PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

2011. gads pasaules medicīnā

Doctus
Ir apkopoti pasaulē nozīmīgākie 2011.gada notikumi medicīnā. Sniegsim nelielu ieskatu 10 būtiskākajos medicīnas notikumos.

FDA brīdina par atsevišķu medikamentu drošību

2011.gadā FDA ziņoja par vairāku mediakmentu drošību: jūnijā FDA rekomendēja ārstiem izvairīties no simvastatīna 80mg nozīmēšanas pacientiem, pat tādā gadījumā, ja pacients jau lieto šo medikamentu ilgāk par 12 mēnešiem un viņam nav novērota miopātija. Jūnijā ārsti tika brīdināti arī par  paaugstinātu risku diagnosticēt augstas diferenciācijas prostatas vēzi, lietojot 5 alfa reduktāzes inhibitorus. Jūlijā FDA ieteica ārstiem izvairīties no metilēnzilā vai linezolīna izrakstīšanas kombinācijā ar serotonīnenerģiskiem līdzekļiem, lai izvairītos no iespējamās zāļu mijiedarbības, kas var izraisīt serotonīna sindromu. Augustā tika izdots paziņojums, ka antidepresantu citalopramu nedrīkst lietot devās, kas pārsniedz 40mg dienā, jo ir aizdomas, ka tas var izraisīt potenciāli fatālas izmaiņas sirds ritmā.

 

Mobilie tālruņi un potenciālais vēža risks

Mobilā telefona izmantošana 50 minūtes, ietekmē smadzeņu glikozes metabolismu reģionā, kas ir vistuvāk telefona antenai, par to ziņoja februārī publicēta pētījuma rezultāti. Maijā Pasaules Veselības organizācija (PVO) paziņoja par tālruņu radiācijas iespējamo saistību ar vēzi. Šis paziņojums tika balstīts uz plašu pārskatu par mobilo tālruņu drošību, šo pārskatu gatavoja darba grupa, kurā bija 31 zinātnieks no 14 valstīm. Tomēr jūlijā publicēta pētījuma rezultāti apliecināja, ka bērniem un pusaudžiem, kuri lieto mobilos tālruņus, nav lielāks smadzeņu vēža risks. Turpinās diskusijas par šo tēmu. Vairāk par mūsdienu tehnoloģiju ietekmi uz veselību var lasīt š.g. Doctus augusta numura pasaules literatūras apskatā.

 

Laba alternatīva propoksifēnam

2010.gada novembrī no tirgus tika izņemts propoksifēns, 2011.gadā ārsti meklēja labākās alternatīvas šim „pasaules sliktākajam medikamentam”.

 

Atjaunotas gripas vakcīnas rekomendācijas

Slimību un kontroles centrs ASV atjaunoja gripas vakcīnas vadlīnijas 2011.-2012. gada sezonālās gripas sezonai. Jaunās vadlīnijas iekļauj rekomendācijas cilvēkiem ar alerģiju pret olām.

 

Jauns slimnīcu topu reitings

Slimnīcu reitings ir ļoti populārs ārstu un citu veselības aprūpes profesionāļu vidū, jo ļauj apskatīt savas darba vietas reitingu kopējā slimnīcu sarakstā. Janvārī tika publicēts pirmais reitings par 50 nacionālajām slimnīcām, tops tika sastādīts pamatojoties uz pacientu mirstības un komplikāciju rādītājiem gandrīz 5000 slimnīcās. Martā tika publicēts pirmais slimnīcu reitings par 52 slimnīcām metropolēs.

 

Pārtrauc pētījumu

Maijā pētījums par niacīnu un tā spēju uzlabot triglicerīdu un augsta blīvuma lipoproteīnu līmeni, tika pārtraukts priekšlaicīgi, 18 mēnešus pirms noteiktā beigu termiņa, jo tas neuzrādīja ieguvumus.

 

Ļoti, ļoti svarīgs dokuments par prostatas vēža izdzīvotību

Radikāla prostatektomija ir gudra izvēle vīriešiem ar agrīnas stadijas prostatas vēzi, kuri ir jaunāki par 65 gadiem, ziņoja Zviedrijā veikta nejaušināta pētījuma rezultāti, kurā tika salīdzināta izdzīvotība pēc operācijas, salīdzinājumā ar aktīvu novērošanu. Pētījums tika publicēts maijā The New England Journal of Medicine. Pētījuma rezultāti uzrādīja, ka 15 gadus pēc slimības diagnosticēšanas, kumulatīvais mirstības biežums no prostatas vēža bija 14,6% no 347 vīriešiem, kuriem bija veikta prostatektomija pret 20,7% no 348 vīriešiem, kuri tika aktīvi novēroti bez ārstēšanas. Tomēr izdzīvotības ieguvumi tika novēroti tikai vīriešiem, kuri bija jaunāki par 65 gadiem.  Š.g. Doctus decembra numurā var lasīt dr. Karuļa rakstu par šo tēmu.

Vitamīni un to saistība ar paaugstinātu mirstības risku

Sievietēm vecumā starp 55 un 69 gadiem, kuras bieži lieto vitamīnu un minerālvielu uztura bagātinātājus, it īpaši dzelzs preparātus var būt augstāks mirstības risks. Tomēr jāņem vērā fakts, ka daudzi uztura bagātinātāji nav saistīti ar paaugstinātu mirstības risku. Saistība starp vitamīniem un mirstību tika novērota multivitamīniem, B6 vitamīnam un folskābei, kā arī dzelzs, magnija, cinka un vara preparātiem. Pētījuma rezultāti tika publicēti 10.oktobrī The Archives of Internal Medicine.

 

Dabas katastrofas 2011.gadā

Deviņu ballu zemestrīce un cunami, kas notika Japānā 11. martā izraisīja veselības un drošības problēmu kaskādi, tai skaitā problēmas ar radiāciju. Vēl arvien turpinās iesaistīto iedzīvotāju novērošana un veselības problēmu uzskaite. Par radiācijas ietekmi uz veselību varat lasīt š.g. Doctus maija numurā, kur dr. Cīrule dalās zināšanās par radiācijas ietekmi uz veselību.

 

Jauns medikaments lupus ārstēšanā

FDA martā ir apstiprinājusi belimumabu kā pirmo jauno medikamentu sistēmiskas lupus eritematozes ārstēšanai. Jūlijā tas tika apstiprināts arī Eiropas tirgū. Eksperti iesaka, ka šis medikaments ir jālieto pacientiem ar vidēji smagu slimības gaitu, jo viegla slimības gaita ir relatīvi labi kontrolējama ar nesteroīdiem pretiekaisuma medikamentiem, īsu kursu steroīdiem un antimalārijas medikamentiem.   

Pilnu gada apskatu var lasīt šeit.