PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Fiziskās aktivitātes var pasargāt no redzes zuduma vai palēnināt tā attīstību

Doctus
Jauna pētījuma rezultāti liecina, ka fiziska aktivitāte var palēnināt vai novērst makulas deģenerācijas attīstību un no tām var būt ieguvumi citu bieži sastopamu redzes zuduma cēloņu gadījumos, piemēram, glaukomas un diabētiskas retinopātijas.

Virdžīnijas Universitātes pētījumā atklāts, ka fiziskās aktivitātes laboratorijas pelēm samazina asinsvadu sašaurināšanos acīs līdz 45 %. Asinsvadu sašaurināšanās ir galvenais cēlonis makulas deģenerācijai un vairākām citām acu slimībām.

Pētījums ir pirmais eksperimentālais pierādījums, kas liecina, ka fiziska aktivitāte var samazināt makulas deģenerācijas smagumu, kas ir galvenais redzes zuduma cēlonis, ziņo zinātnieki.

Jau sen pastāvējis jautājums par to, vai veselīga dzīvesveida saglabāšana var aizkavēt vai novērst makulas deģenerācijas attīstību. Veids, kā uz šo jautājumu atbildēts vēsturiski, ir cilvēku aptaujas, jautājot, ko viņi ēd un cik daudz viņi vingro. Ierobežojums šādiem pētījumiem ir tāds, ka cilvēki ļoti nekritiski atbild uz šādu veidu jautājumiem, tāpēc secinājumi var būt kļūdaini. Šis ir pirmais laboratorijas apstākļos veiktais pētījums.

Pētījumā atklāts, ka ieguvumi ir jau no nelielas fiziskas aktivitātes, lielāka fiziskā slodze nenozīmēja lielākus ieguvumus attiecībā uz redzi. Sākotnējā analīzē, salīdzinot peles, kas vingrinās brīvprātīgi, ar tām, kam nebija fizisko aktivitāšu, konstatēja, ka fiziska aktivitāte saistīta ar par 45 % mazāku asinsvadu sašaurināšanos. Apstiprinošā pārbaudē tika konstatēts samazinājums par 32 %.

Zinātnieki šobrīd vēl nav pārliecināti par mehānismu, kā fiziska aktivitāte novērš asinsvadu sašaurināšanos, to varētu ietekmēt dažādi faktori, piemēram, palielināta asins plūsmu uz acīm.

Pētnieki atzīst, ka, pasliktinoties redzei, samazinās arī cilvēku tendence iesaistīties fiziskās aktivitātēs. Tas var būt sarežģīti, pētot gados vecākus cilvēkus, lai uzzinātu, cik lielā mērā tas savstarpēji saistīts.

Pētnieki plāno tālāk izpētīt, kā un kāpēc tas notiek, un noskaidrot, vai varam izstrādāt tableti vai metodi, kas, neveicot fiziskas aktivitātes, sniegs ieguvums veciem cilvēkiem, no kuriem daudzi, iespējams, nespēj izpildīt fizisko aktivitāšu režīmu, kāds nepieciešams acīmredzamam ieguvumam.

 

AVOTS: Makin RD, Argyle D, Hirahara S, et al. Voluntary Exercise Suppresses Choroidal Neovascularization in Mice. IOVS, 2020.