PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Februāris 2015

Pēteris Gerke, ķirurgs, flebologs, proktologs, VC4 Baltijas Vēnu klīnikas Ķirurģijas nodaļas vadītājs

PAR FERBUĀRA NUMURU

Ziema. Latvijas ziema... Slapjdraņķis mijas ar spelgoni. Drūmas, tumšas dienas, pusdienlaikā jau krēslo... Melnais ledus. Atkal neprotam braukt ar auto, katru dienu kāds gājis bojā.»

Bet ir dienas, kad starp mākoņiem pavīd saule, viss kļūst gaišs, arī domas. Latvijas medicīna līdzinās Latvijas ziemai. Jauns gads medicīnā — sākušās jaunas cīņas ar slimībām, finansēm un medicīnas budžetu.

Gribētu, lai saulainu dienu šogad būtu vairāk, lai mazāk būtu jāizmanto rekomendācijas no raksta par politraumām.

Lasot Ligitas Smelteres un Ingas Zārdes rakstu par hroniskām galvassāpēm un depresiju, jāvēlas, lai Latvijas mediķu saimi tās skartu mazāk (sevišķi depresija)! Bet pēc ziemas jau allaž nāk pavasaris, daba mostas, kļūst jaukāk ap sirdi, tā skaļi un jautri pukst gluži pretstatā rakstam par koronāro artēriju slimību (bet jādomā ir!). Taču darbam sava vieta, atpūtai — sava. Kolēģi šajā numurā aicina izkustēties un doties ar slēpēm vai snova dēli uz kalnu — pēc azarta un emocijām.

Turpinām strādāt un dzīvot! Lai veicas!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

2. tipa cukura diabēta medikamentoza ārstēšana

2. tipa cukura diabēts ir hroniska vielmaiņas slimība, ko raksturo insulīna rezistences sindroms un traucēta insulīna sekrēcija no bēta šūnām vai arī abu šo faktoru kombinācija. Raksturīgākā pazīme ir hroniska hiperglikēmija, kas ir arī galvenais cēlonis cukura diabēta vēlīno komplikāciju attīstībai. Cukura diabēts joprojām ir galvenais akluma, hroniskas nieru mazspējas, netraumatisku apakšējo ekstremitāšu amputāciju cēlonis diabēta pacientiem.

S. Broka, I. Stoma

Akūtas un sezonālas slimības un homeopātija

Par akūtām saucam slimības, kas sākas pēkšņi un norit strauji, diezgan bieži no tām var izārstēties pilnībā. Tās var skart jebkuru orgānu vai organisma sistēmu. Vienmēr akūtas ir bērnu infekcijas slimības, tās nekad nekļūst hroniskas. Ar pārējām slimībām ir dažādi.

I. Vecvagare

Hroniskas galvassāpes un depresija

Hroniskas primāras galvassāpes tiek novērotas aptuveni 2,2—5% no vispārējās populācijas. Lai gan tās neskar pārāk lielu cilvēku daļu, tomēr jāatzīmē, ka hroniskas sāpes (vismaz 15 dienas mēnesī trīs mēnešu garumā un ilgāk), pēc pacientu domām, ir visai nepatīkams, traucējošs un reizēm mokošs simptoms.

L. Smeltere, I. Albrekte

Starts attīstībai Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca, Talsi

“Ir pagājuši daži mēneši, bet visi — gan pacienti, gan ārsti — ļoti ātri pieraduši pie slimnīcas jaunajām telpām un vairs nemaz neatceras, kā bija agrāk,” saka Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas valdes locekle KRISTĪNA BIDZĀNE. “Redzam, ka visās jomās aug darba apjoms,” papildina virsārste BRIGITA AIŠPURE. Jaunā slimnīca ir izaicinājums — pierādīt, ka Talsos var darīt vairāk nekā līdz šim.

D. Ričika

Hroniskas caurejas

Caureju var definēt kā biežāku vai šķidrāku vēdera izeju vai palielinātu tās apjomu. Lai arī tieši fēču daudzuma pieaugums ir būtisks kritērijs caurejas definīcijā, daudziem pacientiem caureja asociējas ar palielinātu šķidruma saturu fēcēs vai biežāku vēdera izeju; simptomiem, kas atsevišķi ne vienmēr liecina par strukturālām izmaiņām kuņģa—zarnu traktā. [1]

E. Krustiņš

Sniega vilinājums

Flebologs Ints Ūdris, neiroloģe Daina Jēgere un farmaceits Artūrs Pozņaks ziemas nogurumu un tumšo vakaru garlaicību atgaiņā, brīvās stundas pavadot uz kalna. Kad priekšā redzi tikai trasi, aizmirstas gan saspringtā darbdiena, gan smagākie pacienti.

B. Vahere

Kas slēpjas aiz tahikardijas?

Gados jauniem pacientiem sūdzības par sirdsklauvēm ne vienmēr ir tikai neiroveģetatīvas distonijas pazīme, bet klīniski nozīmīgs simptoms, kura diferenciāldiagnostika jāzina visu specialitāšu ārstiem. Klīniski diagnosticējot kādu no multiplas endokrīnas neoplāzijas (MEN) sindromiem, vienmēr jāatceras par to autosomāli dominanto (AD) pārmantošanas veidu un pirmās pakāpes radinieku ģenētisko sijājošo diagnostiku, lai savlaicīgi profilaktiski ārstētu un novērotu dinamikā.

N. Fokina, Z. Narbuts, I. Puzaka, D. Seisuma

Tikagrelora lietošana akūta koronāra sindroma gadījumā

Duālā antiagregantu terapija ar aspirīnu un klopidogrelu jau vairāk nekā desmit gadu bijusi akūta koronāra sindroma (AKS) ārstēšanas stūrakmens. Tomēr no 2012. gada Eiropas Kardiologu biedrības vadlīnijas pacientiem ar AKS rekomendē klopidogrela vietā izmantot jaunos P2Y12 receptoru blokatorus — tikagreloru vai prasugrelu.

I. Daine–Loža, G. Latkovskis

Politraumas. Hemodinamiski nestabils pacients ar iegurņa traumu. III daļa

Pēdējos gados aktualizējusies diskusija par smagu iegurņa lūzumu ārstēšanu. No visiem politraumas pacientiem var izdalīt īpašu pacientu grupu ar mehāniski nestabilu iegurņa lūzumu un nestabilu hemodinamiku traumas dēļ. Viens no problēmjautājumiem iegurņa traumas gadījumā ir neatliekama politraumas pacientu hemodinamiskā stabilizācija un ārstēšana.

J. Pereca, V. Novikovs, J. Movčans, A. Malašonoks, G. Pupelis