PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Opioīdi akūtu muguras lejasdaļas un kakla daļas sāpju gadījumā: pētījums OPAL

Doctus
Opioīdi akūtu muguras lejasdaļas un kakla daļas sāpju gadījumā: pētījums OPAL
Pixabay.com
Akūtu muguras lejasdaļas un kakla daļas sāpju gadījumā bieži tiek lietoti opioīdi, taču trūkst pamatotu pierādījumu, lai atbalstītu šādu terapijas taktiku. Šajā pētījuma analizēta opioīdu īstermiņa lietošanas efektivitāte akūtu muguras sāpju (kakla un lejasdaļā) pārvaldībā.

OPAL bija trīskārši maskēts, ar placebo kontrolēts nejaušināts pētījums Sidnejā, Austrālijā, kurā piedalījās pieaugušie (≥ 18 gadi), kas vērsušies pie ģimenes ārsta vai neatliekamās medicīnas centrā ar vismaz vidēji stiprām sāpēm muguras lejasdaļā un/vai kakla daļā, kuras ilgst ne vairāk kā 12 nedēļas. Pētījumā piedalījās 157 medicīnas centri. Dalībnieki pēc nejaušības principa (1:1) tika iedalīti grupās: saņēma vai nu vadlīnijās rekomendētu terapiju + opioīdu (oksikodons—naloksons, līdz 20 mg oksikodona dienā p/o), vai arī vadlīnijās rekomendēto terapiju + placebo. Terapijas ilgums — līdz sešām nedēļām. Primārais pētījuma iznākums bija sāpju smaguma pakāpe sešās nedēļās 10 punktu pašnovērtējuma skalā (kur 0 — sāpju nav; 10 — stiprākās sāpes līdz šim).

Pētījumā tika iekļauti 347 dalībnieki (174 opioīdu grupā, 173 placebo grupā); 49 % dalībnieku bija sievietes. Dalību pētījumā priekšlaicīgi pārtrauca 33 dalībnieki opioīdu grupā (19 %) un 25 dalībnieki placebo grupā (15 %). Primārajā analīzē iekļāva 151 dalībnieku no opioīdu grupas un 159 dalībniekus no placebo grupas. Vidējais sāpju skalas rādītājs 6. nedēļā bija 2,78 (SE 0,20) opioīdu grupā un 2,25 (0,19) placebo grupā (vidējā pielāgotā atšķirība 0,53, 95 % TI -0,00—1,07, p = 0,051). Par vismaz vienu blakni terapijas laikā ziņoja 35 % dalībnieku no opioīdu grupas un 30 % no placebo grupas. Jāņem vērā, ka opioīdu grupā liela daļa ziņoto blakņu bija saistītas tieši ar opioīda lietošanu (piemēram, 7,5 % ziņoja par aizcietējumiem, bet placebo grupā par šādu blakni ziņoja 3,5 %).

Pētījuma autori aicina akūtu nespecifisku muguras lejasdaļas un kakla daļas sāpju pārvaldībā nelietot opioīdus, jo netika pierādīts klīniski nozīmīgs ieguvums sāpju mazināšanā salīdzinājumā ar placebo.

AVOTS: Jones CMP, Day RO, Koes BW, et al. Investigators Coordinators (2023). Opioid analgesia for acute low back pain and neck pain (the OPAL trial): a randomised placebo-controlled trial. Lancet (London, England), S0140-6736(23)00404-X