PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Decembris 2017

ANATOLIJS DANILĀNS, Dr. habil. med., prof., gastroenterologs, Latvijas Gastroenterologu asociācijas prezidents

PAR DECEMBRA NUMURU

"Jau no seniem laikiem mediķus urdījis dīdošs nemiers, kas licis tiem darīt visu, lai iekļūtu slima organisma dzīlēs. Ārstu ziņkāre pakļauta cēlam mērķim, proti, viņus dzen vēlme palīdzēt slimniekam. Tāpēc ar interesi izlasīju A. Derova stāstu par Latvijā pirmo reizi veiktajām manipulācijām, ar kuru palīdzību ārsts spēj piekļūt grūti aizsniedzamām vietām organismā, ļauj ievadīt diagnozi precizējošas vielas vai slimību dziedinošus medikamentus. Mana pārliecība — šis zinātnes virziens strauji attīstīsies, pilnveidosies un ārsts spēs izpētīt visintīmākos organisma kaktiņus."

"Priecīgu pārsteigumu sagādāja jauno kolēģu O. Basinas un rezidenšu O. Sjominas, V. Pugovkinas, L. Veides skrupulozi izstrādātais raksts par gremošanas trakta problēmām, par padomiem, kā šajos gadījumos rīkoties. Šis darbs spīdoši parāda, ka Latvijas vecajo ārstu paaudzei aug pilnvērtīga maiņa.

Iesaku izlasīt rakstu “Universālais kareivis” par Valtu Ābolu. Mani sajūsmina tas, ka kolēģis runā ne vien par medicīnas peripetijām, bet stāsta par dzeju, par attiecībām ar cilvēkiem, kas ne vienmēr vienkāršas. Kopā ar visu Latvijas mediķu saimi un kopā ar daudziem ārzemju draugiem priecājos par to, ka šogad 9. decembrī notiks Latvijas Gastroenterologu 8. kongress, kurā spriedīsim par jaunumiem, mācīsimies paši un mācīsim arī mūsu ārzemju draugus. Esmu lepns, ka nelielajā Latvijā regulāri notiek pasaules līmeņa saieti.”

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Diētas kļūdu sekas

Tuvojas svētku laiks. Uzņemšanas nodaļās, ģimenes ārstu uzgaidāmajās telpās pieaugs to pacientu skaits, kas sūdzēsies par sātīgo svētku vakariņu sekām: dedzināšanu, vemšanu, caureju, sāpēm un diskomfortu vēderā. Katrai problēmai ir savs risinājums — par to šajā rakstā.

O. Basina, V. Pugovkina, O. Sjomina, L. Veide

Sirds—asinsvadu sistēmas notikumu risku mazinošie medikamenti

Aizvien pieaugošā mirstība no sirds—asinsvadu sistēmas slimībām liek pievērsties šo slimību risku mazināšanai. Rakstā apkopotas medikamentu grupas, kam pierādīta kardiovaskulāro (KV) notikumu riska mazināšana, un šis apkopojums ļauj dažus no šiem medikamentiem aplūkot jaunā skatījumā.

A. Markevica

Insulīnterapija Latvijā 21. gadsimtā

Pēdējos gados gan Latvijā, gan pasaulē cukura diabēta ārstēšanā parādās arvien jauni medikamenti, tomēr insulīnterapija joprojām ir vienīgais ārstēšanas veids 1. tipa cukura diabēta pacientiem un ieņem nozīmīgu vietu 2. tipa cukura diabēta terapijas izvēlē gan kombinācijā ar perorālajiem medikamentiem, gan monoterapijā.

I. Care

Galvassāpes un somatoformi traucējumi

Palīdzību algologa vai neirologa praksē bieži meklē pacienti ar panikas epizodēm un somatoformiem traucējumiem, jo šīs sūdzības nereti kombinējas ar galvassāpēm, turklāt Austrumeiropas valstīs vēl joprojām kā mantojums no padomju laika ir nevēlēšanās meklēt palīdzību pie psihiatra.

L. Mekša, D. Jēgere

Augu izcelsmes vielas bērniem. Ieteikumi klepus gadījumā

2600. gadā p.m.ē. Mezopotāmijā aprakstīta apmēram 1000 vielu lietošana ārstniecībā, kas iegūtas no augiem. Šobrīd, 21. gadsimtā, Eiropā, Ziemeļamerikā un citos industriāli attīstītos reģionos vairāk nekā 50 % iedzīvotāju izmanto tautas medicīnu.

B. Jansone

LOR Klīnika — zināšanu ekselence, pieredze, tehnoloģijas

Jau pusotru gadu Rīgā veiksmīgi darbojas LOR Klīnika — tajā Latvijas universitāšu slimnīcu vadošo speciālistu zināšanas un pieredze apvienota ar visjaunākās paaudzes tehnoloģijām, piedāvājot ausu, kakla un deguna slimību diagnostiku, kā arī visu iespējamo ārstniecisko pasākumu spektru gan bērniem, gan pieaugušajiem.

I. Dzintara

Universālais kareivis. VALTS ĀBOLS, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vadītājs

Pēc divdesmit viena gada farmācijas biznesā, kur vadīja starptautiskas komandas, VALTS ĀBOLS piekrita jaunam izaicinājumam — kļuva par Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāju. Jau kādu laiku briedis pārmaiņām karjerā, bija gatavs tām. Nebaidās no atbildības un pārmaiņām, no kurām ieguvēji būtu tie, par kuriem ir atbildīgs.

M. Lapsa