PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Mazāk atklātu tuberkulozes gadījumu — Covid–19 pandēmijas ietekme

Doctus
Mazāk atklātu tuberkulozes gadījumu — Covid–19 pandēmijas ietekme
Freepik
24. martā atzīmē Pasaules tuberkulozes dienu, un šā gada moto ir: “Pulkstenis tikšķ”, uzsverot to, ka pasaulē tiek zaudēts laiks, lai profilaktiski novērstu inficēšanos un mirstību ar šo slimību. Turklāt Covid–19 pandēmija rada pastiprinātu risku, ka cilvēki saslimst, bet nenonāk veselības aprūpes profesionāļu redzeslokā un laikus nesaņem palīdzību.

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem katru dienu pasaulē ar tuberkulozi saslimst 28 tūkstoši un mirst gandrīz četri tūkstoši cilvēku. Iniciatīvas apkarot šo slimību pēdējo 22 gadu laikā ir izglābušas 63 miljonus dzīvību.

SPKC dati liecina, ka Latvijā saslimstība ar tuberkulozi ik gadu sarūk. Taču Covid-19 pandēmija ēnā šis skaitlis neizskatās vien pēc pozitīvas tendences, kā to gribētos, bet arī pēc slimības gadījumiem, kas “slēpjas” un nenonāk veselības aprūpes sistēmā.

Ja 2018. gadā bija 404 steidzamie ziņojumi no ārstniecības personām par diagnosticētu tuberkulozes gadījumu, tad 2020. gadā tikai 276 gadījumi, — vēsta SPKC statistika.

RAKUS Tuberkulozes un plaušu slimību centra direktore A. Cīrule šo tendenci apstiprina, NRA viņa pauda viedokli, ka 2020. gada 10 mēnešos pacientu skaits ar multirezistento tuberkulozi bija ievērojami mazāks nekā 2019. gadā —  tā atklāta vien 22 pacientiem (iepriekš bija divas reizes vairāk šo pacientu).

Eksperti domā: gadījumu skaitu samazinājumu nevar izskaidrot vien ar pozitīvām tendencēm, pacienti drīzāk nevēršas pie ārsta, netiek pietiekama uzmanība veltīta slimības skrīningam, tādējādi pieaug pacientu skaits, kam tuberkuloze tiek diagnosticēta smagā formā.