PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Hiperhromas makrocitāras anēmijas. Vai tiešām tik retas?

B. Janicka–Kupra, S. Lejniece
Hiperhromas makrocitāras anēmijas. Vai tiešām tik retas?
Freepik
Anēmijas ir ļoti bieža atrade gan ģimenes ārstu, gan citu specialitāšu kolēģu praksē. Nav šaubu, ka pasaulē visbiežākās ir mikrocitārās un hipohromās anēmijas, par kurām jau rakstīts Doctus janvāra un februāra numurā. Šoreiz runājam par anēmijām, kad vidējais eritrocītu tilpums (MCV), vidējais hemoglobīna daudzums eritrocītos (MCH) un vidējā hemoglobīna koncentrācija eritrocītos (MCHC) ir palielināti. Tas nozīmē: ja eritrocīts pēc izmēra ir liels un labi pildīts ar hemoglobīnu, bet to daudzums ir samazināts — tā ir hiperhroma makrocitāra anēmija.

Makrocitārās anēmijas saskaņā ar Amerikas Ģimenes ārstu apvienības (Family Practice group) datiem atrod tikai 3—6 % pieaugušo, biežāk vīriešiem, turklāt sastopamības rādītājs pieaug līdz ar pacientu vecumu.

Etioloģija un patoģenēze

Asins analīzē redzot makrocitāru anēmiju, pirmajai domai būtu jābūt par B12 vitamīna un folskābes vielu maiņu, vai tur nav izmaiņu. B12 vitamīns un folskābe spēlē kritisku lomu šūnu dalīšanās procesos, DNS sintēzē, turklāt B12 vitamīns nepieciešams mielīna sintēzei.

Gribētu akcentēt, ka svarīga ir B12 vitamīna uzsūkšanās, kas iespējama ar iekšējā faktora jeb Kāstla faktora palīdzību. Iekšējais faktors tiek sintezēts kuņģa parietālajās šūnās, un vitamīna absorbcija notiek terminālā ileum daļā. B12 vitamīns darbojas arī kā koenzīms reakcijā homocisteīns → metionīns. Šā bioķīmiskā procesa nozīme ir folskābes aktīvās formas iegūšana. Tāpēc B12 vitamīna deficīts nereti kombinējas ar aktīvās folskābes deficītu, bet homocisteīna noteikšana palīdz diferencēt deficītus.

Visvienkāršāk hiperhromas makrocitāras anēmijas klasificēt divās lielās grupās: megaloblastiskas un nemegaloblastiskas anēmijas. Megaloblastisko anēmiju etioloģijā svarīgākais ir B12 vitamīna un/vai folskābes deficīts, turklāt nemegaloblastisku anēmiju cēloņi ir ļoti dažādi: aknu slimības, hematoloģiskas slimības, hipotireoze, alkoholisms, specifisku medikamentu lietošana u.c.

Protams, etioloģiskos faktorus ietekmē arī vecums, diētas izmaiņas, dzīvesveida īpatnības u.c., piemēram, Somijā biežākais hiperhromu makrocitāru anēmiju iemesls pieaugušajiem ir alkoholisms, tas veido 65 % no visām hiperhromo makrocitāro anēmiju grupas, turklāt B12 vitamīna deficīts gastroenteroloģiskas patoloģijas dēļ kā iemesls apstiprināts tikai 28 % gadījumu. Japānā hiperhromo anēmiju biežākais cēlonis ir B12 vitamīna deficīts, un lielākoties tas saistāms ar gastroenteroloģisku patoloģiju — autoimūnu gastrītu.

Pacientu raksturojums

Klīniski pacientus, kuriem ir makrocitāra anēmija, varētu iedalīt divās grupās: vieni ir gados jauni, otra grupa ir vecāka gadagājuma. Gados jauniem pacientiem dominēs iedzimtas slimības, diētas izmaiņas, bet vecāka gadagājuma — blakusslimības, to ārstēšanas iespējamās blaknes, kā arī mielodisplastiskais sindroms. Protams, iedalījums nav absolūts, jāņem vērā katra klīniskā situācija un pacients, sūdzības, objektīvā atrade.

Parasti pacientiem ir nespecifiskas sūdzības — vājums, nespēks, miegainība, tomēr B12 vitamīna deficītam raksturīgi arī neiroloģiskie simptomi, tādi kā tirpšanas sajūta pirkstos u.c. Atzīmējams, ka parasti folskābes deficīta gadījumā neiroloģisku simptomātiku nevēro.

