PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Akūta caureja: vīrusu un baktēriju izraisīta

S. Paudere–Logina
Akūta caureja: vīrusu un baktēriju izraisīta
Freepik
Varētu būt, ka uz pasaules nav cilvēka, kurš vismaz vienu reizi dzīvē nav piedzīvojis akūtas caurejas epizodi. Lielākajā daļā gadījumu caureja pieaugušajam nav dzīvību apdraudoša, taču bērniem bīstama var būt pat it kā banāla rotavīrusa infekcija.

Par to, kādi ir biežākie caurejas izraisītāji, caurejas ārstēšanas iespējas, var lasīt šajā apkopojumā, uzzinot arī pāris interesantu un varbūt iepriekš nelasītu faktu.

Hepatektomija dzīvam donoram — ko tas nozīmē ilgtermiņā?

Donora dzīves kvalitāte pēc orgāna ziedošanas ir svarīga gan pašam donoram, gan ārstējošajam ārstam. Šķidra vēdera izeja ir viens no simptomiem, ar ko jāsaskaras donoriem pēc hepatektomijas, jo sūdzības ietekmē dzīves kvalitāti ilgtermiņā.

Kādā nesenā pētījumā atklājies, ka vecumam un hroniskām slimībām ir nozīme, vai caureja attīstīsies vai ne. Interesanti, ka caureja biežāk attīstījās jaunākiem donoriem un tiem, kam nebija hroniska holecistīta. Šie donori atzīmēja, ka pēc šķidras vēdera izejas parādīšanās viņu dzīves kvalitāte ir pasliktinājusies. [1]

Kāda saistība caurejai agrā bērnībā ar intelekta līmeni skolas vecumā?

Caureja agrīnā vecumā ir neformēta vēdera izeja vismaz trīs reizes dienā bērniem līdz divu gadu vecumam. Pētnieki meklē saistību starp caurejas izraisītu malnutrīciju un kognitīvās funkcijas ietekmi vēlākos gados.

Pirmie dzīves gadi ir ļoti svarīgi, lai smadzenes varētu attīstīties — nepieciešamas tādas uzturvielas kā cinks, dzelzs, taukskābes. Dažādas etioloģijas zarnu epitēlija disfunkcija un gļotādas bojājums izraisa caureju, tādējādi ietekmējot barības vielu nonākšanu līdz smadzenēm.

Šobrīd zinātnieki pieņem, ka agrīnas caurejas epizodes, malnutrīcija un kognitīvās funkcijas pasliktināšanās varētu būt ģenētiski predisponētas, jo nav pierādīts, ka visiem bērniem ar caureju pirmajos dzīves gados pasliktinās prāta spējas vēlākos gados. Lielāks risks, protams, ir bērniem, kam caurejas atkārtojas biežāk, ir smagas pakāpes un ir izteikta malnutrīcija. [2]

Kā paredzēt, vai Clostridium difficile izraisīta caureja atkārtosies?

Clostridium difficile ir Grama pozitīvas, anaerobas, toksīnus producējošas baktērijas, kas ir biežs nozokomiālas infekcijas avots ASV. Šā mikroorganisma izraisīta caureja ir iemesls vidēji 300 000 stacionēšanas un 14 000 nāves gadījumu gadā, kopējām medicīniskajām izmaksām sasniedzot miljardu ASV dolāru.

Šā iemesla dēļ zinātnieki vēlas noskaidrot paredzamos infekcijas atkārtošanās faktorus un iespējas to novēršanai, samazinot saslimstību, mirstību un izmaksas.

2009.—2014. gadā veiktais pētījums palīdzējis izsecināt piecus varbūtējus riska faktorus: jau iestāšanās laikā konstatēta Cl. difficile infekcija, ķermeņa temperatūra iestāšanās brīdī virs 37,8 °C, leikocitoze, nozokomiāla Cl. difficile infekcija, meteorisms kopā ar apstiprinātu Cl. difficile infekciju. [3]

Probiotikas Clostridium difficile caurejas gadījumā — vai palīdzēs novērst?

Dažādu infekcijas slimību ārstēšanai nepieciešama antibakteriālā terapija. Visiem zināms, ka biežākā antibakteriālo līdzekļu blakusparādība ir traucējumi kuņģa—zarnu trakta darbībā. Klīnicisti ar bažām pieņem pacientu sūdzības par caureju pēc antibakteriālās terapijas, baidoties no Cl. difficile līdzinfekcijas.

Pēc 31 sistemātiska pārskata un nejaušināta pētījuma meta–analīzes pētnieki apgalvo, ka probiotikas ir efektīvs profilaktisks līdzeklis, lai novērstu Cl. difficile infekciju pacientiem, kam ilgstoši jālieto antibakteriālie līdzekļi. [4]

Melnā Āfrika — vai caurejas ierosinātāji atšķiras no mūsu platuma grādos sastopamajiem?

Subsahāras Āfrika — Melnā Āfrika — ir Āfrikas daļa uz dienvidiem no Sahāras tuksneša. Šajā apvidū infekciozas caurejas ir viens no galvenajiem mirstības iemesliem. Bērniem pirms piecu gadu vecuma visbiežākie smagas caurejas izraisītāji ir rotavīruss, astrovīruss, Shigella, Cryptosporidium parvum/hominis, bet ar Giardia intestinalis šāda saistība netika atrasta.

