kļimčuks, Dr. med. Albertas Daukša, dr. Irīna Liepiņa
Dr. Sergejs Kļimčuks, Dr. med. Albertas Daukša, dr. Irīna Liepiņa

Plānojot šo operāciju, tika iegādāts paduses elevators, un Rīgas 1. slimnīca ir vienīgā ārstniecības iestāde Latvijā, kur šāds operācijas instruments ir pieejams.

Vairogdziedzera operāciju caur padusi ir iespējams veikt pacientiem ar mezglu vienā daivā (mezgls ir =<5 cm), nedrīkst veikt, ja ir hronisks autoimūns tireoidīts un aizdomas par vairogdziedzera malignizāciju. Izvērtējot operācijas iespējamību, svarīga nozīme ir ķermeņa masas indeksam.

Operācija ir unikāla ar to, ka tiek izņemta patoloģiska vairogdziedzera daiva, neatstājot vizuālu defektu. Griezienu veic padusē, kas ir 3-4 cm gara, šuve kosmētiska. 

Lai pacients ar vairogdziedzera patoloģiju saņemtu pilnu diagnostisko, ārstniecisko un rehabilitācijas pakalpojumu ciklu, Rīgas 1.slimnīcas Ķirurģijas klīnika izveidojusi Vairogdziedzera patoloģiju diagnostikas un ārstēšanas centru. Pacientam pieejamas gan ārstu speciālistu konsultācijas, nepieciešamie diagnostiskie un laboratoriskie izmeklējumi, gan ķirurģiska ārstēšana un  rehabilitācija pēc operācijas