PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

EiroMelanomas diena

Doctus
EiroMelanomas diena
Šodien, 19.maijā, EiroMelanomas dienā uzsāk kampaņu pret UV starojumu kā galveno ādas vēža riska faktoru. Lai pievērsu sabiedrības uzmanību saules un solāriju staru izraisītajai slimībai, visā Eiropā dermatologi jau septiņpadsmito gadu organizē īpašu EiroMelanomas akciju ādas vēža agrīnai diagnostikai un profilaksei.

EiroMelanomas dienas oficiālais plakāts EiroMelanomas dienas oficiālais plakāts
EiroMelanomas dienas oficiālais plakāts
Latvijā šī kampaņa tiek rīkota jau septīto reizi, lai aicinātu cilvēkus rūpēties par savas ādas veselību un akcentētu nepieciešamību lietot saules aizsarglīdzekļus. Oficiālā statistiska nav iepriecinoša jau otro gadu pēc kārta saslimstība ar ādas audzējiem ir pirmajā vietā starp visiem ļaundabīgajiem audzējiem (2013.gadā konstatēti 204 melanomas gadījumi un 1492 nemelanomas ļaundabīgie ādas audzēji). Taču speciālistu aprēķini liek domāt par ievērojami lielāku reālo ādas vēža gadījumu skaitu, pieļaujot, ka Latvijā ar ādas vēzi katru gadu saslimst aptuveni 2000 līdz 2500 cilvēki, bet pirms vēža ādas stāvokļi ir līdz pat 50 000 iedzīvotāju. Biedrības "Dermatologi pret ādas vēzi" valdes priekšsēdētājs dermatologs Raimonds Karls norāda: " Mēs atrodamies ādas vēža epidēmijas priekšvakarā. Mūsu iedzīvotāji kļūst vecāki, jaunā paaudze joprojām aizrautīgi pakļauj sevi ultravioletajam starojumam, un šāda tendence saglabāsies vismaz tuvākos 20 gadus."

Tādēļ šī gada EiroMelanomas kampaņā īpaša uzmanība tiek veltīta solārijam - īpaši bīstamam ultravioleto staru avotam, kurā UV staru indekss atbilst skaitlim 13, kas pēc Eiropas Savienības regulējošiem noteikumiem ir daudz augstāks, nekā atrodoties saulē pie ekvatora. Lai parādītu solārija apmeklējuma sekas, ir tapis sociāls videoklips, kas liek aizdomāties, kuras ir mūsu dzīves patiesās vērtības. 

Plašāk par šo dienu varat lasīt EiroMelanomas dienas mājaslapā.