Visizteiktākās un smagākās caurejas bija rotavīrusu izraisītās, kas liek domāt par nepieciešamību pēc rotavīrusa vakcīnas. [5]

Vai probiotikas novērš caureju bērniem pēc antibiotiku lietošanas?

Terapiju ar antibakteriāliem līdzekļiem bieži paraksta arī bērniem, kam tāpat kā pieaugušajiem par sevi var likt manīt kuņģa—zarnu trakta simptomātika. Gandrīz 11 % bērnu, kas lieto antibiotikas ārpus stacionāra, un 21 % bērnu, kas ārstējas stacionārā, ir antibiotiku izraisīta caureja.

Pētījumi līdz 2016. gadam norāda, ka ir vidējas kvalitātes pierādījumi probiotiku spējai samazināt antibiotiku izraisītas caurejas biežumu bērniem no viena mēneša līdz 18 gadu vecumam. Probiotikas neuzrāda būtiskas blakusparādības, tāpēc to lietošana ir droša.

Visbiežāk pētītie probiotiku celmi ir Lactobacillus rhamnosus GG, Bifidobacterium lactis un Saccharomyces boulardii. [6; 8]

Kādi ir akūtas caurejas ārstēšanas principi bērniem?

Akūta caureja ir samērā bieža problēma bērnu vecumā. Lai izvēlētos pareizāko taktiku katrā gadījumā, klīnicistam jāsaprot caurejas patoloģiskais mehānisms.

Piemēram, tievo zarnu iesaiste caurejas gadījumā, visticamāk, būs saistīta ar rotavīrusa infekciju, kad būs ne tikai masīva, ūdeņaina caureja, bet arī vemšana (bieži vien pirms caurejas pirmās epizodes). Resnās zarnas iesaistes gadījumā pie vainas visdrīzāk būs Campylobacter, Salmonella vai Shigella celmi, kas veicinās biežu šķidru vēdera izeju ar asiņu piejaukumu.

Caurejas ārstēšanā galvenais ir zaudētā šķidruma korekcija, lietojot perorālus rehidratācijas līdzekļus, kas satur adekvātu elektrolītu un karbohidrātu daudzumu. Pretmikrobu terapija nepieciešama bakteriālu infekciju gadījumā. [7]

Antisekretorie un zarnu motilitāti nomācošie līdzekļi bērniem — kādas ir izvēles iespējas?

Ja neskaita adekvātu šķidruma uzņemšanu un šķidruma deficīta korekciju ar mājās sarūpējamiem līdzekļiem un aptiekās nopērkamiem rehidratācijas preparātiem, ir dažādi līdzekļi caurejas apjoma un ilguma mazināšanai.

Akūtas caurejas pārvaldībai der gan tādi adsorbenti kā smektīts, baltais māls un aktivētā ogle, gan antisekretorie līdzekļi: bismuts, diosmektīts, racekadotrils un zarnu motilitāti nomācošais līdzeklis loperamīds.

Daļai no līdzekļiem nepieciešami papildu pētījumi, lai iegūtu pārliecinošus datus par to lietošanas efektivitāti bērniem. [8]

Racekadotrils vai loperamīds — kurš efektīvāks?

Pētījumu par racekadotrilu un loperamīdu ir daudz, raksti datubāzēs atrodami jau kopš pagājušā gadsimta 90. gadiem, kad zinātnieki salīdzinājuši abu šo medikamentu efektivitāti.

Rezultāti ir dažādi: dažos abi medikamenti uzrādījuši vienlīdz labus panākumus caurejas novēršanā, citos racekadotrils bijis pārāks par loperamīdu, piemēram, vecāka gadagājuma cilvēkiem.

Visvairāk pārdomu raisa pētījumi par šo medikamentu lietošanu bērniem. Nav nepārprotami skaidru datu par to, vai racekadotrils vispār ir efektīvs akūtas caurejas ārstēšanā bērniem, taču, salīdzinot ar loperamīdu, tam ir augstāks drošuma profils, labāka efektivitāte un panesība. [9—12]

Ko mēs zinām par rotavīrusa vakcīnu?

Pirmie ziņojumi par rotavīrusa vakcīnas izmēģinājumiem datēti ap 1980. gadu. Pirmā reģistrētā vakcīna (RotaShield) licencēta 1998. gadā, taču blakusparādību dēļ pēc gada izņemta no farmācijas tirgus. Šobrīd Latvijā ir divas vakcīnas: Rotarix (pirmoreiz apstiprināta Meksikā 2004. gadā) un RotaTeq.

No 2009. gada aprīļa Pasaules Veselības organizācija imunizācijas kalendārā rekomendējusi rotavīrusa vakcināciju iekļaut visu valstu imunizācijas programmās, īpaši uzsverot vakcīnas nepieciešamību reģionos, kur mirstība no caurejas bērniem pirms piecu gadu vecuma pārsniedz 10 %. [13]

Raksts žurnālā