PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Paaugstināts urīnskābes līmenis 1. tipa diabēta diagnostikas brīdī saistīts ar asinsvadu slimību risku

Doctus
Paaugstināts urīnskābes līmenis 1. tipa diabēta diagnostikas brīdī saistīts ar asinsvadu slimību risku
Freepik.com
Starp 15–34 gadus veciem indivīdiem ar jaunatklātu 1. tipa cukura diabētu (T1D) plazmas urīnskābes līmenis bija būtiski augstāks tiem, kuriem vēlāk attīstījās ar diabētu saistītas komplikācijas, un tas neatkarīgi korelēja ar turpmāku makrovaskulāro un mikrovaskulāro slimību risku. Tādēļ urīnskābes noteikšana diagnozes brīdī varētu palīdzēt identificēt augsta riska personas, kurām varētu būt ieguvums no intensīvākas primārās profilakses.

Zviedrijas pētnieki analizēja urīnskābes līmeni indivīdiem vecumā no 15 līdz 34 gadiem ar jaunatklātu 1. tipa cukura diabētu, izmantojot nacionālās kohortas datus, lai noskaidrotu, vai šie rādītāji ir saistīti ar turpmāko makrovaskulāro un mikrovaskulāro komplikāciju risku.
Novērošanas mediānais ilgums bija 19 gadi.
Kopumā 94 dalībnieki (vidējais vecums diagnozes noteikšanas brīdī – 26,7 gadi; 50 % – sievietes; mediānais HbA1c līmenis novērošanas laikā – 8,2 %), kuriem novērošanas periodā attīstījās vismaz viena ar diabētu saistīta komplikācija, tika salāgoti ar 94 kontroles indivīdiem bez komplikācijām, ņemot vērā vecumu, dzimumu, diagnozes gadu un HbA1c līmeni.
Tika apkopoti dati par komplikācijām, tostarp mikroalbuminūriju, makroalbuminūriju, nefropātiju, sirds slimībām, insultu, perifēro asinsvadu slimību, neiropātiju un retinopātiju.
Plazmas urīnskābes līmeņi tika iedalīti kvartilēs: augstākā kvartīle atbilda > 217 μmol/l, bet zemākā — < 180 μmol/l.
Plazmas urīnskābes līmenis diabēta diagnozes brīdī bija būtiski augstāks indivīdiem, kuriem vēlāk attīstījās komplikācijas, nekā tiem, kuriem tās neattīstījās (P < 0,001).
Katrs 1 μmol/l pieaugums sākotnējā urīnskābes līmenī bija saistīts ar 1 % lielāku iespējamību attīstīties komplikācijām.
Indivīdi ar augstāko urīnskābes kvartīli, salīdzinot ar zemāko, pēc koriģēšanas pēc vecuma, smēķēšanas, HbA1c līmeņa un aprēķinātās glomerulārās filtrācijas ātruma (eGFR), uzrādīja 3,68 reizes (95 % TI, 1,26–10,71) augstāku risku attīstīties turpmākām komplikācijām.
Salīdzinot augstāko un zemāko urīnskābes kvartīli, izredžu attiecība mikrovaskulārajām komplikācijām bija 4,13 (95 % TI, 1,34–12,78), bet makrovaskulārajām — 9,26 (95 % TI, 2,14–40,15).
„Šie rezultāti norāda, ka urīnskābes (UA) noteikšana jaunatklāta 1. tipa cukura diabēta gadījumā varētu kļūt par noderīgu rīku augsta riska pacientu identificēšanai, kuriem būtu ieguvums no agresīvākas primārās profilakses terapijas,” raksta pētījuma autori.

AVOTS: Fagher K, Eeg-Olofsson K, Arnqvist H, et al. Uric acid and future complications in young individuals with type 1 diabetes: results from the Diabetes Incidence Study in Sweden (DISS) and the National Diabetes Registry of Sweden (NDR). Diabetologia. October 14, 2025