Atšķirībā no dzelzs deficīta anēmijas, kad hematologi konsultācijās redz ļoti daudzus klasiskus gadījumus, tad B12 vitamīna gadījumus, kādus aprak­sta grāmatās — ar dzelti, lielu svara zudumu, smagu anēmiju, neiroloģisku simptomātiku, praksē vairs neredzam. Iespējams, ka B12 vitamīna anēmija tiek labāk diagnosticēta, jo laboratoriskā analīze ir plaši pieejama, terapija nav sarežģīta. Otrs skaidrojums — populācijā vairāk tiek lietoti vitamīni, uztura bagātinātāji vai vitamīnus saturoši medikamenti, kas profilaktiski jau novērš deficīta anēmijas attīstību.

Folskābes deficītu labi var diagnosticēt arī ar folskābes līmeņa analīzi, bet tās lietošanu ierobežo fakts, ka tas nav valsts apmaksas grozā. Taču pacientiem, kas ir riska grupa folskābes deficīta attīstībai, tam vajadzētu sekot.

Kā veikt anēmijas cēloņa diagnostiku?

Makrocitāras anēmijas diferenciāldiagnostika Makrocitāras anēmijas diferenciāldiagnostika
Attēls
Makrocitāras anēmijas diferenciāldiagnostika

Ja slimniekam asins analīzē anēmija ir hiperhroma makrocitāra, tad nākamajām analīzēm jābūt B12 vitamīna un folskābes līmenim. Un te iespējami vairāki varianti — kā tas parādīts attēlā.

Hiperhroma makrocitāra anēmija ar samazinātu B12 vitamīnu un normālu folskābi

Šī būs tipiska atrade B12 vitamīna deficīta anēmijai. Parasti asinīs būs arī pancitopēnija — samazināti sarkano šūnu rādītāji (anēmija), leikopēnija un trombocitopēnija. Nākamais jautājums, kas ārstam jāatrisina, ir cēlonis vitamīna deficītam.

B12 vitamīna deficīts uztura dēļ praksē ir ļoti reti — ja vegāni ne olas, ne piena produktus uzturā nelieto vismaz četrus gadus (tik ilgi ir rezerves). Visbiežākais cēlonis ir problēmas kuņģa līmenī, kas izraisa B12 vitamīna uzsūkšanās izmaiņas, jo ir bojātas šūnas, kas producē iekšējo jeb Kāstla faktoru, kā tas ir pēc kuņģa operācijām, cita veida kuņģa gļotādas bojājuma. Ja cēlonis ir antivielas pret Kāstla faktoru producējošām šūnām, to mēdz dēvēt vēsturiskajā nosaukumā “perniciozā anēmija”. Cēlonis B12 vitamīna deficītam var būt arī kuņģa vēzis. Tāpēc visiem slimniekiem diagnostikas brīdī obligāti jāveic augšējā endoskopija.

Visiem pacientiem, kam tiek diagnosticēta B12 vitamīna deficīta anēmija, obligāti jāveic augšējā endoskopija. B12 deficīts var būt kuņģa vēža pirmā izpausme vai maska.

Retāki ir tādi B12 vitamīna anēmijas cēloņi kā bioloģiskā konkurence kuņģa—zarnu traktā par B12 vitamīna patēriņu, ja patoloģiski savairojas baktērijas tievajā zarnā (tievās zarnas divertikuloze, anastomozes, fistulas) vai zivju lenteņa (Diphyllobothrium latum) invāzija. Zivju lentenis kā cēlonis B12 vitamīna deficīta anēmijai raksturīgs reģionos, kur ēd jēlas zivis (literatūras dati rāda, ka tas raksturīgi Japānā un Norvēģijā). Vitamīna deficītu var izraisīt arī medikamenti, kas ietekmē B12 uzsūkšanos vai metabolismu. Pēc literatūrā minētā biežākie ir metformīns, histamīna receptoru antagonisti (piemēram, cimetadīns), protonu sūkņu inhibitori (piemēram, omeprazols), neomicīns.

Šajā gadījumā jāordinē B12 vitamīns, shēmas ir ļoti dažādas, neviena no tām nav nedz pareizāka, nedz nepareizāka — galvenais sākumā ir kompensēt līdz normai, bet pēc tam, ja cēlonis nav novēršams, pāriet uz balstterapiju. Ja cēlonis novēršams, piemēram, metformīna atcelšana, izārstēšana no zivju lenteņa, tad balstterapija nav nepieciešama.

