PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vai tiešsaistes apzinātības un līdzjūtības pret sevi apmācība var uzlabot dzīves kvalitāti pacientiem ar atopisko dermatītu?

Doctus
Vai tiešsaistes apzinātības un līdzjūtības pret sevi apmācība var uzlabot dzīves kvalitāti pacientiem ar atopisko dermatītu?
Freepik.com
Tiek ziņots, ka atopiskā dermatīta (AD) pacientu dzīves kvalitāte (QOL) ir viszemākā starp starp pacientiem ar ādas slimībām.

Pētījuma mērķis bija novērtēt apzinātības un līdzjūtības pret sevi apmācību efektivitāti, uzlabojot dzīves kvalitāti pieaugušajiem ar AD.

Šajā nejaušināta iedalījuma klīniskajā pētījumā, kas tika veikts no 2019. gada marta līdz 2022. gada oktobrim, tika iekļauti pieaugušie ar AD, kuru dermatoloģijas dzīves kvalitātes indeksa (DLQI) rādītājs, ādas slimībai specifisks QOL rādītājs, bija lielāks par 6 (atbilst vidēji smagiem vai smagiem traucējumiem). Dalībnieki tika iekļauti pētījumā no vairākiem ambulatorajiem veselības centriem Japānā.

Dalībnieki tika nejaušināti iedalīti 1:1, lai saņemtu astoņas 90 minūšu iknedēļas tiešsaistes grupu sesijas uzmanības un līdzjūtības apmācībai vai tika iekļauti gaidīšanas sarakstā. Abām grupām bija atļauts saņemt jebkādu dermatoloģisku ārstēšanu, izņemot dupilumabu.

Primārais iznākums bija izmaiņas DLQI rādītājā no sākotnējā līmeņa līdz 13. nedēļai. Sekundārie rezultāti ietvēra ekzēmas smagumu, ar niezi un skrāpējumiem saistītās vizuālās analogās skalas, līdzjūtību pret sevi un visas tās apakšskalas, apzinātību, psiholoģiskos simptomus un dalībnieku dermatologa ieteiktās ārstēšanas ievērošanu.

Pētījumā intervences grupā (n = 56) vai gaidīšanas sarakstā (n = 51) tika nejaušināti iedalīti 107 pieaugušie. Kopējais dalībnieka vidējais vecums (SD) bija 36,3 (10,5) gadi, 85 (79,4 %) bija sievietes, un vidējais (SD) AD ilgums bija 26,6 (11,7) gadi. Starp dalībniekiem no intervences grupas 55 (98,2 %) apmeklēja 6 vai vairāk no 8 sesijām, un 105 no visiem dalībniekiem (98,1 %) pabeidza novērtējumu 13 nedēļu laikā. Intervences grupa uzrādīja lielāku DLQI rādītāja uzlabošanos pēc 13 nedēļām (starp grupu atšķirības novērtējums –6,34; 95 % TI [–8,27 līdz –4,41]; P < .001). Standartizētais efekta lielums (Cohen d) pēc 13 nedēļām bija –1,06 (95 % TI [–1,39 līdz –0,74]). Visi sekundārie rezultāti uzrādīja lielākus uzlabojumus intervences grupā nekā gaidīšanas saraksta grupā.

Šajā nejaušināta iedalījuma klīniskajā pētījumā, kurā piedalījās pieaugušie ar AD, integrēta tiešsaistes apzinātības un līdzjūtības apmācība papildus parastajai aprūpei uzlaboja ādas slimību specifisko QOL un citus pacientu ziņotos rezultātus, tostarp ekzēmas smagumu. Šie atklājumi liecina, ka apzinātības un līdzjūtības apmācība ir efektīva ārstēšanas iespēja pieaugušajiem ar AD.

AVOTS: Kishimoto S, Watanabe N, Yamamoto Y, et al. Efficacy of Integrated Online Mindfulness and Self-compassion Training for Adults With Atopic Dermatitis. A Randomized Clinical Trial. JAMA Dermatol. Published online May 10, 2023