PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Dzirdes aparāti un kohleārie implanti uzlabo sociālo dzīvi senioriem

Doctus
Dzirdes aparāti un kohleārie implanti uzlabo sociālo dzīvi senioriem
Pixabay.com
Dzirdes zudums ir saistīts ar sociālo izolāciju un vientulību, attiecīgi negatīvi ietekmējot personas mentālo un kognitīvo veselību. Līdz šim ļoti ierobežotā daudzumā publicēti pētījumi ar pierādījumiem par dzirdes rehabiltācijas ierīču ietekmi uz sociālo iznākumu.

Sistemātiska pārskata un meta-analīzes veidā apskatīti pētījumi par dzirdes rehabilitācijas ierīču izmantošanu un to ietekmi uz sociālām domēnēm, izmantojot standartizētus skrīninga rīkus, lai izvērtētu pacienta dzīves kvalitāti, izolāciju, vientulību, sociālo mijiedarbību (UCLA Vientulības skala, SF-36, Nijmegen Kohleārā implanta aptaujas anketa, Dzirdes invaliditātes indekss senioriem un citas). Sistemātiskā pārskatā tika iekļautas 65 publikācijas un meta-analīzē 35 publikācijas par kopā 5911 pacientiem (svērtais vidējais [SN] vecums 64,1 [6,3] gads, 49,4 % sievietes sistemātiskā pārskatā un svērtais vidējais [SN] vecums 65,9 [8,3] gadi, 46,3 % sievietes meta-analīzē).

Tika secināts, ka dzirdes rehabilitācija vai nu ar dzirdes aparātiem vai kohleāriem implantiem saistīta ar uzlabojumiem sociālās domēnēs, t.sk. augstāku sociālo dzīves kvalitāti un samazinātu uztverto sociālo invaliditāti un vientulību. Meta-analīzē aprēķināts, ka gan dzirdes aparātu, gan kohleārā implanta lietošana saistīta ar augstāku sociālo dzīves kvalitāti salīdzinājumā ar kontroles grupu vai laiku pirms dzirdes rehabilitācijas sākšanas (SMD 1,22; 95 % TI 0,88-1,57). Kohleāro implantu lietošana pacientiem ar vidēji smagu līdz dziļu dzirdes zudumu un ierobežotu labumu no dzirdes aparātiem uzrādīja izteiktāku sociālās dzīves kvalitātes uzlabojumu. Dzirdes rehabilitācija saistīta ar būtisku samazinājumu pacienta uztvertajā sociālajā nespējā (SMD, -3,41; 95 % TI -5,16 līdz -1,65).

Publikācijas autori norāda, ka ir jāiedrošina seniorus ar dzirdes traucējumiem izmantot dzirdes rehabilitācijas ierīces, lai uzlabotu sociālo mijiedarbību un funkcionēšanu sabiedrībā.

Avots: Hori K, Shah R, Paladugu A, et al. Social Outcomes Among Adults With Hearing Aids and Cochlear Implants: A Systematic Review and Meta-Analysis. JAMA Otolaryngol Head Neck Surg. Published online July 03, 2025. doi:10.1001/jamaoto.2025.1777