PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Kompresijas bandāžas. Hemodinamiskie efekti

I. Ūdris
Kāju tūska ir izplatīta parādība, un, to konstatējot, ir svarīgi pareizi izvērtēt tās rašanās mehānismu un nozīmēt pareizo pamata terapiju. Ir bīstami slimniekam ar venozu tūsku ordinēt diurētiskos līdzekļus, bet cilvēkam ar kardiālu tūsku – lietot kompresijas pārsēju.

Pamata terapijas principi

      Pamata terapija visiem venozas vai limfātiskas ģenēzes traucējumiem ir kompresijas pārsēji un/vai medicīniskās kompresijas zeķes.

Tās darbības pamatā ir vairāki principi.

Kompresijas zeķes un kompresija Kompresijas zeķes un kompresija
1. tabula
Kompresijas zeķes un kompresija

  • Cirkulējošo asiņu plūsmas paātrināšana. Kompresija samazina vēnu šķērs-griezumu, tādējādi palielinot venozo asiņu plūsmas ātrumu. Tas ir viens no būtiskākajiem profilakses un ārstēšanas principiem.
  • Venozā pumpja aktivācija. Kompresijas pārsēji un zeķes palielina apakšstilba muskuļpumpja efektivitāti. Virspusējo vēnu sistēmā ievērojami samazinās atvilnis.
  • Starpaudu šķidruma daudzuma samazināšana. Kompresijas ietekmē samazinās šķidruma ekstravazācija un līdz ar to arī kāju pietūkums.
  • Tiek aktivēta mikrocirkulācija. Kompresijas ietekmē reducējas venozās mikroangiopātijas, kas raksturīgas hroniskai vēnu mazspējai (HVM). Samazinās kapilāru diametrs, palielinās kapilāru blīvums ādā, kas nodrošina labāku tās apgādi ar barības vielām.

Pareizu un precīzu kompresijas pārsēju parasti lieto sākotnējai limfātisku un venozu patoloģiju ārstēšanai, bet ilgstošai un pastāvīgai terapijai izmanto medicīniskās kompresijas zeķes.

Optimāls kompresijas pārsējs

Optimāls kompresijas pārsējs nodrošina augstu darba spiedienu un zemu miera stāvoļa spiedienu. Atslābušiem apakšstilba muskuļiem ir mazāks apkārtmērs, tāpēc kompresijas pārsējs atslābst. Sākot staigāt, notiek muskuļu kontrakcija, palielinās apakšstilba apkārtmērs; kompresijas pārsējs tiek nospriegots, tādējādi izsaucot kompresijas pastiprināšanos.

Tieši tāpēc izmanto īsa iestiepiena (short-stretch) saites, jo tieši no tām veidotam pārsējam piemīt iepriekšminētās īpašības. Īsa iestiepiena saites var pagarināties par 70% no to sākotnējā garuma, tāpēc tām ir augsts darba, bet zems miera stāvokļa spiediens.

Pretējas īpašības ir gara iestiepiena saitēm. Tās ir ļoti elastīgas un pagarinās par 130%. Tāds pārsējs rada lielu miera stāvokļa spiedienu, bet staigājot iestiepjas un darba spiediens ir zems. Tas ir pretēji tam, kas nepieciešams HVM vai limfostāzes terapijā. Tāpēc gara iestiepiena saites šo patoloģiju ārstēšanā izmantot nav pareizi. Kompresijas pārsējs ir efektīvāks staigājot, tāpēc pacientiem tiek rekomendēts iespēju robežās būt aktīviem, nevis visu dienu gulēt gultā.

Kompresijas zeķu indikācijas Kompresijas zeķu indikācijas
2. tabula
Kompresijas zeķu indikācijas

Kompresijas pārsēja spiediens samazinās virzienā no pēdas uz celi. Tas izskaidrojams ar apakšstilba diametra palielināšanos proksimālajā virzienā. Jo mazāks diametrs, jo lielāks pārsēja spiediens, palielinoties kājas diametram, spiediens samazinās. Tas izskaitļojams ar LAPLACE formulu: D=S/R (D - ārējais spiediens; S - pārsēja iestiepums; R - rādiuss).

