PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Paaugstināts ātriju fibrilācijas risks pacientiem ar 2.tipa cukura diabētu

Doctus
Zviedrijā veiktā pētījumā analizēja ātriju fibrilācijas incidenci pacientiem ar 2.tipa cukura diabētu un salīdzināja to ar kontroles grupu.

Pētījumā iekļāva 421 855 pacientus ar 2.tipa cukura diabētu un 2 131 223 kontroles grupas dalībniekus, kontroles grupa tika pielāgota tāda paša vecuma, dzimuma un dzīvesvietas. 

Kopumā 8,9 % 2.tipa cukura diabēta pacientu un 7 % kontroles grupā tika konstatēta ātriju fibrilācija, nesamērota incidences riska attiecība (IRR) bija 1,35 (95 % TI [1,33 0 1,6]). Sievietēm, kuras jaunākas par 55 gadiem un kurām ir 2.tipa cukura diabēts, IRR=2,36 (95 % TI [2,10 - 2,66]), savukārt vīriešiem jaunākiem par 55 gadiem un ar 2.tipa cukura diabētu IRR=1,78 (95 % TI [1,67 - 1,9]). Pilnībā samērotā Cox regresijas analīzē 2.tipa cukura diabēta pacientiem ir par 28 % augstāks ātriju fibrilācijas risks nekā kontroles grupā (HR=1,28; 95 % TI [1,26 - 1,3]; p<0,0001).  Ātriju fibrilācijas risks pieaug līdz ar glikozes kontroles pasliktināšanos un nieru komplikāciju attīstību. Tomēr indivīdiem ar HbA1c <=6,9 % un normoalbuminūriju tāpat ir paaugstināts ātriju fibrilācijas risks (HR=1,16; 95 % TI [1,14 - 1,19], p<0,0001).

Pacientiem ar 2.tipa cukura diabētu ir par 35 % augstāks ātriju fibrilācijas risks, salīdzinot ar kontroles grupu. Risks pieaug, ja ir nieru komplikācijas vai slikta glikēmijas kontrole. Tomēr tiem pacientiem, kuriem ir laba glikozes kontrole un normoalbuminūrija, tāpat ir nedaudz paaugstināts risks.

AVOTS: Seyed A, Svensson AM, Pivodic A, et al. Risk of atrial fibrillation in persons with type 2 diabetes and the excess risk in relation to glycaemic control and renal function: a Swedish cohort study. Cardiovasc Diabetol, 2020 Jan 18;19(1):9.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus