Pētījums par spironolaktona efektivitāti rezistentas hipertensijas gadījumā

Doctus . | 2015. gada 22. septembris

Rezistentas hipertensijas gadījumā nav "ideālās" ārstēšanas. Veikts pētījums, lai noskaidrotu, vai ir patiesa hipotēze, ka rezistentas hipertensijas pamatā visbiežāk ir palielināta sāļu aizture organismā un tāpēc spironolaktons ir pārāks pār citiem ne-diurētiskiem medikamentiem, ko pievienot terapijā.

Pētījumā piedalījās 18-79 gadus veci pacienti, kuriem sistoliskais asinsspiediens miera stāvoklī klīnikā pārsniedza 140 mmHg (135 mmHg diabēta pacientiem) un mājas apstākļos 130 mmHg vai lielāks (18 mērijumos 4 dienu laikā), kuri saņem trīs medikamentu kombinācijas maksimāli tolerējamo devu vismaz 3 mēnešus ilgi. Pētījums norisinājās 12 sekundārās un 2 primārās aprūpes centros Lielbritānijā.

Katrs pacients papildus jau nozīmētajai terapijai lietoja spironolaktonu (25-50 mg), bisoprololu (5-10 mg), doksazosīnu (lēnās izdales, 4-8 mg) un placebo, katru saņēma 1x dienā, 12 nedēļas. Katra medikamenta lietošanas laikā deva 6.nedēļā tika dubultota.

Pētījums norisinājās laikā no 2009.gada maija līdz 2014.gada jūlijam. Visus ārstēšanas ciklus izpildīja 230 pacienti. Lietojot spironolaktonu, sistoliskais asinsspiediens samazinājās par 8,7 mmHg, doksazosīnu – 4,03 mmHg un bisoprololu – 4,48 mmHg.

Spironolaktons, salīdzinot ar pārējiem medikamentiem, visefektīvāk samazināja asinsspiedienu. 12 nedēļu lietošanas laikā ar spironolaktonu izdevās panākt mērķa asinsspiedienu 60% pacientu, ar pārējiem (bisoprololu, doksazosīnu un placebo) šādus rezultātus iegūt neizdevās.

AVOTS: Bryan Williams, Thomas M MacDonald, Spironolactone versus placebo, bisoprolol, and doxazosin to determine the optimal treatment for drug-resistant hypertension (PATHWAY-2): a randomised, double-blind, crossover trial. The Lancet, publicēts 2015.gada 21.septembrī.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Rezistenta hipertensija

    Pētījumu dati liecina, ka rezistentas hipertensijas sastopamība ir 1,9%. Aprēķināts, ka vienam no 50 pacientiem, kas sākuši lietot antihipertensīvu medikamentu, pēc apmēram pusotra gada, lai sasniegtu asinsspiediena mērķa rādītāju, nepieciešami jau vismaz četri medikamenti. Tāpēc arvien būtiskāki kļūst jautājumi, kā ārstēt šos pacientus un kā mazināt kardiovaskulāro risku. Lasīt visu

  • Rezistenta hipertensija un tās pārvaldīšanas iespējas

    Arteriālā hipertensija ir tēma, par kuru runājam atkal un atkal. Mūsu valstī izveidojusies situācija, ka hipertensija kļuvusi par nopietnu medicīnisku un sociālu problēmu, jo hipertensijas izplatības līmenis Latvijas iedzīvotāju vidū ir kritiski augsts, hipertensijas izraisītās sekas – saslimstības un invaliditātes straujš pieaugums – ir smags slogs valsts un personīgajam budžetam, bet iedzīvotāju zemā pirktspēja grūti savienojama ar faktu, ka hipertensija jāārstē visu mūžu. Lasīt visu