Hiperhroma makrocitāra anēmija ar samazinātu folskābi un normālu B12 vitamīnu

Šāda laboratorisko rādītāju kombinācija apstiprina folskābes deficīta anēmiju. Un atkal jautājums — kas ir anēmijas cēlonis? Atšķirībā no B12 vitamīna deficīta šeit gan cēlonis var būt nepietiekams folskābes daudzums uzturā — alkoholisma gadījumā, slikti sabalansēta uztura dēļ (depresijas slimnieki, aprūpes iestādēs dzīvojošie).

Folskābes deficīts var veidoties, ja ir palielināts tās patēriņš — organismā ir šūnas, kas ātri vairojas, izmantojot lielu daudzumu folskābes, kas ir audzēju gadījumā, iedzimtu un iegūtu hemolītisku anēmiju gadījumā. Folskābe pastiprināti tiek izmantota arī hemodialīzes gadījumā, psoriāzes, eksfoliatīva dermatīta gadījumā. Cēlonis var būt arī uzsūkšanās traucējumi kādas gastroenteroloģiskas patoloģijas, īpaši malabsorbcijas, celiakijas, iekaisīgas zarnu slimības dēļ. Folskābes uzsūkšanos samazina arī daži medikamenti, piemēram, metotreksāts, barbiturāti.

Ārstēšana ir attiecīgi ar folskābi, līdz rādītāji normalizējas. Šajos gadījumos jāatceras arī par riskiem, ko nevarat novērst, tad nepieciešams tos regulāri kontrolēt (ik pēc četriem mēnešiem) vai folskābi regulāri lietot profilaktiski.

Hiperhroma makrocitāra anēmija ar pazeminātu B12 vitamīna un folskābes līmeni

Šāda kombinācija praksē ļoti reti, bet iespējama izteiktas malabsorbcijas gadījumā, pēc bariatriskām kuņģi samazinošajām operācijām, ļoti izteiktām diētas kļūdām. Pacientiem pēc bariatriskām operācijām parasti ir problēmas arī ar dzelzs uzsūkšanos, tad visi deficīti kombinējas un MCV un MCHC izmaiņas nebūs tik klasiskas — vēlams šiem pacientiem reizē kontrolēt visus trīs rādītājus: feritīnu, B12 vitamīnu un folskābi.

Ļoti reti hipotireozes gadījumā pacientiem raksturīga normocitāra vai makrocitāra anēmija. Tas skaidrojams ar to, ka tireotropais hormons ir iesaistīts eritropoetīna sintēzē. Tāpēc samazināta tireotropā hormona sintēze var veicināt anēmijas attīstību.

Hiperhromas makrocitāras anēmijas gadījumā svarīgi precizēt:

  • Vai nav gremošanas trakta slimību?
  • Vai uzturā pietiekams B12 vitamīna un folskābes daudzums?
  • Vai nelieto medikamentus, kas var ietekmēt B12 un folskābes vielmaiņu (tabula)?

Medikamenti, kas izraisa makrocitozi Medikamenti, kas izraisa makrocitozi
Tabula
Medikamenti, kas izraisa makrocitozi

Ja diagnosticēts B12 vitamīna deficīts vai folskābes deficīts, ārstēšana ir salīdzinoši vienkārša — trūkstošais jāaizvieto. Un terapija ir efektīva. No praktiskā viedokļa svarīgi atcerēties par profilaksi, ja cēloni nevarēsim novērst. Ja B12 vitamīna deficīta cēlonis ir uzsūkšanās traucējumi, tas nozīmē B12 injekcijas visu dzīvi. Ja turpina lietot metotreksātu — folskābe jālieto profilaktiski.

Hiperhroma makrocitāra anēmija ar normāliem B12 un folskābes rādītājiem

Šis būs gadījums, kad nepieciešama hematologa konsultācija. Ar vislielāko varbūtību, pieaugot pacienta vecumam, te būs mielodisplastiskais sindroms (MDS).

