PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Antidepresanti – mutes veselības bieds?

Doctus
Ņujorkā (ASV) veiktā pētījumā noskaidrots, ka antidepresantiem ir loma sliktākā zobu implantu noturībā – tie veicina to izkrišanu. Antidepresantu lietošana implanta izkrišanas risku palielina četrkārt, un ar katru nākamo antidepresantu lietošanas gadu risks dubultojas.

Antidepresanti regulē noskaņojumu un emocijas, tomēr tie ietekmē arī kaulu metabolismu, to palēninot – šis process ir īpaši nozīmīgs dzīšanas laikā. Lai implants būtu noturīgs, ap to jāveidojas jaunam kaulam, bet antidepresanti šo procesu kavē.

Citi antidepresantu efekti, kas apgrūtina mutes dobuma aprūpi:

  • Osteoporoze – kauli kļūst trausli,
  • Akatīzija – nepārtraukta kustēšanās (arī galvas un žokļu nepārtraukta kustināšana),
  • Bruksisms – zobu griešana,
  • Kserostomija – mutes sausums.

Pētījums "A Pilot Study: Association between Antidepressant Use and Implant Failure" veikts, izmantojot datus par 2014.gadā aprūpētajiem pacientiem University at Buffalo zobārstniecības klīnikā. Izskaitļots, ka no visiem pacientiem, kuriem izkrituši implanti, 33% pacientu lietojuši antidepresantus, savukārt pacientiem, kuriem implants bijis veiksmīgs, tikai 11% lietojuši antidepresantus.

Pamatojoties uz iegūtajiem datiem, pētījumu plānots turpināt plašākā mērogā, iesaistot vairāk pacientu un klīniku.

AVOTS: University at Buffalo. "Antidepressants linked to tooth implant failure, new study finds." ScienceDaily. ScienceDaily, 8 March 2016.