Aiz muguras izlaidumu laiks — medicīnas saimē sāk ienākt paaudze, ko dēvē par Z paaudzi jeb digitālajiem bērniem (dzimuši 1997.—2010. gadā). Ko par viņiem saka neseni pētījumi?
Labāk uzraksta nekā pasaka. Šī ir pirmā paaudze, kas augusi ar internetu, viedierīcēm. Tipisks Z paaudzes pārstāvis dienā noskatās vidēji 70 video un vismaz reizi nedēļā pats publicē digitālo saturu sociālo mediju platformās, dod priekšroku elektroniskai saziņai, sagaida, ka būs maz barjeru, lai piekļūtu jebkāda veida informācijai. Viņi ir auguši atsauksmju laikmetā — grib saņemt un sniegt atgriezenisko saiti, turklāt ātri. Viņi dzīvo hipersaišu vidē, raduši pārlēkt no viena avota uz citu, viņiem var būt grūtības atšķirt faktus no viedokļiem. Virtuālā, tiešsaistes mijiedarbība ar kolēģiem viņiem ir līdzvērtīga klātienes sapulcēm. (Talmon GA. Med Sci Educ, Aug 2019)
Paaudžu pētniece prof. Zanda Rubene kādā no lekcijām piemin, ka šī ir paaudze, kas labāk uzraksta, nevis pasaka. Arī nopietnas ziņas pavēsta rakstiskā veidā, piemēram, atzīstas mīlestībā.
Brīvāki pret privātumu un hierarhiju. Šai paaudzei ir atšķirīgi uzskati par privātumu, uzticēšanos un attiecību veidošanu digitālajā vidē. Viņi pret to izturas daudz brīvāk. Viņi izjūt nepatiku pret sociālo hierarhiju. Viedtālrunī var atrast mācību grāmatu bibliotēkas — viņi nebaidās apšaubīt arī vecāko kolēģu zināšanas. Vienlīdzīgākas un personiskākas attiecības — tas var būt izaicinoši hierarhiskajai medicīnas videi.
Darba un privātās dzīves līdzsvars. Z paaudze daudz vairāk domā par savu mentālo, emocionālo komfortu, nevēlas sadegt, visu dzīvi veltot pacientiem. Viņi met izaicinājumu darba devējam par mazāk darba stundām, piemēram, vēlas strādāt piecu stundu darba dienu, lai divas stundas varētu veltīt sportam vai saviem hobijiem. Diemžēl veselības aprūpes sistēmas nav uzbūvētas par labu Z paaudzei. Digitālie bērni nevēlas, ka profesija vada viņu dzīvi, bet gan paši izvēlas, kā dzīvot savā profesijā. (Elenga N, Krishnaswamy G. A Front Public Health, Jan 2023)
Oponenti saka: ik paaudzē ir savi vecmodīgie būmeri un provokatīvie digitālie bērni. Tā noteikti ir. Personības iezīmes ir svarīgas, taču skats caur paaudžu prizmu ļauj izgaismot laikmeta vērtības — tās maina arī profesiju.
Latvijas Ārstu biedrībā svinīgā sarīkojumā, kas bija veltīts Pirmā vispasaules latviešu ārstu kongresa 35 gadu jubilejai, tika pasniegtas Latvijas Medicīnas Fonda un prof. Ilmāra Lazovska Medicīnas fonda stipendijas Latvijas jaunajiem ārstiem un studentiem.
Šī gada 30. maijā, Pasaules Multiplās sklerozes dienas ietvaros, plkst. 15:00-17:00 visiem interesentiem ir iespējams piedalīties bezmaksas tiešsaistes seminārā.
Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) ir parakstījusi sadarbības līgumu ar Lietuvas Veselības zinātņu universitāte (LVZU). Parakstītais līgums noteiks pamatu labākās prakses apmaiņai un sadarbībai inovāciju ieviešanā zinātnē un studijās.
Pirmais aprīlis pasaulē aizvadīts kā smieklu diena. Melnais humors, skarbi jociņi labi zināmi arī mediķu vidē. No vienas puses, tie palīdz tikt galā ar stresu, problemātiskām situācijām un pacientiem, ļauj identificēties ar konkrētu komandu, bet, no otras puses, var dehumanizēt veselības aprūpi vai liecināt par izdegšanu. Humors var gan palīdzēt, gan kaitēt ārsta un pacienta terapeitiskajās attiecībās. Lūk, dažas atziņas.
Pulmonologs, brohoskopists, RAKUS Brohoskopijas kabineta vadītājs AINĀRS ZARIŅŠ dzīvi tver visaugstākajās frekvencēs. Jau no pirmā acu uzmetiena kļūst skaidrs, ka šis ir stāsts par hipsteri, kurš savu protestu pret visu mietpilsonisko pauž gan ar neprātīgi izaicinošu mīlestību pret kalniem, gan valkājot Joe Zawinul cepurīti, gan traucoties pa kalnu upēm ar kajaku vai ar motociklu tepat pa Latvijas ceļiem. Bez adrenalīna viņš nevar arī profesionālajā ikdienā, kur lieti noder spēja ātri pieņemt pareizos lēmumus.
