PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Rīgas Austrumu slimnīcā veikta unikāla zemmēles kaula raga operācija

Doctus
Rīgas Austrumu slimnīcā veikta unikāla zemmēles kaula raga operācija
RAKUS
Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā veikta Latvijā vēl nepieredzēta operācija — kādai pacientei tika saīsināts zemmēles kaula rags, kas bija nospiedis iekšējo miega artēriju, radījis asinsvadu sašaurinājumu 70% apmērā, būtiski ietekmējot gan pašsajūtu, gan arī kopējo dzīves kvalitāti.

“Zemmēles kauls piedalās kā atbalsta punkts rīšanas un runāšanas funkciju nodrošināšanā. Tam abās pusēs atrodas divi ragi. Šajā gadījumā pacientei kreisās puses rags bija izaudzis par garu, ieaudzis starp artērijām, nospiežot iekšējo miega artēriju,” – skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Latvijas Onkoloģijas centrs” Onkoķirurģijas klīnikas, Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas vadītājs Romāns Dzalbs.

Paciente vairāk nekā gadu izjuta regulāras galvassāpes, bet aptuveni četrus gadus viņu nomocīja galvas reiboņi. Papildu minētajam sievietei bija arī līdzsvara traucējumi, nestabilitāte un dzirdes traucējumi kreisajā ausī.

Sākotnēji paciente vērsusies pie Rīgas Austrumu slimnīcas asinsvadu ķirurga Jāņa Rozentāla. Veicot izmeklējumus un kopā ar radiologiem un invazīvajiem radiologiem pārskatot datortomogrāfiskas angiogrāfijas izmeklējumu attēlus, ārsti secināja, ka asinsvados strukturālu bojājumu nav – veselības problēmas bija radījis zemmēles kaula lielais rags.

Pirms operācijas Dr. Dzalbs telefoniski konsultējās ar pieredzējušo, ilggadējo nodaļas vadītāju otolaringologu Juri Tāru, kurš Rīgas Austrumu slimnīcā nostrādājis turpat 40 gadus. Kopīgi vienojās par iespējami labāko operācijas taktiku.

Dr. Romāns Dzalbs: “Sākotnēji biju pārliecināts, ka veselības stāvokļa uzlabojumi būs sagaidāmi pēc vairākiem mēnešiem, taču, 10. maijā dodoties apraudzīt pacienti, viņa mani sagaidīja smaidoša un priecīga. Pirmo reizi vairāku gadu laikā viņai nesāpēja galva, nebija reiboņu un līdzsvara traucējumu. Šis pavisam noteikti manā pieredzē ir pirmais šāds gadījums, un esmu patiesi gandarīts, ka, pateicoties multidisciplināras ārstu komandas darbam, mums ir izdevies palīdzēt! Operācija bija ļoti atbildīga – vajadzēja atbrīvot nospiestos maģistrālos asinsvadus, kas apgādā ar asinīm galvas smadzenes.”

Pēc laika plānots pacientei veikt operāciju arī kakla labajā pusē, jo tur artērija met tādu kā cilpu ap zemmēles kaula ragu, radot turbulentu asinsplūsmu artērijā, paaugstinot trombu attīstības risku, kā rezultātā var tikt nosprostoti galvas smadzeņu asinsvadi.

Elektroniskajā zinātnisko publikāciju datubāzē pieejamas vien dažas publikācijas par līdzīga veida operācijām, kas veiktas ārvalstīs. Zviedrijā tāda veikta 2008. gadā, Austrālijā 2018. gadā, bet ASV pērn – 2020. gadā, turklāt nevienā no tiem nav bijusi abpusēja ietekme uz miega artērijām.

Šo operāciju veica multidisciplināra mediķu komanda: RAKUS “LOC” Onkoķirurģijas klīnikas, Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas vadītājs Romāns Dzalbs; RAKUS stacionāra “LOC” Onkoķirurģijas klīnikas, Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas otolaringoloģe Elza Rāte; RAKUS Anestezioloģijas klīnikas stacionāra “LOC" Anestezioloģijas un intensīvās terapijas nodaļas anestezioloģe, reanimatoloģe Aija Krastiņa; RAKUS Anestezioloģijas klīnikas stacionāra “LOC” Anestezioloģijas un intensīvās terapijas nodaļas anestēzijas, intensīvās un neatliekamās aprūpes māsa Nataļja Parhomenko; RAKUS “LOC” Operāciju bloka operāciju māsa Elita Birzniece; RAKUS “LOC” Operāciju bloka māsu palīdze Dace Markovska; rezidente otolaringoloģijā Alise Adoviča; rezidente otolaringoloģijā Eva Grūdupa.