Tātad, ja saites iestiepiens saglabājas konstants, pārsēja radītā kompresija palielinās, samazinoties rādiusam.

Plakanām virsmām ir "bezgalīgs" rādiuss, tāpēc virs tām neveidojas spiediens. Tā kā apakšstilbs nav ideāli apaļš, bet gan eks-centrisks, tad, lai panāktu spiediena palielināšanu virs plakanajām apakšstilba virsmām, jāsamazina to rādiuss. To var panākt ar papildu polsteru pielietošanu zem kompresijas pārsēja.

Un pretēji - ja spiediens palielinās, rādiuss samazinās. Reizēm tas var būt pārāk stiprs (piemēram, uz apakšstilba kaula priekšējās šķautnes) un radīt audu bojājumu, tādēļ, lai to mazinātu, jāpalielina rādiuss. To var izdarīt, nopolsterējot blakus zonas abās pusēs un panākot cirkulāri vienmērīgu spiedienu.

Parasti plakanas vai pat ieliektas virsmas ir blakus potītēm, bet ļoti izliektas - apakšstilba priekšpusē. Kā polsterus var izmantot putu vai porainās gumijas materiālus. Ir pieejami jau gatavas formas dažādi polsteri un arī pusfabrikāti, kurus ārsts var pielāgot pēc vajadzības.

Saitēšanas tehnika un materiāli

Saitēšanai tiek izmantotas dažādas tehnikas un dažādi materiāli. Saitējot astotniekā vai pīnes veidā, tiek panākta stiprāka kompresija nekā vienkārši cirkulārai nosaitēšanai.

Īsa iestiepiena pārsējs sastāv no vairākām kārtām. Indicēšanas gadījumā pirmām kārtām tiek pārsieta trofiskā čūla, pēc tam tiek uzsaitēta polsterējoša kārta un papildu polsterējumi, lai izlīdzinātu rādiusus; tad divās kārtās tiek saitētas 8 cm un 10 cm, bet virs tās 12 cm īsā iestiepiena saites.

Pārsēja nomaiņa ir atkarīga gan no tūskas izzušanas ātruma, gan brūces dzīšanas gaitas. Ja nav nepieciešamība nomaiņu veikt ātrāk, parasti to maina vienu vai divas reizes nedēļā.

Kompresijas terapijas indikācijas un kontrindikācijas

Kompresijas terapijai ir noteiktas indikācijas un arī kontrindikācijas. Indikācijas kompresijas terapijai:

  • primāra un sekundāra varikoze,
  • varikoze grūtniecības laikā,
  • dziļo vēnu mazspēja,
  • virspusējo vēnu tromboflebīts,
  • dziļo vēnu tromboze,
  • posttrombotisks sindroms,
  • HVM 1.-3. stadija (Widmer),
  • tūska grūtniecības laikā,
  • posttraumatiska tūska,
  • postoperatīva tūska,
  • cikliska idiopātiska tūska,
  • limfedēma,
  • lipedēma,
  • angiodisplāzija,
  • pēc skleroterapijas,
  • pēc vēnu operācijas,
  • stāzes novēršanai pie imobilizācijām, parēzēm, paralīzēm,
  • trombozes profilaksei.

 Kompresijas terapijas absolūtas kontrindikācijas (skat. 3. tabulu):

Kompresijas zeķu kontrindikācijas Kompresijas zeķu kontrindikācijas
3. tabula
Kompresijas zeķu kontrindikācijas

  • progresējoša perifēro artēriju obstruktīva slimība,
  • sastrēguma sirds mazspēja,
  • septisks flebīts,
  • phlegmasia coeruela dolens.

 Relatīvas kontrindikācijas:

  • kompresijas zeķu vai saišu materiāla nepanesība,
  • kāju jušanas saslimšanas,
  • progresējoša perifēra neiropātija,
  • primārs hronisks poliartrīts.

Kāju asinsrites novērtējums

Novērtējot kāju artēriju stāvokli, nepieciešams veikt pulsa palpāciju uz pēdu artērijām un arī ar doplera palīdzību izmērīt sistolisko spiedienu uz pēdu artērijām. Ja arteriālais sistoliskais spiediens ir lielāks par 80 mmHg, tad pacientam var nozīmēt II klases kompresijas zeķes.