Hipotireoze ir biežākais vairogdziedzera funkcijas traucējums. Tās sastopamība populācijā pēc daudzu pētījumu meta–analīzes datiem Eiropā sasniedz 3,05 %. Nediagnosticēta hipotireoze konstatēta gandrīz 5 % gadījumu (4,94 %). [1] Var runāt par vairākiem hipotireozes variantiem: primāru, sekundāru, terciāru un kvartāru jeb tireoīdo hormonu rezistences sindromu.
Regulāra mērena kafijas un kofeīna daudzuma lietošana var nodrošināt aizsargājošu efektu pret vairāku kardiometabolisku slimību attīstību, tostarp 2. tipa cukura diabētu, koronāro sirds slimību un insultu.
Ārstu bērni nereti izvēlas iet vecāku pēdās. Neapzināti. Arī šis ir viens šādiem stāstiem. Traumatologs ortopēds AIGARS VUGULIS specializējies rokas ķirurģijā — šajā jomā viņam ir jau vairāk nekā 20 gadu pieredze. Viņa dēls Dr. RIHARDS VUGULIS pēc karjeras hokejā atradis savu aicinājumu medicīnā un pašlaik ir traumatoloģijas ortopēdijas rezidents. Sarunā viņi atklāj, kā ir dalīt vienu jomu, kādi tēva padomi visvairāk noder un kāds ir laimīga ārsta dzīves noslēpums.
Nemaz ne tik sen pieredzējām brīdi, kad mūsu prātu pārņēma tikai viens vīruss — Covid–19. Tas bija laiks, kad tādi infekciju izraisītāji kā gripas vīruss un RSV kļuva mazaktuāli. Jau 2022. gada vasarā pakāpeniski novērojām iepriekšējo infekcijas slimību atgriešanos sabiedrībā. Gripa, RSV, garais klepus, pneimokoku infekcija — šobrīd rūpe jātur par katru no tiem. Īpaši būtiski atcerēties par riska grupām un profilakses pasākumiem.
Migrēna, iespējams, ir stigmatizējošāka nekā demence, Parkinsona slimība, insults — lielākoties tāpēc, ka tiek uzskatīta par parastām galvassāpēm. Tikmēr pacienti, īpaši smagas migrēnas gadījumā, izjūt bezspēcību, dusmas, vientulību un skumjas, jo sāpju pārvaldība un sabiedrības atbalsts ne vienmēr ir pilnvērtīgs. Kā varam radīt labāku vidi migrēnas pacientam? Izglītojoties un veicinot izpratni. Kādā situācijā ir migrēnas pacienti Latvijā? To vaicājam Dr. Lindai Zvaunei, neiroloģei, algoloģei, kas specializējusies galvassāpju pārvaldībā.
Ir pierādīts, ka semaglutīds, glikagonam līdzīgais peptīda-1 receptoru agonists, samazina nevēlamu kardiovaskulāru notikumu risku pacientiem ar cukura diabētu. Nav zināms, vai semaglutīds var samazināt kardiovaskulāro risku, kas saistīts ar lieko svaru un aptaukošanos, ja nav cukura diabēta.
“Dr. Federa Vācijas-Latvijas Kardioloģijas Privātprakse”, kas, atzīmējot piekto gadadienu, jau tuvākajā nākotnē ievērojami paplašinās pakalpojumu klāstu. Attīstot sadarbību ar izciliem Latvijas un Vācijas speciālistiem, klīnikā tiks nodrošināti augstvērtīgi medicīnas pakalpojumi, palīdzot ne tikai Latvijas iedzīvotājiem, bet arī veicinot medicīnas tūrismu. Jaunā klīnika atradīsies Rīgā - biznesa centrā Elemental.
Divas galvenās plazmas lipīdu formas ir triglicerīdi un holesterīns (brīvā un esterificētā formā). Lai būtu iespējams šo hidrofobo vielu transports asins plazmā, tie ir saistīti ar proteīnu, veidojot lipoproteīna kompleksu (1. attēls). Tieši no virsmas proteīna daļas (apolipoproteīna) ir atkarīgs, vai konkrētais cirkulējošais lipoproteīns būs aterogēns. Ikdienas klīniskajā praksē visbūtiskākie un arī laboratorijas analīzēs nosakāmie apolipoproteīni ir ApoB, ko satur visas zināmās uzskaitītās aterogēnās daļiņas, un ApoA1, ko satur augsta blīvuma lipoproteīnu holesterīns (ABLH), kas ir antiaterogēns.
“Sapnis par savu klīniku sākās ar dzimšanas dienas dāvanu no maniem kursabiedriem, toreiz tas likās kaut kas neticams, bet 24 gadus vēlāk sapnis ir piepildījies un esam atklājuši sirds klīniku," saka klīnikas dibinātājs asoc. prof. Dr. med. Andris Skride. Svinot klīnikas pirmās 100 dienas, bija pulcējušies darbinieki, sadarbības partneri un viesi.