PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Aprīlis 2018

Liene Bērze, rezidente psihiatrijā, RSU doktorante, VSIA Daugavpils Psihoneiroloģiskā slimnīca

PAR APRĪĻA NUMURU

«Žurnāls kā vienmēr tur roku uz pulsa, rakstos ienākusi arī pavasara enerģija un drosme. Drosmīgi un diplomātiski provocējošs raksts par aptieku konkurenci — ikdienā ārstam ir desmitiem pienākumu, bet vissvarīgākais ir saruna ar pacientu, spēja izskaidrot situāciju, arī par medikamentu cenām. Raksts vērtīgs, lai ātri saprastu, kas notiek aptieku biznesā.»

«Lasot apskatu par galvassāpēm, pat paņēmu blociņu un svarīgākās lietas izrakstīju, lai galvassāpju pacientu gadījumos būtu konspekts, kur ieskatīties. Mūsdienīgi, aktuāli, zinātniski un praktiski — esmu patiesi priecīga par kolēģu spēju strādāt komandā, spēju skatīt problēmu no vairākām šķautnēm: medikamentus kombinēt ar dzīvesveida maiņu, fizioterapiju un vajadzības gadījumā ar kognitīvi biheiviorālo terapiju. Pasaules elpas nots vijas cauri intervijai ar Doctus aprīļa personību, ķirurgu Viesturu Rozīti. Intervija iedvesmo nepārstāt izglītoties, mācīties valodas. Interviju caurstrāvo humora dzirksts un ļoti cilvēcīga mīlestība pret darbu un dzīvi. Gribas visiem novēlēt brīnišķīgu pavasari un neizsīkstošu vēlmi doties jaunu atklājumu meklējumos medicīnas labirintos — gluži kā Prāta Vētras dziesmā:

«Tur kaut kam ir jābūt, es tak jūtu! Tur kaut kam ir jābūt, lai ar’ kas tas būtu. Ja viss, kas notiek, notiek uz labu, Tad kaut kam tur ir jābūt, pastiepies un dabū!»»

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Glaukoma. No patoģenēzes līdz ārstēšanai

Pasaulē glaukoma ir zināma kā viens no lielākajiem invaliditātes izraisītājiem, tā ir otrais biežākais akluma cēlonis pasaulē — 8 % gadījumu. [1] Glaukoma ir optiska neiropātija, kas izpaužas ar tipiskiem redzes lauka defektiem, galvenokārt saistīta ar paaugstinātu intraokulāro spiedienu. [2]

E. Siliņa, Ē. Elksnis

Locītavu sāpju biežākie iemesli un pārvaldība

Reimatoīdais artrīts (RA) ir izplatītākā un vienlaikus arī viena no nopietnākajām iekaisuma artrīta formām. Neārstēts RA izraisa neatgriezeniskus bojājumus locītavās, funkcionālus traucējumus un saīsina dzīvildzi. Tomēr, pateicoties agrīnai diagnostikai un efektīvām ārstēšanas metodēm, slimību izdodas apturēt un efektīvi ārstēt.

A. Mihailova

Izaicinājums klīnisko pētījumu rezultātus īstenot praksē

Pētījumā Global Burden of Disease study (2010) uzsvērts, ka ik gadu divi miljoni cilvēku mirst hiperholesterinēmijas dēļ un vairāk nekā deviņi miljoni — paaugstināta asinsspiediena dēļ. Tā kā šie riska faktori ir savstarpēji cieši saistīti, var teikt, ka tas praktiski divkāršo kardiovaskulāro slimību (KVS) risku. Ja samazinātu šos riska faktorus, būtiski mazinātos mirstība no KVS. [1]

D. Panovs, E. Sokolova

Ķirurgs VIESTURS ROZĪTIS: tagad gribas interesanti padzīvot

Liepājā ķirurgs VIESTURS ROZĪTIS ir zināms labi. Ienācējs, kurš kļuvis par savējo. Viņš pats gan saka: vislabprātāk gribētu palikt anonīms — lai runā darbi. Diemžēl provincē tas nav iespējams. Bet, runājot par īpašībām, kas ķirurgam vajadzīgas visvairāk, kā pašu galveno viņš nosauc drosmi.

K. Pastore

Aptieku konkurences nacionālās īpatnības

Cipari rāda, ka zāļu tirgus Latvijā ik gadu aug. Aug arī ķēžu aptieku īpatsvars. Kopš 2010. gada valdības lēmuma liberalizēt aptieku īpašumtiesības individuālās aptiekas spiestas meklēt dažādus veidus, lai pastāvētu. Pēdējo gadu tendence — individuālās aptiekas kļūst par aptieku ķēžu franšīzes ņēmējām.

M. Lapsa, D. Ričika