PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Mazāk atklātu tuberkulozes gadījumu — Covid–19 pandēmijas ietekme

Doctus
Freepik
24. martā atzīmē Pasaules tuberkulozes dienu, un šā gada moto ir: “Pulkstenis tikšķ”, uzsverot to, ka pasaulē tiek zaudēts laiks, lai profilaktiski novērstu inficēšanos un mirstību ar šo slimību. Turklāt Covid–19 pandēmija rada pastiprinātu risku, ka cilvēki saslimst, bet nenonāk veselības aprūpes profesionāļu redzeslokā un laikus nesaņem palīdzību.

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem katru dienu pasaulē ar tuberkulozi saslimst 28 tūkstoši un mirst gandrīz četri tūkstoši cilvēku. Iniciatīvas apkarot šo slimību pēdējo 22 gadu laikā ir izglābušas 63 miljonus dzīvību.

SPKC dati liecina, ka Latvijā saslimstība ar tuberkulozi ik gadu sarūk. Taču Covid-19 pandēmija ēnā šis skaitlis neizskatās vien pēc pozitīvas tendences, kā to gribētos, bet arī pēc slimības gadījumiem, kas “slēpjas” un nenonāk veselības aprūpes sistēmā.

Ja 2018. gadā bija 404 steidzamie ziņojumi no ārstniecības personām par diagnosticētu tuberkulozes gadījumu, tad 2020. gadā tikai 276 gadījumi, — vēsta SPKC statistika.

RAKUS Tuberkulozes un plaušu slimību centra direktore A. Cīrule šo tendenci apstiprina, NRA viņa pauda viedokli, ka 2020. gada 10 mēnešos pacientu skaits ar multirezistento tuberkulozi bija ievērojami mazāks nekā 2019. gadā —  tā atklāta vien 22 pacientiem (iepriekš bija divas reizes vairāk šo pacientu).

Eksperti domā: gadījumu skaitu samazinājumu nevar izskaidrot vien ar pozitīvām tendencēm, pacienti drīzāk nevēršas pie ārsta, netiek pietiekama uzmanība veltīta slimības skrīningam, tādējādi pieaug pacientu skaits, kam tuberkuloze tiek diagnosticēta smagā formā.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus