PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Bezmiegs identificēts kā jauns 2. tipa cukura diabēta riska faktors

Doctus
Jaunais pētījums, kas publicēts Diabetologia, ir pirmais, kurā bezmiegu identificē kā riska faktoru, kas saistīts ar paaugstinātu 2. tipa cukura diabēta attīstības risku. Pētījumā identificēti 34 riska faktori, kas palielina (19) vai samazina risku (15), kā arī vēl 21 iespējams riska faktors, par kuriem pierādījumi nebija pietiekami ticami.

Lai identificētu iespējamos 2.tipa cukura diabēta riska faktorus, autori veica meta-analīzi un pārskata rakstu pārskatu PubMed datu bāzē un atrada 1 360 attiecīgus pētījumus. Kopumā tika identificēti 97 riska faktori, kurus varēja izpētīt, izmantojot MR metodi. Pētījuma populācijai viņi izmantoja agregētus datus no DIAbetes ģenētikas replikācijas un metanalīzes konsorcija (74 124 2. tipa cukura diabēta pacienti un 824 006 kontrole grupa). Pēc tam komanda pārbaudīja, vai šīs iespējamās cēloņsakarības var atkārtot atsevišķā neatkarīgā populācijā, izmantojot FinnGen konsorciju (11 006 2. tipa cukura diabēta gadījumi un 82 655 kontroles grupa).

Tika atklāts, ka  cēloņsakarības ir starp 34 iedarbībām (19 riska faktori un 15 aizsargfaktori) un 2.tipa cukura diabētu. Bezmiegs tika identificēts kā jauns riska faktors, cilvēkiem ar bezmiegu 2.tipa cukura diabēta attīstība bija par 17% lielāka nekā tiem, kuriem nebija bezmiega.

Pārējie 18 2.tipa cukura diabēta riska faktori bija depresija, sistoliskais asinsspiediens, smēķēšanas uzsākšana, smēķēšana visa mūža garumā, kafijas (kofeīna) patēriņš, aminoskābju izoleicīna, valīna un leicīna līmenis asinīs, aknu enzīma alanīna aminotransferāzes, paaugtsināts ķermeān masas indekss bērnības un pieaugušā vecumā, ķermeņa tauku procents, viscerālo tauku masa, sirdsdarbības ātrums miera stāvoklī un četru taukskābju līmenis asins plazmā.

15 faktori, kas saistīti ar samazinātu 2. tipa cukura diabēta risku, bija plazmas alanīns, augsta blīvuma lipoproteīni un kopējais holesterīns, pubertātes sākuma vecums sievietēm, testosterona līmenis, dzimumhormonus saistošā globulīna līmenis, dzimšanas svars, pieauguša cilvēka augums, liesā ķermeņa masa sievietēm, četras plazmas taukskābes, cirkulējošais D vitamīns un izglītības līmenis.

 

Pēc samērošanas pēc ĶMI pieauguša cilvēka vecumā 8 riska faktori palika statistiski nozīmīgi saistīti ar 2.tipa cukura diabēta risku, kas liecina, ka tie ir neatkarīgi no ķermeņa svara. Bezmiegs bija viens no šiem faktoriem, cilvēkiem ar bezmiegu bija par 7 % lielāks 2.tipa cukura diabēta risks nekā tiem, kuriem nebija bezmiegs.  Sistoliskais asinsspiediens, smēķēšana dzīves laikā un aknu enzīmu līmenis saglabājās kā neatkarīgi riska faktori. Kopējā holesterīna, labā holesterīna, testosterona līmeņa un dzimumhormonu līmeņa paaugstināšanās pēc samērošanas saglabājās aizsargājoši faktori.

Starp citiem iespējamiem riska faktoriem (n= 21) bija alkohola lietošana, brokastu izlaišana, dienas miegs, īss miegs, nātrija daudzums urīnā un noteiktas aminoskābes un iekaisuma faktori, bet par šiem riska faktoriem trūkst pierādījumu.

Autori secina, ka pētījums apstiprināja vairākus iepriekš zināmus riska faktorus un identificēja jaunus iespējamos 2. tipa cukura diabēta riska faktorus. Šie atklājumi būtu jāņem vērā  plānojot sabiedrības veselības politiku 2.tipa cukura diabēta primārajā profilaksē. Profilakses stratēģijām jābūt veidotām no vairākām perspektīvām, piemēram, samazinot aptaukošanos un smēķēšanas līmeni, kā arī uzlabojot garīgo veselību, miega kvalitāti, izglītības līmeni un dzimšanas svaru.

AVOTS: Diabetologia. Insomnia identified as a new risk factor for type 2 diabetes in new study which also confirms many other risk and protective factors. ScienceDaily, 8 September 2020