PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Kaulu minerālais blīvums pēc menopauzes samazinās mazāk nekā iepriekš tika domāts

Doctus
Kaulu minerālais blīvums pēc menopauzes samazinās mazāk nekā iepriekš tika domāts
Freepik.com
Kaulu minerālais blīvums augšstilba kaulā sievietēm pēcmenopauzes periodā 25 gadu novērošanas laikā samazinājās vidēji par 10 %, liecina jauna Somijā veikta pētījuma rezultāti.

Pētījums liecina, ka kaulu minerālā blīvuma zudums pēc menopauzes ir ievērojami mazāks, nekā tika pieņemts iepriekš. Sievietēm ar augstāko kaulu minerālo blīvumu sākotnējā stāvoklī bija lielākais kaulu minerālā blīvuma zuduma procents, salīdzinot ar sākotnējo stāvokli.

Šī pētījuma mērķis bija novērtēt kaulu minerālā blīvuma (KMB) ilgtermiņa izmaiņas pēc menopauzes un faktorus, kas ietekmē KMB. Pētījuma populācija bija  3222 sieviešu no Kuopio Osteoporozes riska faktora un profilakses (OSTPRE) pētījuma, no kurām 62,1 % pētījuma sākumā bija pēcmenopauzes periodā. Šai sieviešu grupai tika veikti DXA mērījumi augšstilba kaula kakliņā ik pēc 5 gadiem no sākotnējā stāvokļa (1989. gadā) līdz 25 novērošanas gadiem. Dalībnieces arī atbildēja uz riska faktoru anketām ik pēc 5 gadiem. 25 gadu novērošanas gadu laikā sākotnējā kohorta samazinājās līdz 686 sievietēm. Sievietes tika sadalītas kvartilēs, pamatojoties uz to sākotnējo KMB. Pēc pašu dalībnieču ziņotās informācijas visas dalībnieces vēl tika iedalītas grupēc pēc hormonu aizstājterapija (HAT) un kortikosteroīdu lietošanas. Saslimstība tika novērtēta kā kopējais pašu ziņoto slimību un KMB ietekmējošo slimību skaits. Tika konstatēts, ka vidējās 25 gadu KMB izmaiņas bija – 10,1 %, p < 0,001. Augstāks sākotnējā KMB bija saistīts ar lielāku kaulu minerālā blīvuma zuduma ātrumu; augstākās kvartiles KMB samazinājums bija 11,1 % un zemākajā kvartilē tas bija 7,4% (p = 0,0031). Tika konstatēts, ka zemāks sākotnējās ķermeņa masas indekss (ĶMI) un lielāks ĶMI pieaugums vēlāk aizsargāja pret pēcmenopauzes kaulu minerālā blīvuma zudumu (p < 0,001). Zemākā kaulu minerālā blīvuma zuduma kvartile ietvēra par 15,2 % vairāk HAT lietotāju nekā augstākā KMB zuduma kvartīle (p = 0,004). Slimību/kaulus ietekmējošo slimību skaitam, D vitamīna/kalcija uztura bagātinātāju lietošanai, kortikosteroīdu lietošanai, smēķēšanai vai alkohola lietošanai nebija statistiskas nozīmes uz ikgadēju KMB zuduma ātrumu. Šis pētījums parāda līdz šim garāko (25 gadus) KMB novērošanu sievietēm pēcmenopauzes periodā. Lineārais augšstilba kaula minerālā blīvuma zudums 10 % apmērā bija mazāks nekā iepriekš pieņemts. Piecu gadu KMB izmaiņas palīdz prognozēt ilgtermiņa kaulu minerālā blīvuma zudumu sievietēm pēc menopauzes.

AVOTS: Moilanen A, Kopra J, Kröger H, et al. Characteristics of Long‐Term Femoral Neck Bone Loss in Postmenopausal Women: A 25‐Year Follow‐Up. Journal of Bone and Mineral Research, 2021