Ilgtermiņa kompresijas terapija ar medicīniskās kompresijas zeķēm

Medicīniskās kompresijas zeķes ir neatņemama HVM vai limfātisko saslimšanu terapijas sastāvdaļa. Tās tāpat kā kompresijas pārsējs paātrina venozo asins cirkulāciju un samazina atvilni dziļo vēnu sistēmā.

Nozīmējot kompresijas zeķes, jānovērtē pacienta veselības stāvoklis un jāizvērtē ne tikai iepriekšminētās kontrindikācijas, bet arī pacienta iespējas ikdienā patstāvīgi vai ar kāda cita palīdzību uzvilkt zeķes.

Īpaša uzmanība jāpievērš gados veciem, fiziski vārgiem pacientiem, kā arī pacientiem ar aptaukošanos vai locītavu saslimšanām. Ir dažādu veidu palīgierīces zeķu vieglākai uzvilkšanai.

Ja pacientam nepieciešama III klases kompresijas zeķe, bet ir paredzamas grūtības tās uzvilkšanā, tad tādu pašu kompresijas pakāpi var iegūt, vienu virs otras uzvelkot divas I klases kompresijas zeķes.

Lai kompresijas zeķes radītu plānoto spiedienu, tām jābūt atbilstīga izmēra. Nomērīšana jāveic, pacientam stāvot un uz nenotūkušas kājas, tāpēc pacientiem ar izteiktu kājas tūsku nomērīšanu labāk veikt no rīta, kad kājas vēl nav pietūkušas. Kājas apkārtmērs jāfiksē zīmējumā norādītajās vietās un katrai kājai atsevišķi. Ja pacientam ir nestandarta kājas forma, iespējams pasūtīt individuāli izgatavotas zeķes (piemēram, SIGVARIS; skat. 1. tabulu).

Indikācijas, kas jāņem vērā, izvēloties medicīnisko kompresijas zeķu klasi, parādītas 2. tabulā.

Būtiski atcerēties, ka medicīniskās kompresijas zeķes nav tas pats, kas "elastīgās zeķes" vai "profilaktiskās zeķes". Medicīniskās zeķes atšķiras ar augstu precizitāti - kompresija ir precīza, jo zeķes tiek piemeklētas tieši kājas izmēram, nevis pēc pacienta auguma un svara, kā tas ir parastajām zeķēm. Šīs zeķes pārdod aptiekās, un to iegādei nepieciešama ārsta izrakstīta recepte, kurā norādīti kājas izmēri un kompresijas klase. Būtiska ir arī zeķu cena - jo kvalitatīvāks produkts, jo dārgāks. Kvalitatīvu zeķu cena Latvijā atkarībā no modeļa un kompresijas pakāpes ir no Ls 25 līdz Ls 55. Varbūt tas šķiet dārgi, taču rūpnīca šīm zeķēm garantē kompresijas noturību sešus mēnešus, un tās ir ērtas un izturīgas atšķirībā no lētajiem izstrādājumiem.

Elastīgās jeb profilaktiskās zeķes var iegādāties parastajos veikalos, un to iegādei recepte nav nepieciešama. Šīs zeķes vēlams valkāt cilvēkiem, kam ikdiena saistīta ar ilgstošu sēdēšanu, stāvēšanu, lidojumiem un kam nav indicētas medicīniskās kompresijas zeķes.

Literatūra

  1. VASA  Volume 32, Supplement 63, December 2003 , ISSN 0301-1526.
  2. Abenhaim L., Clement D., Norgen L. et al. The management of chronic venous dis-orders of the leg: an evidence - based report on an international task force. Phlebology 14, Suppl. 1, 1999.
  3. Nicolaides A. N. Investigation of Chronic Venous Insuffitiency - A Consensus Statement. Circulation 102, e 126 (2000).
  4. Kohler H. Venous Diseases of the Leg and Medical Compression Stockings and Pantyhouse.
  5. Porter J. M., Moneta G. L. International Consensus Committee on Chronic Venous Disease: Reporting Standarts in Venous Disease: An Update. J Vasc Surg 21, 635, 1995.
  6. www.sigvaris.com
  7. www.jobst.com