MDS ir onkoloģiska hematoloģiska slimība, ko raksturo citopēnijas — asins šūnu rādītāji krītas, raksturīgas displastiskas šūnas, neefektīva asinsrade un palielināts risks progresēt akūtā mieloleikozē. MDS sastopamība pieaug līdz ar vecumu, tā galvenie cēloņi ir dzīves laikā iegūtas ģenētiskas mutācijas. Klīniski visbiežāk pacientus sastopam vecumā > 65 gadi, ar dažādām citopēnijām, to skaitā izolētu makrocitāru anēmiju, recidivējošām infekcijām neitropēniju dēļ. Arī asiņošanas un hemorāģiskā diatēze kā pirmā izpausme iespējama MDS pacientiem. Diagnoze tiek apstiprināta citoloģiski un histoloģiski, veicot kaulu smadzeņu punkciju, aspirāciju un biopsiju. Ārstēšana atkarīga no pacienta vecuma, blakusslimībām, no MDS apakštipa. Iespējama gan specifiska ārstēšana, gan atbalstoša terapija, veicot hemotransfūzijas u.c., tas tiek izvērtēts hematologa uzraudzībā.

Retāk hematologam būs jādiferencē arī no hemolītiskās anēmijas, jo, ja tās gadījumā ir izteikta retikulocitoze, tā var palielināt MCV rādītāju, izraisot eritrocītu makrocitozi. Bet hemolītisku anēmiju gadījumā parasti nav pancitopēnijas, kas raksturīga gan B12 vitamīna, gan folskābes anēmijai. Hemolītiskās anēmijas gadījumā laboratoriski paaugstinātie rādītāji ir laktātdehidrogenāze, netiešais bilirubīns, bet samazināts haptoglobīns. Objektīvi — splenomegālija.

Hiperhroma makrocitāra anēmija + normāls B12 + normāla folskābe + nav alkoholisma vai aknu patoloģijas → nosūtīt pie hematologa!

Noslēgumā

Pacientam, kas vērsies pie vispārējās prakses ārsta, kur diagnosticēta makrocitāra anēmija, būtu ļoti svarīgi ievākt pilnvērtīgu anamnēzi. Pievērst uzmanību dzīvesveidam, diētai, lietotajiem medikamentiem, blakus­slimībām, gastro­entero­loģiskām sūdzībām, ģimenes anamnēzei u.c. Izmeklējot pacientu, svarīgi pievērst uzmanību neiroloģi­skai simptomātikai, gastroenteroloģiskiem simp­tomiem.

Pirmais solis makrocitāras anēmijas gadījumā ir noteikt B12 vitamīna un folskābes līmeni serumā. Ja diagnosticēta deficīta anēmija — jāsāk atbilstoša aizvietojoša terapija, kurai parasti ir labs efekts.

Ja B12 vai folskābes deficīts neapstiprinās, nav datu par alkohola ietekmi, aknu patoloģiju, medikamentiem, kas var izraisīt šo anēmiju, slimnieks jānosūta pie hematologa. Novecojot populācijai, arvien vairāk ir pacientu ar mielodisplastisko sindromu, kas ir onkoloģiska hematoloģiska slimība ar hiperhromu makrocitāru anēmiju kā visbiežāko izpausmi asins analīzēs.

Literatūra

  1. Lejniece S. (2021) Klīniskā hematoloģija. Medicīnas Apgāds, Rīga
  2. Nagao T, Hirokawa M. Diagnosis and treatment of macrocytic anemias in adults. J Gen Fam Med, 2017; 18(5): 200-204. doi: 10.1002/jgf2.31. PMID: 29264027; PMCID: PMC5689413.
  3. Socha DS, DeSouza SI, Flagg A, et al. Severe megaloblastic anemia: Vitamin deficiency and other causes. Cleve Clin J Med, 2020; 87(3): 153-164. doi: 10.3949/ccjm.87a.19072. PMID: 32127439.
  4. Torrez M, Chabot-Richards D, Babu D, et al. How I investigate acquired megaloblastic anemia. Int J Lab Hematol, 2022; 44(2): 236-247. doi: 10.1111/ijlh.13789. Epub 2022 Jan 3. PMID: 34981651.
  5. Jesmine K. Current Topics in Anemia, 2018. IntechOpen, doi.org/10.5772/66061
  6. Shipton MJ, Thachil J. Vitamin B12 deficiency - A 21st century perspective. Clin Med (Lond), 2015; 15(2): 145-50. doi: 10.7861/clinmedicine.15-2-145. PMID: 25824066; PMCID: PMC4953733.
  7. Green R. Vitamin B12 deficiency from the perspective of a practicing hematologist. Blood, 2017; 129(19): 2603-2611. doi: 10.1182/blood-2016-10-569186. PMID: 28360040.