PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Smēķēšana var ietekmēt arī redzi

Doctus
Smēķējot vairāk kā 20 cigaretes dienā, var pasliktināties redze, secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā Psychiatry Research.

Pētījumā iekļāva 71 veselu pieaugušo, kuri izsmēķēja mazāk kā 15 cigaretes savas dzīves laikā un 63 smēķētājus, kuri dienā izsmēķē vairāk kā 20 cigaretes (cilvēki ar diagnosticētu smēķēšanas atkarību, kuri nekad nav mēģinājuši pārtraukt smēķēšanu). Dalībnieki bija 25 – 45 gadus veci un tiem visiem bija normāla vai koriģēta uz normālu redze. Pētnieki analizēja, kā dalībnieki spēj atšķirt smalkas ēnu atšķirības un krāsas.

Pētnieki atklāja, ka smēķētājiem ir izmaiņas sarkanās – zaļās un zilās – dzeltenās krāsas redzē, kas norāda uz to, ka lietojot substances, kuras satur neirotoksiskas ķimikālijas, piemēram, tādas, kas ir cigaretēs, var zaudēt krāsu redzi pavisam. Tāpat tika atklāts, ka kārtīgi smēķētāji (>20 cigaretes dienā) sliktāk atšķir kontrastus un krāsas, salīdzinot ar nesmēķētājiem.

Pētnieki šo saistību skaidro ar asinsvadu un neironu bojājumiem retīnā.

 

AVOTS: Fernandes TP, Silverstein SM, Almeida NL, Santos NA. Visual impairments in tobacco use disorder. Psychiatry Research, 2019; 271: 60