PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Bērniem ar lieko svaru un aptaukošanos lielāks dzelzs deficīta risks

Doctus
Bērniem ar lieko svaru un aptaukošanos lielāks dzelzs deficīta risks
Freepik.com
Bērniem un jauniešiem, kuriem ir liekais svars vai aptaukošanās, ir ievērojami lielāks dzelzs deficīta risks, liecina uztura zinātnieku pētījums.

Tradicionāli saistīti ar nepietiekamu uzturu, arvien vairāk pierādījumu liecina, ka mikroelementu deficīts var pastāvēt vienlaikus ar pārmērīgu uzturu. Tāpēc šī pētījuma mērķis bija sistemātiski pārskatīt saistību starp dzelzs, cinka un A vitamīna statusu un svaru (gan nepietiekamu, gan lieko svaru) bērniem un jauniešiem.

Pētnieki pārbaudīja tūkstošiem medicīnisko pētījumu no 44 valstīm, iesaistot cilvēkus, kas jaunāki par 25 gadiem, kuros līdzās svaram tika reģistrēts arī dzelzs un citu vitamīnu un minerālvielu līmenis.

Pēc sijājošās atlases tika identificēti 83 novērošanas pētījumi, kuros piedalījās 190 443 dalībnieki no 44 valstīm, un daudzi pētījumi ziņoja par vairāk nekā vienu mikroelementu un/vai svara stāvokļa indikatoru. Dzelzs bija visvairāk pētītais mikroelements, un attiecīgi 46, 28 un 27 pētījumi sniedza datus attiecīgi par dzelzs, cinka un A vitamīna statusu. Sintezējot 16 ierakstus par OR no septiņiem piemērotiem pētījumiem, pārmērīgs uzturs (liekais svars un aptaukošanās) palielināja dzelzs deficīta izredzes (OR =1,51; 95 % TI 1,20 līdz 1,82; p<0,0001, I2 = 40,7 %). Izredzes uz dzelzs deficītu ir lielākas bērniem ar aptaukošanos (OR=1,88; 95 % TI 1,33 līdz 2,43; p<0,0001, I2 = 20,6%), salīdzinot ar tiem, kuriem ir liekais svars (OR=1,31; 95 % TI 0,98 līdz 1,64; p<0,0001, I2 = 40,5%), lai gan atšķirības starp grupām nebija nozīmīgas (p=0,08).

Pārmērīgs uzturs ir saistīts ar palielinātu dzelzs deficīta risku, bet ne ar cinka vai A vitamīna deficītu, un starp dzelzs stāvokli un ķermeņa svaru tiek novērota apgriezta U veida sakarība. Pētījuma rezultāti izceļ ievērojamu neviendabīgumu ziņošanā par mikroelementu biomarķieriem un to, kā tika definēti trūkumi. Iekaisuma statuss reti tika pienācīgi ņemts vērā, un dzelzs deficīta slogs var būt nepietiekami atzīts, īpaši bērniem un jauniešiem ar lieko svaru un aptaukošanos.

AVOTS: Tan X, Tan PY, Gong YY, Moore JB. Overnutrition is a risk factor for iron, but not for zinc or vitamin A deficiency in children and young people: a systematic review and meta-analysis. BMJ Global Health, 2024; 9 (4): e015135