PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

12-15 gadus vecu pusaudžu vakcinācija pret Covid-19: ekspertu komentāri

D. Ričika
12-15 gadus vecu pusaudžu vakcinācija pret Covid-19: ekspertu komentāri
Freepik
2. jūnijā Latvijā sākas 12-15 gadus vecu pusaudžu vakcinācija pret Covid-19 ar Pfizer-BioNTech vakcīnu Comirnaty. Līdz šim 16-17 gadu vecumgrupā vakcinēti 9,5% jauniešu.

Vakcīnas efektivitātes ticamības intervāls 65—100%

Elita Poplavska, Zāļu valsts aģentūras Zāļu reģistrācijas departamenta vadītāja, Veselības ministrijas preses konferencē sacīja: Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) piektdien apstiprināja, ka Pfizer/BioNTech vakcīna pret Covid-19 ir droša bērniem vecumā no 12 līdz 15 gadiem, un atļāva to izmantot pusaudžu vakcinēšanai. 

Vakcīnas drošības pārbaudei tika veikts pētījums ar 2260 bērniem vecumā no 12 līdz 15 gadiem. No tiem bērniem, kas saņēma Pfizer/BioNTech vakcīnu, neviens nesaslima ar Covid-19, savukārt kontroles grupā, kas saņēma placebo injekciju, ar Covid-19 inficējās 18.

E. Poplavska: “Ja aprēķina efektivitāti, kas bija klīniskajā pētījumā, tā bija 100%, ticamības intervāls - no 65—100%. Drošuma dati pieejami par 2200 jauniešiem 12—15 gadu vecumā, puse saņēma vakcīnu, otra puse — placebo injekciju. Sekoja līdzi 2 mēnešus pēc 2. devas saņemšanas. Par blakusparādībām – tās ir līdzīgas kā pieaugušajiem, lielākā daļa izjuta sāpes injekcijas vietā, nogurumu, galvassāpes, muskuļu sāpes. Nekādas papildu blakusparādības, salīdzinot ar pieaugušo populāciju, nenovēroja. Tas, kas paliek neskaidrs, — nav datu par asimptomātikām infekcijām, nav ilgtermiņa drošuma datu (ir tikai par 2 mēnešiem). Līdzīgi kā pieaugušajiem. Kompānijai ir jāievāc dati pēcreģistrācijas periodā — pētījums norisināsies vēl 2 gadus.”

Vienīgā kontrindikācija — anafilakse pēc 1. devas ievadīšanas

Dace Zavadska, Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja, Bērnu klīniskā universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja; Rīgas Stradiņa universitātes Pediatrijas katedras asociētā profesore sacīja, ka Imunizācijas valsts padome, pamatojot ar EZA datiem, atbalsta ieteikumu vakcinēt 12—15 gadus vecus bērnus pret Covid-19. Vakcinācija šajā vecumgrupā ir droša, efektīva un rekomendējama. Viņa uzsvēra: nedrīkstētu pieļaut, ka samazinās pieaugušo vakcinācijas temps. Bērnu vidū smaga saslimšana ar Covid–19 novērojama reti, vakcīnas galvenais uzdevums ir pasargāt no nāves un smagas saslimšanas, un vislielākais risks ir pieaugušo populācijā. 12— 15 gadus vecu pusaudžu vakcinācija ļaus arī pasargāt jaunākus bērnus. Vakcinācija ar Pfizer-BioNTech vakcīnu Comirnaty pagaidām ir vienīgā apstiprinātā vakcīna pusaudžu grupā.

Asoc. prof. Dace Zavadska arī atspēkoja mītus par indikācijām, kuru dēļ nedrīkst vakcinēties. “Ir tikai viena kontrindikācija, kāpēc nevarētu saņemt vakcīnu, un tā ir anafilakse pēc 1. vakcīnas devas ievadīšanas. Latvijā nav bijis neviens šāds gadījums. Jo īpaši vakcinācija ir nepieciešama pacientiem, kuri slimo ar onkoloģiskām, imunoloģiskām, kardioloģiskām un citām hroniskām slimībām.”

Uz jautājumu, pēc cik ilga laika pēc pārslimošanas pusaudži var vakcinēties, — viņa atbildēja: tūdaļ, kā izslimojuši ar Covid-19, proti, pēc 10— 14 dienām. Izslimošana dod aizsardzību līdz 90 dienām.  

Bērniem arī pēc Covid-19 vieglas gaitas var būt nopietnas komplikācijas

Prof. Jana Pavāre, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu slimību klīnikas vadītājas vietniece atzina, ka bērni slimo mazāk un vieglāk, taču jāsaglabā piesardzība. BKUS līdz šim ārstējušies vairāk nekā 80 bērnu ar akūtu Covid-19 norisi (vidēji smaga vai viegla norise). Lai arī bērni nereti slimo viegli un asimptomātiski, ļoti nelielai daļai (16 bērniem) 2— 6 nedēļu laikā pēc Covid-19 pārslimošanas attīstījās multisistēmu iekaisuma sindroms. “Tas notika uz labas veselibas fona, proti, tā ir vētraina imūnsistēmas darbība, ar vairāku orgānu sistēmu iesaisti (visiem bija iesaistīta sirds).”

 BKUS ir izveidota Covid-19 atveseļošanās programma, to apmeklējuši 150 bērni.

Kāda būs vakcinācijas kārtība 12—15 gadus veciem jauniešiem?

Eva Juhņēviča, Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta vadītāja preses konferencē pastāstīja par kārtību, kādā tiks vakcinēti pusaudži. Viņa apliecināja, ka vakcīnu pietiks gan pieaugušajiem, gan pusaudžiem, ražotāji saistības pilda.

  • Vakcinācijas kārtība 12-13 gadu veciem pusaudžiem. Vakcinācijai personu var pieteikt vecāki vai citi likumiskie pārstāvji ārstniecības iestādē, pie ģimenes ārsta vai pa tālruni 8989. Vakcinācijas laikā nepieciešama mātes vai tēva (vai cita likumiskā pārstāvja) klātbūtne, kā arī šādi dokumenti: likumiskajam pārstāvim - pase vai personas apliecība, kā arī apliecinošs dokuments par bērnu (ieraksts par bērnu pasē vai dzimšanas apliecība, vai nepieciešamības gadījumā notariāli apstiprināta pilnvara).
  • Vakcinācijas kārtība pusaudžiem no 14 gadiem. Atbilstoši Pacientu tiesību likuma 13. pantam nepilngadīgiem pacientiem no 14 gadu vecuma ārstniecība ir pieļaujama, ja saņemta viņu piekrišana, līdz ar to pusaudži no 14 gadu vecuma paši var pieņemt lēmumu vakcinēties un nav nepieciešama vecāku vai aizbildņu atļauja vakcīnas saņemšanai. Vakcinācijai pusaudzis pats var pierakstīties vietnē www.manavakcina.lv, kur autentificēšanās notiek caur latvija.lv. ja ir pieejama pilnā internetbankas vai Smart-ID versija, vai zvanot pa tālruni 8989, kā vakcinācijas vietu norādot kādu no vakcinācijas centriem. Ierodoties uz vakcināciju, pusaudzim jāņem līdzi personu apliecinošs dokuments – pase vai ID; ja jaunietim nav pases vai ID, tad jādodas uz vakcināciju ar likumisko pārstāvi.