PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vakcīna pret mājas putekļu ērcītes alerģiju

Doctus
Lovas universitātes pētnieki ir izstrādājuši vakcīnu pret mājas putekļu ērcītes alerģiju, kas dabiskā veidā izsauc imūno atbildi.

Pētījumos ar dzīvniekiem, nano izmēra vakcīna samazināja iekaisumu plaušās par 83%, neskatoties uz atkārtotu alergēna iedarbību. Pētījums publicēts žurnālā American Association of Pharmaceutical Scientist. Viens no iemesliem, kādēļ vakcīna darbojas, ir tas, ka vakcīna satur pastiprinātāju, kas izmaina organisma iekaisuma reakciju uz putekļa ērcītes alergēnu.

Prof. Aliasger Salem norāda, ka šī jaunā vakcīna darbojas pret putekļu ērcīti un šāda vakcīna ir izstrādāta pirmo reizi.

Putekļu ērcītes ir visus esošas, mikroskopiskas, un parasti dzīvo matračos, dīvānos, spilvenos un citās mājīgās vietās. Pēc pētījumu datiem mājas putekļu ērcītes ir atrodamas 84% mājsaimniecību. Ērcīte izraisa alerģiju un apgrūtina elpošanu 45% astmas pacientu. Ilgstoša ērcītes ekspozīcija var izraisīt plaušu bojājumus.

Ārstēšana ir apgrūtinoša un sniedz tikai īslaicīgu uzlabojumu, turklāt regulāra pretalerģijas medikamentu lietošana pasliktina toleranci.

Jaunajā vakcīnā ir pielietota jauna pieeja putekļu ērcītes ārstēšanai ar specifisku iekapsulētu nelielu baktērijas DNS gabaliņu, kas tieši iedarbojas uz imūnsistēmu un kavē alerģisku imūno atbildi. Jaunā vakcīnas mērķis ir dabiska organisma aizsargreakcija uz svešķermeni. Galvenais šīs vakcīnas atslēgas elements ir palīgviela CpG, kas paaugstina vakcīnas iedarbīgumu. Šī palīgviela ir veiksmīgi izmantota vēža vakcīnās, bet nekad nebija pārbaudīta putekļu ērcītes vakcīnā. CpG organismā "izsludina ugunsgrēka trauksmi", kas liek imūnsistēmai darboties pastiprinātā režīmā. Imūnsistēmas šūnas absorbē CpG un rīkojas ar to.

Laboratorijas testos, CpG antigēna pakotne (300 nanometru lielumā) tika absorbēta 90% imūnajās šūnās. Pēc vakcīnas ievadīšanas pētnieki peles katru otro dienu pakļāva putekļu ērcītes ekspozīcijai, kopumā 9 dienas. Pētnieki secināja, ka pelēm, kuras saņēma vakcīnu novēroja mazāku plašu iekaisumu nekā pelēm, kuras vakcīnu nesaņēma. Pētnieki atzīst, ka tas bija tieši tas, ko viņi cerēja sagaidīt. Vakcīnas izpēte turpināsies un pētnieki cer, ka vakcīnu kādreiz varēs izmantot pacientu ārstēšanai.

 Pirmavots: University of Iowa. Vaccine for dust-mite allergies created. ScienceDaily. ScienceDaily, 22 July 2014.